• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/10/10
  • تاريخ :

وحید هاشمیان:

به تیم ملی كمك نمی‌كنند حداقل ضربه نزنند
در كسوت مـربیگـری ادامـه‌ خواهـم داد
با كاهش دستمزدم موافقت نمی‌كنم


پسر محجوب فوتبال ایران نخستین بازیكن ایرانی بود كه توانست پله‌های موفقیت را از تیمی به غیر از پرسپولیس و استقلال شروع كند. در ابتدای حضور در فوتبال او با موجی از بی‌اعتمادی روبه‌رو بود اما توانست با درخشش در پاس و تیم ملی به دروازه‌ی فوتبال اروپا راه یابد و هم‌اكنون به رغم حضور اندك در تركیب اصلی بایرن‌مونیخ در جزو بهترین لژیونرهای آسیایی است و چشم به آینده و نیم فصل دوم بوندس‌لیگا دوخته است.

وحید هاشمیان درباره‌ی مسایل مختلفی از جمله این كه می‌خواهد روزی در كسوت مربیگری در فوتبال باقی بماند و این كه بازگشت او به تیم ملی تنها به خاطر درخواست مردم و فشار فوتبالدوستان بوده و از تصمیم خود در آن زمان رضایت دارد صحبت كرد.

**جایگاه فوتبال ایران در آسیا و جهان

نخستین سوال ما از هاشمیان درباره‌ی وضعیت فوتبال آسیا و استعدادهای موجود فوتبال ایران بود كه وی در این باره می‌گوید:« از لحاظ استعداد ایران در آسیا بهترین است اما استعداد به تنهایی كافی نیست زیرا هم اكنون تیم‌هایی نظیر بحرین، عمان، اردن و غیره با برنامه‌ریزی‌های بلند مدت خود پیشرفت بسیار خوبی در آسیا داشته‌اند.

هاشمیان استفاده از مربیان خارجی را برای تیم‌های پایه‌ی این كشورها برای پیشرفت در فوتبال موثر می‌داند:« بازیكنان خردسال و نوجوان كشورهای عربی زیر نظر مربیان خوب خارجی و امكانات ممتاز در پی قدرتمند كردن تیم‌های خود هستند و این كه ما تنها بگوییم كه ما به لحاظ استعداد بهترین هستیم به تنهایی كافی نیست و دیگر زمان این صحبت‌ها گذشته است. تنها زمانی می‌توانیم بگوییم خوب هستیم كه هزینه كرده و از مربیان درجه یك دنیا برای تیم‌های پایه‌ی خود استفاده كنیم.»

وی درباره‌ی این كه آیا با بازیكنان حال حاضر می‌توانیم در آسیا بهترین باشیم و در سطح فوتبال جهان خود را نشان دهیم، معتقد است:« هر مربی كه برای تیم ملی بیاید به طور قطع از جمع بیست بازیكن كنونی تیم ملی تا شانزده یا هفده نفر از همین بازیكنان استفاده می‌كند و ممكن است تغییرات اندكی را داشته باشیم. از لحاظ بازیكن در مقایسه با تمام تیم‌های آسیا، مهره به مهره بهتر هستیم تنها باید این بازیكنان را در قالب تاكتیكی مشخص هماهنگ كنیم اما این كه انتظار داشته باشیم در جام جهانی كارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهیم، انتظار بسیار بی‌جایی است. توان ما در سطح آسیا بسیار خوب است اما در سطح جام جهانی خیلی زود است. نمونه‌ی آن را در فوتسال ایران مشاهده كردیم كه بازیكنان ما در آسیا به راحتی قهرمان می‌شوند اما در جام جهانی خوب نتیجه نمی‌گیرند.»

**اهمیت به تیم‌های پایه

بازیكن تیم ملی فوتبال كشورمان در مورد اهمیت دادن به تیم‌های پایه و هزینه برای این تیم‌ها، به ایسنا گفت:« كار كردن بر روی تیم‌های پایه اصلا ربطی به صعود كردن به جام جهانی ندارد و مهم این است كه همیشه این كار انجام شود. در فوتبال روز دنیا همیشه بهترین مربیان به استخدام تیم‌های پایه درمی‌آیند چون كار كردن با نوجوانی كه بدون تجربه است بسیار مشكل‌تر از كار كردن در تیم ملی بزرگسالان است. باید مربیان داخلی خود را به كلاس‌های معتبر مرییگری اعزام كرده و از آنها در كنار این مربیان خارجی استفاده كنیم تا بتوانیم در آینده از مربیان داخلی نیز بهره بگیریم.»

