• تعداد بازديد :
  • شنبه 1388/05/03
  • تاريخ :

دختر و پسراي دم بخت  ، کليک کنند

ازدواج

چند وقت پيش صداي نا آشنايي آنطرف خط تلفن ، به دنبال مطلبي بود که بتواند با مطالعه ي آن براي مراسم خواستگاري سوالات مهم و اساسي را پيدا کند و به قول خودش اولويتي را از قلم نياندازد...

جستجويي در مقالات کردم و  در قسمت خواستگاري و نامزدي به نمونه هايي از مواردي که بايد در اينگونه جلسات به آن پرداخت ،برخوردم و به يکي از شما همراهان تبياني که منتظر جواب من بود عناوينش را دادم ، مقالاتي مثل:

 

خواستگاري

کيا مي خوان برن خواستگاري؟

 از او سؤال کنيد که هدفش از ازدواج چيست؟

ازدواج، يک تعامل چندجانبه است و هدف فردي را جوابگو نيست. اگر مرد يا زني فقط براي فرار از تنهايي، امرار معاش و يا نياز جنسي و... به ازدواج تن دهد، در راه پرخطري گام نهاده است. او به‌طور دقيق بايد بداند که همسرش، دوست او نيست و فراتر از يک دوست و يا يک حمايت‌کننده‌ي مالي در زندگي‌اش ارزش دارد.

 

ازدواج

خواستگارى، چرا و چگونه ؟

سفارش اسلام اين است كه در انتخاب همسر, تنها جمال و ديگر ملاكهاى فرعى را مورد توجه قرار ندهيد, بلكه به آنها به عنوان يك ارزش اضافى و مزيت بنگريد. پسرى كه فقط بخاطر زيبايى دخترى, با او ازدواج كند و نسبت به ديگر خصوصيات اخلاقى و روانى او بى تفاوت باشد, گرفتار بلايى مى شود كه خروج از آن به آسانى ممكن نيست.

 

عشق

گذر از پيچ و خم خواستگاري

خوانندگان جوان! در ادامه مباحث شناخت همسر آينده( انتخاب همسر، زيبايي يا تفکر و پيش نياز هاي ازدواج) ، سعي داريم به نکاتي در مورد خانواده ها و پس از آن به مسائل مهم راجع به  جلسه خواستگاري اشاره نماييم. با هم بخوانيم...

تناسب خانواده ها

يکي از مهم ترين روابطي که همسران را تحت تأثير قرار مي دهد رابطه ي خانواده هاي آن ها با يکديگر است که اگر مناسب نباشد زوجين دچار مشکل مي شوند. تنها زماني رابطه خانواده ها کم ترين تأثير را دارد که پسر و دختر افرادي مستقل و پخته باشند. ويژگي هاي اخلاقي فرزندان بازتاب تربيت خانوادگي آن هاست.تناسب خانواده ها بهتر است در جنبه هاي زير باشد: 1- اعتقادات مذهبي و ديني 2- عوامل فرهنگي 3- طبقه بندي اقتصادي و اجتماعي

دختروپسر

فقط دختر پسراي دم بخت بخوانند!

1 - فکر نکنيم که سئوالات بايد استاندارد شده و از پيش تعيين شده و با جوابهاي مشخص باشد، بايد هنگام گفتگو  سعي کنيم سئوالات را در همان جلسه نسبت به هرمسئله  مبهم، طرح کنيم.

2 -  سئوالات کلي براي شروع خوب است ولي فايده هاي آن اندک هستند. مثلا نظر شما در مورد حجاب چيست؟  شما چه توقعي از همسر آيند ه ات داري؟ شما نظرت در مورد اخلاق و ايمان چيه؟  ميعارهاي شما براي ازدواج چيست؟  شما چه نقشي براي  زن در خانواده ، يا چه نقشي براي مرد در خانواده قائل هستيد؟سئوالات کلي، حتما جواب کلي دارد و جوابهاي کلي چون مبهم و ناشفاف هستند ، مفهوم شناخت از يکديگر را با تحريف روبرو مي سازد.

3 - به جاي سئوالات کلي، سعي کنيد مفاهيم را به زودي به طرف مصداق ها و مثالهاي عيني بکشانيد، و با طرح مسئله فرد را در موقعيت قرار دهيد.

***

اما بعد از مطالعه ي دقيق تر اين مقالات ،جاي خالي مطلبي ديده مي شد که در آن به وضوح سوالات مناسب براي دختران و پسران _با توجه به شرايط فرهنگي و نقش هاي جنسيتي و  بومي ايران_مطرح شود به گونه اي که تبيان در سرنوشت ساز ترين تصميم زندگي تان در کنارتان باشد  و مثل هميشه از شما کاربران که مهم ترين پشتوانه ي ما هستيد

مي خواهيم که کمکمان کنيد. اگر تجربه ي ازدواج را داريد و يا اگر هنوز ازدواج نکرده و در پيچ و خم روز هاي خواستگاري به سر مي بريد با ذکر جنسيت 5 سوال که برايتان مهم ترين اولويت را داشته يا دارد ،را مطرح کنيد .و بر طبق نظرات شما و بر اساس نظرات کارشناسان تبيان ، دو مقاله به تفکيک سوالاتي که يک پسر در مراسم خواستگاري بايد مطرح کند و سوالاتي که دختر در مراسم خواستگاري بايد مطرح کند را به شما تقديم کنيم .

پس در قسمت نظرات 5 سوال مهم خود را که در مراسم خواستگاري مي پرسيد را بنويسيد.

مثال :

زن

1- شما ( به عنوان مرد) با ادامه ي تحصيل همسرتان مشکلي نداريد؟

2- حد حجابي که شما دوست داريد همسر آينده تان رعايت کند ،چقدر است؟

3- بعد از ازدواج تا چه حد با خانواده تان رابطه خواهيد داشت؟

4- تاکيدي براي زندگي در خانه ي پدري تان داريد؟

5- به نظر شما ارتباط همسرتان با دوستان قديمي و رفت . آمد با آن ها مثل دوستان دانشگاه ، مشکلي دارد؟

 

تبيان - داوودي

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName