• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1383/10/01
  • تاريخ :

آشنایی با انواع مسابقات ورزش اسكی


انواع مسابقات اسكی:

با توجه به نزدیكی به فصل زمستان و آغاز فعالیت های ورزشی زمستانی، بخصوص اسكی درنقاط مختلف كشورمان بر آن شدیم تا نظری داشته باشیم بر انواع مسابقات اسكی و چگونگی برگزاری آن: مسابقات اسكی در رشته های زیر برگزار می شود:

1. آلپاین:

طی آن اسكی بازان از ارتفاعات كوه به طرف پایین كوه اسكی می كنند كه از نظر سرعت و عبور بصورت زیگزاگ از بین چوبهای پرچم امتیازاتی به آنها داده می شود.

2. مارپیچ و مارپیچ كوچك:

كه در دامنه یك شیب انجام می شود و اسكی باز باید از بین چوبهای پرچم با حركات مارپیچ یا زیگزاگ عبوركند.

3. سرعت یا شوس:

این اسكی با روش آزاد و با سرعت زیاد در یك مسیر مستقیم و بدون پیچ و كنترل انجام می شود.

4. باله:

نوعی مسابقه در اسكی آزاد است كه در آن هر اسكی باز یك عمل یا یك حركت زیبا و جالب باله را با ترنم موسیقی در یك شیب ملایم انجام می دهد.

5. استقامت بیاتلون:

مسابقه قهرمانی اسكی است كه در آن مسابقه دهندگان متجاوز از 20 كیلومتر اسكی صحرایی انجام می دهند و در یك نقطه معین متوقف می شوند، سپس با اسلحه به طرف هدفهایی كه در آنجا قرار داده شده است نشانه گیری می كنند. اسكی بازی كه هدف را زودتر از دیگران ببیند و به طرف آن شلیك كند برنده است. اسكی بازی هم كه هدف را پیدا كند ولی مدتی برای یافتن آن معطل شود آن مدت زمان را بعنوان جریمه از امتیاز كلی او كسر می كنند.

6. اسكی صحرانوردی:

مسافت این مسابقه اسكی50 كیلومتر است و معمولاً شامل اسكی كردن از فراز و نشیب تپه ها و در سطح زمین می باشد. وسیله اسكی مخصوص این مسابقه(چوب اسكی) باریكتر و سبكتر از سایر اسكی هاست و كفش آن نیز بدلیل مسافت زیاد سبك می باشد و از ناحیه پنجه پا به اسكی وصل می شود.

7. دان هیل:

در این مسابقه اسكی باز باید از بالای ارتفاعات مستقیماً بطرف دامنه كوه پایین بیاید. این مسابقه از ارتفاع 610 متری و به طول 5/1 تا 3 مایل انجام می شود. اسكی بازان به فاصله یك یا دو دقیقه از یكدیگر به طرف پایین حركت می كنند و سریعترین اسكی باز برنده شناخته می شود.

8. اسكی آزاد:

در این مسابقه اسكی بازان به طور انفرادی و جداگانه با روشی كه در انجام اسكی به كار می برند از دوران امتیاز دریافت می كنند بطور كلی در اسكی آزاد 3 حركت انجام می شود.

الف- فرود از دامنه كوه و دور زدن تپه ها و برآمدگیها.

ب- انجام عملیات باله.

ج- آكروبات در دامنه كوه و پرش هوایی.

9. اسكی صحرایی با پرش:

این اسكی همراه با پرش است و برنده، اسكی بازی است كه بالاترین امتیاز را دارد و مقام انفرادی او در هر مسابقه در نظر گرفته نمی شود.

10. پرش با اسكی:

سكوی این پرش معمولاً حدود 90 متر است و اسكی باز با حركت و سرعت گرفتن از این سكو جدا شده و پس از پروازی كوتاه، به روی باند فرود می آید. در این مسابقه هر چه اسكی باز پرش بیشتری انجام دهد برنده می شود.

11. اسنوبُرد:

یك تخته اسكی كه دو پا روی آن قرار دارد و معمولاً از ارتفاع با آن به پایین می پرند. و مسابقه شكل مارپیچ نیز با آن انجام می شود.

از انواع دیگر مسابقات اسكی می توان به مسابقات سوپر ژیان- پارالل- 10×4 امدادی- استقامت صحرانوردی15 و 30 كیلومتر نیز اشاره كرد.

وسایل اسكی:

چوب اسكی، كفش اسكی، باتوم(چوب دست اسكی) و پوشاك اسكی .

UserName