هاشمیان می‌افزاید:« استفاده كردن از مربی خارجی بسیار می‌تواند به فوتبال ایران كمك كند منتها با این شرط كه مربی كه انتخاب می‌شود توانایی انجام كارهای بزرگ را داشته باشد. انتخاب مربی خارجی به صرف این كه خارجی است به هیچ وجه صحیح نیست. به عنوان نمونه «میدن دروپ» مربی تراكتورسازی زمانی در تیم آرمینیا بیله‌فیلد مربیگری كرده و مربی بسیار خوبی است.»

**ابزارهای حرفه‌ای لیگ ایران

هاشمیان كه تجربه‌ی حضور پنج ساله را در فوتبال آلمان دارد درباره‌ی تفاوت‌های لیگ فوتبال ایران و آلمان می‌گوید:« من تنها می‌توانم بر اساس دانش خود در این باره اظهارنظر كنم چون به كل فدراسیون‌های فوتبال ایران و آلمان آشنایی ندارم اما آن طور كه می‌دانم در آلمان همه چیز در اختیار فدراسیون این كشور نیست. در آلمان هر تیمی برای خودش درآمدزایی می‌كند، از طرق مختلف همانند دریافت حق پخش تلویزیونی، استادیوم‌های خصوصی و تبلیغات برای خود درآمدزایی می‌كنند و می‌دانند هرچه قدر هزینه كنند به همان میزان درآمدشان افزایش می‌یابد. هم اكنون در فوتبال آلمان، فدراسیون این كشور به تیم‌های حاضر در لیگ نظارت داشته و تیم‌های ملی را كنترل می‌كند اما درباره‌ی ایران باید بگویم كه لیگ ایران به صورت نیمه حرفه‌ای اداره می‌شود با این تفاوت كه تیم‌هایی كه پول هزینه می‌كنند می‌دانند این پول برای آنها برگشت ندارد و به همین خاطر است كه بسیاری از تیم‌های خوب همچون پورا، بانك تجارت و ... منحل شدند. »

وی ادامه داد:« با این حال لیگ ایران به نسبت گذشته بسیار بهتر شده است.پیشتر همیشه پرسپولیس و استقلال قهرمان لیگ می‌شدند و هزینه‌های تیم‌های شهرستانی به هدر می‌رفت اما با حمایت شركت‌ها و كارخانه‌های بزرگ دیگر تیم‌ها جان گرفتند كه در نتیجه سپاهان و پاس در دو دوره‌ی پیش قهرمان لیگ ایران شد. دوران آن گذشته است كه تیم‌های باشگاهی كشور به فدراسیون تكیه كنند مگر فدراسیون چه قدر بودجه دارد كه بتواند برای هر تیمی استادیوم اختصاصی احداث كند. فدراسیون فوتبال خیلی هنر كند بتواند كارهای خودش را انجام دهد.»

**پیش‌بینی هاشمیان درباره‌ی لیگ برتر

اما لیگ برتر كشورمان به روزهای حساس خود نزدیك می‌شود، هاشمیان در این باره و تیم‌های مدعی اینگونه نظر می‌دهد:« فولاد خوزستان و ذوب‌آهن خیلی خوب كار كرده‌اند و پرسپولیس هم خود را بالا كشیده و در حال حاضر نقطه‌ی قوت لیگ نزدیكی تیم‌ها شده است. شما مشاهده می‌كنید در دیدار برابر صبا باتری و برق نتیجه‌ی سه بر یك به چهار چهار تبدیل شد و این موضوع در نهایت باعث قدرتمندتر شدن فوتبال ایران می‌شود. پیشتر بهترین بازیكنان شهرستانی به تهران می‌آمدند اما حالا برعكس شده و تیم‌های شهرستانی نه تنها بازیكن خود را حفظ می‌كنند بلكه بازیكنان و مربیان تهرانی را نیز جذب می‌كنند.»

**بحران پاس

بازیكن سابق پاس درباره‌ی وضعیت بحرانی این تیم می‌گوید:« در دیدار پاس و ابومسلم در ورزشگاه بودم. پاس در آن دیدار خیلی خوب بود اما وقتی تیمی قهرمان می‌شود فشار روحی بالایی بر روی آن تیم ایجاد می‌شود و سایر تیم‌ها با تمام قدرت برابر قهرمان بازی می‌كنند درست این مساله در بایرن نیز دیده می‌شود.»

