• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 75367
 • سه شنبه 1388/5/6
 • تاريخ :

تمامي ناباروري‌ها قابل درمانند

ناباروري

رئيس نخستين و تنها مركز خصوصي درمان ناباروري شمال شرق كشور گفت: تقريبا تمام‌ ناباروري‌ها قابل درمان هستند.‌

مهناز منصوري افزود: در حال حاضر تمام‌ ناباروري‌ها با روش‌هاي مختلف قابل درمان هستند.

وي ادامه داد: به ‌طور كلي بين 10 تا 15 درصد زوجين جوان دچار ناباروري هستند.

وي با بيان اينكه ناباروري علل مختلفي دارد، تصريح كرد: بين 40 تا 45 درصد علل ناباروري مربوط به مردان، 40 درصد مربوط به زنان و بين 10 تا 15 درصد نازايي‌ها علت مشخصي ندارند.

اين پزشك متخصص درمان ناباروري گفت: اختلال در تخمك‌گذاري، اختلال در رحم، اختلال در هورمون‌هاي زنانه، علل مقاربتي، مشكل در توليد اسپرم، نارسايي در عملكرد اسپرم، تماس با مواد شيميايي و اشعه‌ها و تبعات سلاح‌هاي شيميايي از جمله علل و عوامل موثر در ناباروري هستند.

وي با بيان اينكه استرس در ناتواني جنسي، نحوه مقاربت و به دنبال آن برخي از ناباروري‌ها دخالت دارد،افزود: با كمال تاسف در كشور ما بسياري از زوجين به دليل شرم و حياي زياد از طرح موضوع خودداري كرده و به دنبال درمان آن نيستند.

منصوري با اشاره به روش‌هاي درمان ناباروري گفت: برخي از ناباروري‌ها از طريق روش‌هاي دارويي و يا تشخيص و درمان اختلالات فيزيكي دستگاه تناسلي و ادراري زن و يا مرد معالجه مي‌شوند.

وي اضافه كرد: اگر نازايي به‌واسطه روش‌هاي يادشده درمان نشود، از روش‌هاي كمك باروري مانند IUI، IVF، ICSI، اهداي تخمك، اهداي جنين و رحم جايگزيني استفاده مي‌شود كه كاربرد هر يك از اين روش‌ها بسته به‌علل ناباروري و شرايط مربوطه دارد.

به گفته وي، در روش‌هاي پيشرفته مانند IVF و ICSI (ميكرواينجكشن) اسپرم به وسيله روش‌هاي پيشرفته به داخل تخمك تزريق مي شود و لقاح در آزمايشگاه انجام مي گردد و پس از تكميل، جنين به رحم مادر منتقل مي‌شود، اما در IUI كه روش ساده‌اي است اسپرم گرفته شده در شرايط خاصي در داخل رحم گذاشته مي‌شود.

ivf

منصوري عنوان داشت: zift، gift ، Zona hatching و IVM ساير روش‌هاي نوين و پيشرفته درمان ناباروري هستند كه از طرق آزمايشگاهي و تغييرات مختلف ‌روي تخمك و يا اسپرم، نازايي معالجه مي‌شود كه خوشبختانه تمامي اين روش‌ها اكنون در مشهد براي زوجين نابارور قابل دستيابي است.

اين پزشك متخصص زنان و نازايي، موفقيت روش‌هاي كمك باروري در ايجاد حاملگي را حدود 38 درصد عنوان كرد و افزود:

پس از حاملگي ممكن است مسائل مختلفي باعث سقط جنين شود و بدين ترتيب موفقيت كاربرد اين روش‌ها تا تولد فرزند حدود 25 تا 28 درصد است.

وي طول درمان روش‌هاي كمك باروري را بين دو سيكل قاعدگي، يعني حدود دو تا سه ماه عنوان كرد.

وي استفاده از روش‌هاي كمك باروري در اين مركز طي سال گذشته را حدود يك هزار و 500 مورد ذكر كرد و افزود: نزديک به يك هزار و 200 مورد از اين تعداد، IVF بوده است.

رئيس مركز ناباروري مشهد زير پوشش بيمه نبودن خدمات ناباروري را از مشكلات مهم ذكر كرد و افزود: هزينه‌هاي درمان‌هاي كمك باروري بالاست و اين در حالي است كه تا پيش از تاسيس مركز ناباروري در مشهد، بسياري از بيماران به يزد و تهران مراجعه مي‌كردند و به سبب مدت طولاني درمان، اقامت و رفت وآمدهاي مربوطه، هزينه‌هاي درماني براي زوجين خيلي بيشتر تمام مي‌شد.

خبرگزاري فارس

*مطالب مرتبط:

ناباروري در تهران بسيار بالاست

تغذيه درماني ناباروري

آواي قرآن، شفابخش است

پيشگيري و درمان نازايي با ورزش

مادر شدن چه آسان

تاثير تغذيه بر افزايش باروري

بارداري در سنين پايين بهتر است

بارداري پوچ يعني چه؟

سيگار باعث نازايي زن مي‌شود

بخش تغذيه و سلامت تبيان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
بستنی از ناباروری جلوگیری می کند

بستنی از ناباروری جلوگیری می کند

خانم‌های باردار با واژه های "ویار و هوس" به خوبی آشنا هستند و بستنی با طعم‌های گوناگون یكی از هوس‌هایی است كه گاه ‌به ‌گاه به سراغ آنها می ‌آید...
شغل پُر استرس، مناسب خانم ها نیست

شغل پُر استرس، مناسب خانم ها نیست

مشاغل پُر استرس برای سلامت افراد بسیار مضر است، زیرا باعث افزایش فشار خون، بروز اختلال در خواب و ایجاد مشکل در روابط می شود. اما مطالعات نشان...
علل زایمان زودرس

علل زایمان زودرس

دکتر ملک ‌منصور اقصي، متخصص بيماري‌هاي زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره علل زايمان زودرس و روش‌هاي پيشگيري از آن توضیح می دهند...
UserName