• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1383/10/07
  • تاريخ :

گفت‌وگویی وچرنی لیست با مردی كه عمری را در فوتبال گذرانده

بلاژویچ پس از سال‌ها مبارزه‌ی ورزشی می‌خواهد مبارزه‌ی سیاسی را هم تجربه كند


روزنامه‌ی كروات وچرنی لیست در گفت‌وگویی تفصیلی با میروسلاو چیرو بلاژویچ، سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال كشورمان و یكی از نامزدهای كنونی انتخابات ریاست جمهوری كرواسی به بیان نقطه‌نظرات و دلایل حضور وی در این انتخابات پرداخته ‌است.

در مقدمه‌ی این گفت‌وگو آمده ‌است: «به سراغ مردی آشنا می‌رویم؛ در همان ابتدا میلاد مسیح را تبریك می‌گوید و با رویی باز ما را می‌پذیرد؛ كسی كه عمری را در خدمت ورزش و به خصوص فوتبال گذرانده، كسی كه پس از سال‌ها مربی‌گری در سن 69 سالگی به فكر كاندیداتوری ریاست جمهوری افتاده، تا پس از سال‌ها مبارزه‌ی ورزشی، مبارزه‌ی سیاسی را هم تجربه‌یی كرده ‌باشد.

وی در خصوص علت اصلی كاندیدا شدن‌اش در این انتخابات اظهار می‌دارد: «اشخاصی كه باورم داشتند، برخی سیاستمداران و اكثر هواداران با تكیه بر محبوبیتی كه با خود به همراه داشته و دارم، چنین ایده‌یی یعنی كاندیداتوری‌ام در انتخابات ریاست جمهوری را مطرح كردند و چنین به من روحیه دادند كه حتی می‌توانی مسیچ( رییس جمهور كنونی كرواسی) را شكست دهی! نخستین بار پیشنهادی تعجب‌آور بود.

چیرو ادامه ‌می‌دهد: «نخستین حزب سیاسی كه این مساله را بسط داد و بطور تخصصی و مفصل به آن پرداخت، ”حزب مدافعان كرواسی (SHB)“ بود؛ آن‌ها با من رایزنی كردند و گفت‌وگوهایی را انجام دادیم تا به نتیجه‌ی كنونی رسیدیم. كاندیداتوری من در این انتخابات! در ابتدا فكر نمی‌كردم مساله تا این حد جدی شود و در حد تعارفات و این‌گونه مباحث به آن می‌پرداختم، ولی رفته رفته مساله جدی شد.

بلاژویچ همچنین درباره‌ی حزب پشتیبان‌اش می‌گوید: «من بدون حزب هستم! پیش از این عضو یكی از احزاب بودم و نمی‌توان منكر آن دوران شوم، ولی هیچ علاقه‌یی به این‌كه نماینده‌ی حزبی خاص یا سخن‌گوی آنان باشم ندارم.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال كشورمان درباره‌ی جایگاه فعلی‌اش بین سایر كاندیداهای ریاست جمهوری كرواسی و كاندیداهای قوی یا ضعیف‌تر از خودش می‌گوید: «البته پاسخ دادن به چنین سوالی با عقل جور در نمی‌آید و فكر می‌كنم همه‌ی ما در شرایطی یكسان قرار داریم، ‌ولی من از بین بقیه‌ی كاندیداها مسیچ و كوسور( كاندیدای حزب متحد دموكرات كرواسی) را ترجیح می‌دهم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ایده‌های آینده اش به عنوان رییس جمهور كرواسی اظهار داشت: «دموكراسی موجود را تا حدی محدود خواهم كرد، ولی نه به میزانی كه به دیكتاتوری نزدیك شوم؛ باید به آینده بنگریم، به سرنوشت آینده‌سازان كشور، جوانان كرواسی.

كاندیدای ریاست جمهوری كرواسی درباره‌ی درگیری‌های گذشته‌ی كروات‌ها با صرب‌ها و پیشینه‌ی روابط این دو گروه ادامه‌ می‌دهد: «این سوالی تخصصی و دشوار است؛ من در این خصوص نه مطالعه داشته‌ام و نه تخصص دارم؛ بنابراین ترجیح می‌دهم درباره‌اش سخنی نگویم.

شایان ذكر است كه چهارمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری كرواسی با حضور 13 كاندید از احزاب مختلف این كشور دوم ژانویه‌ی 2005 برگزار خواهد ‌شد.

UserName