**مشكلات فرهنگی موجود در فوتبال ایران

مشكلات فرهنگی موجود در میان بازیكنان و تماشاگران مساله‌ای است كه هم اكنون به یكی از بحث‌های مشكل آفرین فوتبال ایران تبدیل شده، نظر هاشمیان در این باره این چنین است:« قصد بی‌احترامی به مطبوعات را ندارم اما شاید ریشه‌ی اصلی این مشكلات فرهنگی مطبوعات باشند. چون مطبوعات برخی مواقع روی چند بازیكن تبلیغ می‌كنند. این درست است كه باید بازیكنان را از لحاظ فنی تبلیغ كرد اما باید به جنبه و ظرفیت طرف مقابل نیز توجه شود. به عنوان نمونه به یك باره مشاهده می‌كنید كه یك بازیكن كنار ماشینش ایستاده و عكس آن روی صفحه‌ی نخست تمام قد چاپ می‌شود و اینگونه برخی بازیكنان كه ظرفیت بالایی ندارند گذشته‌ی خود را از یاد برده و با این گونه مشكلات دست به گریبان می‌شوند.»

**توانایی نكونام برای حضور در آلمان

به نظر مهاجم بایرن مونیخ كدام یك از بازیكنان حال حاضر فوتبال ایران می‌توانند در لیگ معتبری همچون بوندس‌لیگا حضور یابند:« در آلمان همه چیز به فوتبال بستگی ندارد بلكه باید یك بازیكن تفكر حرفه‌ای نیز داشته باشد، با تمام این اوصاف فكر می‌كنم جواد نكونام می‌تواند در لیگی همچون آلمان بازی كند. وقتی می‌گویم تفكر حرفه‌ای منظورم این است كه یك فوتبالیست باید فوتبال را یك حرفه بداند و اگر این تفكر در وی جا بیفتاد می‌تواند به بهترین جایگاه‌ها دست پیدا كند. نباید این طور باشد كه از صبح بروی و بگردی و ساعت سه به سر تمرین بروی بلكه باید از ساعت هشت و نیم صبح كه بلند می‌شوی تمام فكرت بر روی تمرین باشد و زمان تعطیلات به كارهای متفرقه بپردازی. من چند سالی كه در آلمان بودم به ندرت تفكر غیر حرفه‌ای در میان بازیكنان می‌دیدم و در بایرن نیز اینگونه مسایل را به هیچ وجه مشاهده نكرده‌ام.»

**دلیل توقف حضور بازیكنان ایرانی در اروپا

پس از صعود ایران به جام جهانی فرانسه سیل بازیكنان ایرانی به لیگ آلمان روانه شدند اما چند سالی است كه این مساله دیده نمی‌شود، هاشمیان این چنین نظر می‌دهد:« در آن زمان انتقال بسیار انجام می‌شد و شاید دلیل اصلی آن، این بود كه پول به فوتبال ایران تزریق نشده بود اما در حال حاضر پول وارد فوتبال ایران شده و به دلایل مسایل عاطفی كمتر بازیكنی حاضر به رفتن به خارج می‌شود اما این كه باشگاه‌ها تنها به صرف این كه از انتقال بازیكن درآمدزایی كنند فكر كنم دیگر چنین اتفاقی نیفتد و شاید هر چهار سال یك بار، یك یا دو بازیكن بتوانند از ایران در سطح بالای فوتبال اروپا بازی كنند. پس از جام جهانی و بعد از درخشش دایی،‌ عزیزی و باقری در آلمان، حدود پانزده بازیكن از ایران در لیگ آلمان حضور یافتند اما به دلیل این كه نتوانستند آن طور كه باید و شاید خود را نشان دهند تیم‌های آلمانی كمی در جذب بازیكن ایرانی تجدید نظر كردند.»

**حضور بازیكنان خارجی در لیگ ایران

هاشمیان درباره‌ی حضور روزافزون بازیكنان خارجی در لیگ ایران معتقد است:« شاید یكی ازدلایل اصلی این مساله وارد شدن پول به فوتبال ایران شده است. آمدن بازیكن خوب خارجی باعث رشد فوتبال در كشور می‌شود و اگر می‌خواهیم حرفه‌ای باشیم، نباید با این دید نگاه كنیم كه بازیكن خارجی به فوتبالمان ضربه می‌زند. در فوتبال آلمان برای مربی فرق نمی‌كند بازیكن از كدام كشور است و مربی تنها به كسب نتیجه فكر می‌كند چون اگر نتیجه نگیرد نخستین شخصی كه بازخواست می‌شود خود مربی است.»

