• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1388/04/28
  • تاريخ :

نیل آرمسترانگ

به مناسبت چهلمین سالگرد ورود اولین انسان به فضا بر آن شدیم تا شما مخاطبان عزیز را بیشتر با نیل آرمسترانگ اولین انسانی که بر سطح ماه گام نهاد، بیشتر آشنا کنیم.

نیل آرمسترانگ

نیل الدن آرمسترانگ (به انگلیسی: Neil Alden Armstrong) فضانورد آمریکایی متولد ۵ اوت ۱۹۳۰، نخستین انسانی است که طی ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ تیر ۱۳۴۸) بر کره ماه گام نهاد.

نخستین پرواز فضایی آرمسترانگ با جمینای ۸ در سال ۱۹۶۶ بود که وی به عنوان فرمانده عملیات انجام وظیفه می‌کرد.

دومین و آخرین پرواز وی فرماندهی ماموریت آپولو ۱۱ برای فرود بر ماه در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ میلادی بود.

آرمسترانگ از نوجوانی به خلبانی علاقه مند شد و در زمانی که همه جوانان هم سن او به دنبا گرفتن گواهینامه خودرو بودند وی به دنبال پرواز در آسمان بود به طوریکه گواهی پرواز خود را قبل از گواهی رانندگی خودرو گرفت.

 اوابتدا به دانشکده مهندسی وارد شدسپس به عنوان یک خلبان هواپیماهای جنگی در نیروی دریایی خدمت کرد، تعداد 78 ماموریت در جنگ کره انجام داد و سپس به عنوان خلبان هواپیمای آزمایشی x-15 به همکاری باناسا پرداخت. بعد از آن به فرماندهی سفینه‌های جمینی 8 و آپولو 11 انتخاب شد. از سال 1971 ناسا راترک کرده و به دانشگاه برگشت و به درجه پرفسوری علوم هوا فضارسید. او در حال حاضر واردبازار تجارت شده است. هنگامی که قدم بر سطح ماه گذاشت جمله‌ای به یاد ماندنی گفت: این یک قدم کوچک برای یک نفر و قدمی بزرگ برای بشریت است.

نیل آرمسترانگ

آپولو ۱۱ (به انگلیسی: Apollo 11) ماموریتی از مأموریت‌های پروژهٔ آپولو است که منجر به اولین فرود انسان بر روی کره ماه شد. این ماموریت‌ها توسط سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا، ناسا، سازماندهی شده بودند. در ماموریت آپولو ۱۱ سه فضانورد به نام‌های نیل آرمسترانگ، باز آلدرین و مایکل کالینز شرکت داشتند که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین بر روی کره ماه پیاده شدند.

آپولو ۱۱ نخستین فضاپیمای حامل انسان بود که بر سطح ماه فرود آمد. آپولو ۱۱، پنجمین فضاپیما از مجموعهٔ آپولو می‌باشد و سومین فضاپیمای حامل انسان است که به سمت ماه پرتاب شده‌است. این فضاپیما در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹ به سمت ماه پرتاب شد. چهار روز بعد از پرتاب در ۲۰ ژوئیه در حالی که کالینز در سفینهٔ اصلی، که به دور مدار ماه می‌چرخید، باقی‌مانده بود، آرمسترانگ و آلدرین با ماه‌نشین به سطح ماه رفتند.

این پرواز به پروژهٔ «ارسال انسان به ماه و بازگرداندن سالم او به زمین تا پایان دههٔ ۱۹۶۰» را که از برنامه‌های جان اف کندی بود، جامهٔ عمل پوشانید.

نیل آرمسترانگ

 

گردآوری: محسن مرادی

منابع: ویکی پدیا،www.sacklunch.net

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName