• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2747
 • پنج شنبه 1383/10/3
 • تاريخ :

انتقاد، شوخی، طنز و برنامه ای به نام" شصت"!

کاظمیان: به هیچ کس توهین نکردم


درست چند دقیقه قبل از این که برنامه تلویزیونی نود آغاز شود، سریال طنز" کمربندها را ببندیم" در دومین قسمت از بحث فوتبالی خود با تهیه برنامه ای با عنوان" شصت" به شوخی با برنامه کارگردان این سریال پرمخاطب و محبوب در این دو قسمت سعی کرد با استفاده از حواشی فوتبال پرحاشیه ما اندکی بعضی از فوتبالیستها و مربیان و حتی مدیران ما را قلقلک دهد. این برای اولین باری نبود که یک سریال طنز تلویزیونی به سراغ فوتبال می رفت و با استفاده از حواشی جذاب این ورزش، هشدارهایی به برخی از اعضای جامعه فوتبال ما می داد اما واکنش جوادکاظمیان، بازیکن جوان و خوش اخلاق فوتبال کشورمان در برنامه این هفته نود نسبت به این سریال در نوع خود جالب بود!

جواد در واقع صحبتهایی مطرح کرد که همگی بوی اعتراض به این برنامه را داشت.

دیروز که با کاظمیان صحبت می کردیم، می گفت:" منظور من جامعه هنری نبود. منظور من فقط این برنامه بود. من مخلص همه هنرپیشه های خوب و متعهد کشورمان هستم و احترام خاصی برای همه آنها قائل. من به هیچ کس توهین نکردم و دقیقاً منظورم این بود که هیچکدام از این آدمها نمی توانند خودشان را جای ما فوتبالیستها قرار دهند، همانطوری که من نمی توانم جلوی دوربین قرار بگیرم چون نه در این زمینه آگاهی دارم و نه تحصیلات! کسی که توپ به پایش نخورده، چطور ادای فوتبالیستها را درمی آورد. من گمان می کنم بازتاب این سریال بیشتر توهین آمیز بود تا طنز! فکر می کنید جوان و نوجوانی که این برنامه را دیده، به چه نتیجه ای رسیده است؟ مطمئن باشید 10 تا حاشیه به حواشی زندگی فوتبالی اش اضافه شده است . من هم به عنوان یک مخاطب این حرفها را زدم و نه بیشتر!"

هر چند گروه خوب سریال کمربندها را ببندیم، شاید چنین قصدی از ساختن این دو قسمت نداشته اما برای شنیدن نظرات آنها هم لازم بود به سراغ چند تن از اعضای این گروه برویم.

مهدی مظلومی کارگردان صاحب سبک سریالهای طنز تلویزیونی هر چند در لوکیشن این سریال در حال ضبط برنامه است اما با رویی گشاده به سئوالات ما پاسخ می دهد.

" من گمان می کنم جواد کاظمیان این برنامه را ندیده بود و خیلی شخصی با این قضیه برخورد کرد. ما در این سریال شخص خاصی را مدنظر نداشتیم. کاراکتر اسکندر مجموعه ای از بزه فوتبال ما بود. یک چیزهای غلطی در فوتبال ما وجود دارند که برای جوانان ما الگو شده و ما این چیزهای غلط را عنوان کردیم. بخش دیگری از این سریال به مسائل حاشیه ای فوتبال ربط داشت یعنی می خواستیم بگوییم بعضی از بازیکنان ما به هر چیزی فکر می کنند جز فوتبال. اما من از یک چیزی خیلی ناراحتم. جواد کاظمیان عنوان کرد من به نمایندگی از جامعه فوتبال و بازیکنان این حرف ها را می زنم و این برخورد غلط بود چون من با خیلی از آدم های فوتبالی در تماس بودم و خیلی ها از این برنامه خوششان آمده بود و می گفتند حرف دل ما را زدید! در همه جای دنیای این اتفاقات می افتد و حتی با چهره های سیاسی هم شوخی می شود. در آمریکا جرج بوش را هم وارد برنامه های طنز خود می کنند. جا دارد از عادل فردسی پور هم تشکر کنم که کاملاً منظور ما را فهمیده بود و به جواد کاظمیان هم تذکر داد. تلویزیون جای برخوردهای شخصی نیست که ما بخواهیم از شخص خاصی انتقاد کنیم. ما عملکرد آدم ها را نقد کردیم. همین و بس!"

وقتی از مظلومی سؤل می کنیم در بعضی صحنه ها" امیرجعفری" که نقش کاراکتر اسکندر را بازی می کند با لهجه غلیظی ادای یکی از بازیکنان فوتبال را درمی آورد، او پاسخ می دهد:" خیلی سعی کردیم این قضیه به حداقل برسد اما شاید توی یک سکانس این اتفاق افتاد اما باز هم توجه داشته باشید ما کسی را مسخره نمی کنیم که مردم را بخندانیم. ولی اگر کسی از این سکانس و این مدل حرف زدن نارحت شده باید همین جا به نمایندگی از گروه عذرخواهی خود را ابراز کنم." مظلومی خیلی منطقی به پیشواز انتقادات می رود و حتی جایی که لازم باشد اعلام می کند که اشتباه کرده است. اما یکی از اقشاری که عملکردشان در این برنامه مورد نقد قرار گرفت کارشناسان داوری بودند. وقتی با نصیرزاده درباره سریال کمربندها را ببندیم صحبت می کنیم با خنده می گوید:" خیلی برنامه جالبی بود. گمان می کنم یکی از دلایل استفاده از برنامه نود محبوبیت آن بود. اینکه یک تهیه کننده یا کارگردان این جرأت را پیدا می کند که در یک زمان حساس و پربیننده یک سریال طنز را به سمت و سوی فوتبال و حواشی آن بکشد باید اطلاعات کاملی داشته باشد. وقتی بحث توپ به دست و دست به توپ مطرح شد در واقع یک هشداری بود برای کارشناسان داوری که با حواسی جمع به کار خودشان بپردازند. باور کنید چنین برنامه هایی به محبوبیت بیشتر برنامه نود کمک می کند. در آمریکا حتی عملکرد رئیس جمهورشان نیز به نقد کشیده می شود. کاظمیان هم بازیکن احساساتی است. بازیکنی که بعد از گل زدن با علم به اینکه با درآوردن پیراهنش اخطار می گیرد، باز هم این کار را می کند نشان می دهد که چقدر احساساتی است. این مسائل تمسخر نیست بلکه نگاه زیرکانه و طنز به واقعیات است."