** رویای دوران جوانی

روزی كه هاشمیان فوتبالش را شروع كرد به حضور در تیمی مانند بایرن مونیخ فكر می‌كرد كه وی این مساله را یكی از آرزوهای دوران جوانی خود می‌داند و به ایسنا می‌گوید:« هر كس كه فوتبالش را شروع می‌كند به آرزوهای بزرگ فكر می‌كند و من از ابتدا دوست داشتم در اروپا بازی كنم اما دقیقا نمی‌دانستم در كدام تیم بازی خواهم كرد. وقتی به آلمان و هامبورگ رفته بودم خبرنگار هامبورگ پرسید: «به چه تیمی بیشتر علاقه‌ داری» كه من پاسخ دادم: «بایرن مونیخ» و او گفت: «یعنی هامبورگ را دوست نداری» و من گفتم: «اول هامبورگ و بعد بایرن مونیخ را دوست دارم». من فوتبال آلمان را انتخاب نكردم بلكه پیش آمد كه من به آنجا بروم شاید اگر ایتالیا هم می‌شد می‌رفتم ولی فوتبال آلمان فوتبالی منظم است كه قدرت بدنی بر آن حاكم است.»

**دوری سه سال و نیمه‌ی هاشمیان از تیم ملی

هاشمیان حدود سه سال و نیم از تیم ملی ایران به دور بود آیا او از تصمیم آن زمان خود رضایت دارد یا خیر كه وی در این مورد می‌گوید:« من سه سال و نیم گفتم نمی‌آیم و سر حرفم هم ماندم و تا آخرین لحظه هم بر سر تصمیم خود ماندم اما وقتی به اردن خوردیم و مهدوی‌كیا ناحق از حضور در آن دیدار محروم شده بود به خاطر فشار مردم و خواست فوتبالدوستان كشور تصمیمم را عوض كردم و تنها مساله‌ی بازگشت من به تیم ملی همین مساله بود.

**جو موجود بر تیم ملی

جو حاضر بر تیم ملی در مقایسه با گذشته چگونه است كه هاشمیان در این باره می‌گوید:« در گذشته بیشتر بازیكنان تیم ملی از پرسپولیس و استقلال بودند و بازیكنانی كه از دیگر تیم‌ها می‌آمدند نمی‌توانستند خود را نشان دهند و مربیان تیم ملی در آن زمان بارها نشان دادند كه از بازیكنان اسم و رسم دار این دو تیم هراس دارند اما هم اكنون از تمام تیم‌های لیگ در اردوی تیم ملی بازیكن حضور دارد و معمولا در تیمی كه بازیكن جوان بیشتر حضور داشته باشد باند بازی كمتر به وجود می‌آید.»

جوسازی برخی از افراد و گروه‌ها برای عدم نتیجه‌گیری تیم ملی تا چه حد می‌تواند در تیم ملی موثر باشد و آیا این مساله صحیح است، هاشمیان در این باره می‌گوید:« آن زمان كه خودم در تیم ملی نبودم هیچ وقت آرزو نمی‌كردم كه تیم ملی كشورم نتیجه نگیرد و تنها گفتم این اخلاق من است كه با تیم ملی جور در نمی‌آید. افراد اگر نمی‌توانند كمك كنند نباید ضربه بزنند اما اگر انتقاد باشد و این انتقاد سازنده باشد باید بدون رودربایستی مطرح شود.»

**ادامه‌ی حضور در كنار مستطیل سبز با مربیگری

آیا هاشمیان به انجام كارهای اقتصادی همزمان با حضور در حرفه‌ی فوتبال اعتقاد دارد و برنامه‌ی وی پس از پایان دوران بازیگری چیست؟ این بازیكن كشورمان در این باره به ایسنا می‌گوید:« من در فوتبال كه هستم بیشترین پول را درمی‌آورم و اگر كاری به غیر از این انجام دهم نمی‌توانم این پول را به دست بیاورم به همین خاطر تمام تلاش و انرژی خود را بر فوتبال متمركز كرده‌ام اما دوست دارم بعد از فوتبال در كلاس‌های مربیگری شركت كنم پس از خداحافظی در كسوت مربیگری در فوتبال ادامه‌ی كار خواهم داد.»

**توصیه به نویدكیا

هاشمیان برای محرم نویدكیا كه حدود شش ماه است در عضویت بوخوم درآمده چه آینده‌ای را پیش بینی می‌كند وی دراین باره به حبرنگار ایسنا می‌گوید:« از محرم بازی‌های زیادی را ندیده‌ام اما چون سنش كم است و جز بازیكنان خوب ایران است باید صبر و حوصله‌ی زیادی به خرج داده و به آینده امیدوار باشد.»

**تشابه و تفاوت كار روزنامه‌نگاران ایرانی و آلمانی

تفاوتی كه میان روزنامه‌نگاران آلمانی و ایرانی است بیشتر در چه پارامترهایی مشاهده می‌شود هاشمیان این چنین به سوال ایسنا، پاسخ می‌دهد:« روزنامه‌نگاران همه جای دنیا به یك شكل هستند و همه به یك صورت عمل می‌كنند. كیكر و اشپورت بیلد از روزنامه‌های ورزشی معتبر آلمان هستند اما روزنامه‌ای همانند بیلد به خاطر برخی اختلافات با كان، تمام زندگی شخصی او را بر ملا می‌كند. اما در جواب به سوال شما باید بگویم در آلمان مثل ایران حمایت از یك بازیكن وجود دارد و به همان میزان اگر بخواهند بازیكنی را خراب كنند این كار را انجام می‌دهند.»

**مشكلات اولیه‌ی هاشمیان در آلمان

هاشمیان بزرگ‌ترین مشكلش را در ابتدای حضورش در آلمان را غربت و آشنا نبودن به زبان آلمانی می‌داند:« اولش خیلی سخت بود. پیش از حضور در آلمان، تنها زندگی نكرده بودم اما در آنجا به یك دفعه تنها شدم و زبان آلمانی هم نمی‌دانستم. در آن زمان فشار زیادی به من آمد كه حتی یك موقع تصمیم گرفتم به ایران بازگردم اما الان بسیار راحت شده‌ام.»

**آینده‌ی هلكوپتر ایرانی بایرن

هاشمیان كه از ابتدای فصل تاكنون در دقایق كمی برای بایرن بازی كرده درباره‌ی ادامه‌ی حضورش در این تیم، می‌گوید:« در بایرن به من شانس زیادی داده نشده كه بتوانم خودم را نشان بدهم اما به عنوان نمونه به تورستن فرینگز فرصت‌های زیادی داده شده كه با گذشت زمان، او در حال جا افتادن در تركیب تیم است. زمانی كه در بوخوم بودم پیشنهادهای زیادی به من داده شد كه بهترین آنها بایرن بود و تا سال 2007 قرارداد بستم. این درست كه بایرن مونیخ بهترین تیم آلمان است، اما من در این تیم می‌مانم و تلاش خود را می‌كنم اگر نتیجه بگیرم می‌مانم، اما اگر نتیجه نگرفتم تیم برای من زیاد است. من در انتها تصمیم می‌گیرم چون ممكن است با دو یا سه بازی آن طرف سكه برای من بیفتد. به غیر از بوخوم هیچ باشگاهی با بایرن تماس نگرفته ولی من در پایان فصل درباره‌ی ماندن در این تیم تصمیم‌گیری خواهم كرد.»

**كاهش دستمزد بازیكنان بایرن‌مونیخ

رومینیگه در آخرین گزارش سالانه‌ی بایرن اعلام كرده بود كه دستمزد بازیكنان این تیم كاهش خواهد یافت آیا هاشمیان با كاهش حقوق خود موافقت خواهد كرد یا خیر وی در این باره می‌گوید:« یك بازیكنی كه قرارداد می‌بندد باشگاه موظف به ادای حق و حقوق بازیكن است. بایرن از لحاظ تراز مالی هیچ گاه منفی نشده و جز پنج تیم ثروتمند جهان است و هیچ بازیكنی با این كه حقوقش كاهش پیدا كند موافقت نمی‌كند و در صورتی كه به من این مساله را بگویند من با آن موافقت نمی‌كنم.»

**جذب بازیكنان آسیایی

بایرن مونیخ برای جذب بازیكنان آسیایی برنامه‌های خاصی دارد، آیا به جز دلایل اقتصادی، دلیل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد. هاشمیان معتقد است اهداف اقتصادی باعث شده كه بایرن به فكر جذب بازیكنان آسیایی باشد: «رومینیگه گفته كه از چین هم بازیكن خواهیم گرفت اما تنها این مساله می‌تواند به خاطر مسایل اقتصادی باشد.»