بهتر است سؤالی هم از یکی از آدم های فوتبالی این مجموعه داشته باشیم محمد قومی طراح گریم سریال کمربندها را ببندیم خودش از فوتبالی ها دوآتشه است. او خیلی منطقی با این قضیه برخورد می کند." نباید انتظار زیادی از بازیکنان فوتبال داشت باید قبل از اینکه از آنها گله کنیم بپرسیم برای رشد فرهنگی آنها چه کاری انجام دادیم. من برای بعضی از فوتبالیستی مان متأسفم که اینطوری با قضیه ای طنز برخورد می کنند. به جای عبرت گرفتن از هشدارهای طنزآلود فقط به فکر برخوردهای شخصی هستند."

سیاوش ستاری مدیرتولید این سریال هم نظراتی مشابه با محمد قومی دارد:" کاظمیان خودش جواب خودش را داد. کسی که موقع حرف زدن چنین لحنی دارد. خودش منبعی است برای انتقاد کردن!"

دوست داشتیم با امیرجعفری کاراکتر نقش اسکندر و حتی فتحعلی اویسی بازیگر نقش ملکی نیز صحبت کنیم اما از آنجایی که گروه این سریال مشغول ضبط قسمت جدیدی از این مجموعه بودند حتی یک دقیقه هم وقت آزاد نداشتند تا بتوانیم نظرات آنها را هم جویا شویم. بهتر است نظرات غلامحسین زمان آبادی سخنگوی فدراسیون فوتبال را هم بشنویم:" حضرت امام جعفر صادق(ع) رئیس مذهب شیعه جعفری می گویند؛ بهترین برادران من کسانی هستند که عیب های مرا به من هدیه می کنند. با این توصیه می رویم سراغ اصل مطلب! ا دو نوع نقد داریم. یک نوع نقد و بررسی و دیگری بررسی و نقد که اولی بعد از انتقاد کردن به برررسی نقد می پردازد و در نوع دوم بعد از بررسی عملکرد آن را نقد می کند. نوع دوم کاملاً معقول و منطقی است. باید ببینیم این سریال کدام راه را در پیش گرفته. اما اصولاً اعتقاد دارم آدم های ضعیف از انتقاد فراری هستند و از بررسی عملکردشان می ترسند. اما جواد بازیکن بزرگی است و از این قاعده هم مستثنی است. خودتان قضاوت کنید این برنامه مقصر بوده یا نه!"

اما باید به سراغ کسی برویم که اصلاً دنبال این سوژه رفت و آن را انتخاب کرد. خشایار الوند برادر سیروس الوند کارگردان خوب کشورمان که نقش نویسندگی این دو قسمت را بر عهده داشته است. او به شدت یک آدم فوتبالی است و این را می توان از نوع حرفهایش فهمید." من خودم به شدت فوتبالی هستم و همه بازی های فوتبال را تعقیب می کنم و اتفاقاً جواد کاظمیان را هم خیلی دوست دارم هم از نظر فنی و هم از نظر شخصیتی! اما یک سؤال از شما دارم کاری که دو نفر انجام می دهند و مقابل چشمان 40 میلیون بیننده تلویزیون هر چه می خواهند به هم می گویند و بعد از آشتی زیرش می زنند و شعور مردم را به تمسخر می گیرند توهین است یا سریال ما!" ما با هر کسی شوخی کردیم حتی عملکرد خودمان و شبکه سوم را هم نقد کردیم من مخلص سلطان، شهریار و ژنرال و بقیه هستم. ما با یکسری از فرهنگ های غلط و ناهنجاری رایج در فوتبال شوخی کردیم تا به نوعی بعضی از افراد را از خواب غفلت بیدار کنیم.

ما قصد مسخره کردن کسی را نداشتیم. حتی اگر زمانی که مراسم فیفا در حال برگزاری بود سریال ما پخش نمی شد. جایزه گرفتن دایی را به هر برنامه دیگری ترجیح می دادم. ما در این برنامه خیلی ها را قلقلک دادیم اما توهینی درکار نبود. به نوعی ما رسالتی داشتیم که انجام دادیم.

ما باید کاستی ها را ببینیم و با زبان طنز بیان کنیم. باور کنید اگر همان برنامه نود را بی کم و کاست در سریال پخش می کردیم مقوله طنزش خیلی با کار ما فاصله نداشت اما بیننده ها به این برنامه عادت دارند و خیلی از زوایای طنزش را نمی بینند!"

UserName