**قهرمانی به همراه بایرن مونیخ در بوندس‌لیگا

بازیكن تیم فوتبال بایرن مونیخ معتقد است كه این تیم با چنین بازیكنانی باید به راحتی به مقام قهرمانی بوندس‌لیگا دست یابد:« بایرن هم اكنون دو تیم همزمان دارد. شاید دو،سه بازیكن بایرن بتواند بر روی یك تیم تاثیرگذار باشد و ما باید در بوندس‌لیگا به راحتی قهرمان شویم.»

**قرعه‌كشی لیگ قهرمانان اروپا

بایرن مونیخ در مرحله‌ی یك هشتم لیگ قهرمانان اروپا باید به مصاف آرسنال برود. هاشمیان درباره‌ی این قرعه‌كشی می‌گوید:« آرسنال تیمی است بسیار سرعتی و از مهاجمان سرعتی استفاده می‌كند و متاسفانه ما با تیم‌های سرعتی مشكل داریم ضمن آن كه از شانس بد ما نخستین دیدار ما با این تیم در مونیخ است.»

**حامی مالی شخصی

آیا هاشمیان حامی مالی در فوتبال آلمان دارد یا خیر و قوانین فوتبال اروپا در این باره به چه صورت است، هاشمیان در این باره به ایسنا می‌گوید:« وقتی به تیم‌های حرفه‌ای می‌روید از شما می‌پرسند كه با چه شركت‌هایی قرارداد داری و باید پس از آن خود را با شرایط باشگاه هماهنگ كنید. مثلا نمی‌توانید در تمرینات بایرن كه با آدیداس قرارداد دارد از لوازم ورشی نایك استفاده كنید اما من هنوز با هیچ شركتی قرارداد مالی شخصی ندارم.»

**دیدار ایران و آلمان

تنها نكته‌ی منفی در دیدار ایران برابر آلمان حركت تماشاگران ایرانی در هنگام پخش سرود ملی آلمان و سلام نازی برخی از تماشاگران ایرانی بود كه باعث قطع چند ثانیه‌ای برنامه ZDF شد، هاشمیان درباره‌ی بازتاب این حركت مطبوعات ‌آلمان، می‌گوید:« درباره‌ی این مساله صحبتی مطرح نكردند اما روزنامه‌ی بیلد عكس آن را در روزنامه منتشر كرد. این یك كاری بوده كه زمان هیتلر انجام می‌گرفته است و چون مردم آلمان از هیتلر خوششان نمی‌آید این حركت را نوعی بی‌احترامی می‌دانند و آن را حركتی نژادپرستی می‌دانند. اما شاید تماشاگران نمی‌دانستند كه این حركت بی‌احترامی بوده است.»

ناگفته‌های هاشمیان :

** «گوئررو» و «اشتاینگر» پدیده‌ها‌ی بایرن در این فصل بودند و به نظر من «نیكود» بازیكن وولفسبورگ پدیده‌ی بوندس‌لیگا بوده است.

** روی ماكای نیز بازیكن خوب و فرصت‌طلبی است اما این طور كه بگویم خیلی عالی است این طور نیست.

** بكن بائر نفر اول در بایرن مونیخ است اما رومینیگه نفر دوم بوده و مسوول كارهای اجرایی باشگاه است.

** قشنگ‌ترین ورزشگاه و شهر در آلمان، ورزشگاه دورتموند و زیباترین شهر آلمان از نظر من هامبورگ و مونیخ است.

**من در دیدار بایرن برابر مكابی در مونیخ حتی به ورزشگاه نرفتم اما در دور رفت كه بازی در رژیم اشغالگر قدس برگزار شد مطبوعات نسبت به این مساله متمركز شده بودند.

** بهترین دوست من در بایرن مونیخ، سباستین دایسلر و ساموئل كوفور است. ضمن آن كه با مهمت شول نیز رابطه‌ی خوبی دارم. كان نیز انسان خوبی است كه به هیچ كس كاری ندارد و تنها به فكر تمرینات و مسابقات است.

** وقتی دایی ركورد بهترین گلزن جهان را به دست آورد كیكر این مساله را منتشر كرد و كمك مربی بایرن نیز این مساله را به من گفت.

UserName