• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 158469
 • يکشنبه 1388/4/28
 • تاريخ :

گوشت شترمرغ و خواص آن

شتر مرغ

گوشت شترمرغ که در گروه گوشت های قرمز طبقه بندی می شود، از ارزش غذایی بسیار بالایی برخورداراست، طوری که می توان گفت یکی از کم چرب ترین و سالم ترین نمونه های گوشت قرمز در دسترس است.

نکته جالب توجه در مورد گوشت شترمرغ این است که کالری، کلسترول و چربی آن حتی از گوشت مرغ و بوقلمون هم پایین تر است (در جدول زیر این مقایسه انجام شده است).

به همین دلیل گوشت شترمرغ برای بیماران قلبی – عروقی ، افراد دچار چربی خون بالا و کسانی که دچار چاقی هستند، غذای بسیار مناسبی می باشد.

همچنین اسیدهای چرب غیراشباع موجود در گوشت شترمرغ 30 درصد مجموع اسیدهای چرب را تشکیل می دهد که یکی از مزیت های این گوشت محسوب می شود.

این مزایا به همراه میزان بالای اسید چرب امگا-3 در گوشت شترمرغ باعث شده که این گوشت انتخاب بسیار خوبی برای بیماران قلبی– عروقی و سالمندان باشد تا با اطمینان بیشتری بتوانند نیازهای پروتئینی خود را برطرف سازند.

گوشت شتر مرغ

استفاده از اسید چرب امگا-3 تأثیرات مفیدی در کاهش بیماری های قلبی عروقی داشته و برای رشد و نمو مؤثر است. به نظر می رسد که این اسید چرب در مقایسه با اسید چرب غیراشباع امگا-6 تأثیرات مفیدی در جلوگیری از لخته شدن دارد. اکثرجیره های غذایی افراد از لحاظ اسیدهای چرب امگا-3 کمبود دارند.

از طرف دیگر میزان کم سدیم در گوشت شترمرغ، استفاده از آن را برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، ممکن می سازد.

 شتر مرغ و گوشت آن

 

گوشت شترمرغ از نظر پروتئین و آهن نیز از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و لذا برای افراد کم خون و زنان باردار انتخاب مناسبی خواهد بود.

به علاوه گوشت شترمرغ میزان بالایی از عناصری مانند روی و منیزیم را داراست.

 

علاوه بر موارد بالا، گوشت شتر مرغ به میزان بسیار چشمگیری ترد بوده و از قابلیت هضم استثنائی برخوردار است، طوری که 90 درصد آن قابل هضم بوده و از این حیث پس از گوشت ماهی در رتبه دوم قرار دارد. در صورتی که گوشت مرغ و گاو 87 درصد قابلیت هضم دارند.

 

 

در جدول زیر میزان انرژی، پروتئین، چربی، کلسترول و کلسیم موجود در 85 گرم از گوشت شترمرغ، مرغ، بوقلمون، گاو و گوسفند با هم مقایسه شده است.

نوع گوشت

کلسیم

(میلی گرم)

 

کلسترول

(میلی گرم)

 

چربی

(گرم)

پروتئین

(گرم)

انرژی

(کالری)

شترمرغ

5

58

2

22

97

مرغ

13

73

3

27

140

بوقلمون

16

59

3

25

135

گاو

9

77

15

21

240

گوسفند

8

78

13

22

205

 

جمع آوری : نیره ولدخانی – سایت تبیان

*مطالب مرتبط:

خواص گوشت بوقلمون

تا به حال گوشت بلدرچین خورده اید؟

گوشت قرمز و نگهداری آن

گوشت بخورید، ولی به اندازه

گوشت كمتر، سلامت بیشتر؟

نکات مهم در خرید گوشت مرغ

مدت ماندگاری گوشت ها در فریزر

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مصرف زیاد گوشت قرمز، عمر را كوتاه مي‌كند

مصرف زیاد گوشت قرمز، عمر را كوتاه...

مصرف زیاد گوشت قرمز از طول عمر مي‌كاهد. اين تازه‌ترين يافته موسسه ملی مبارزه با سرطان در آمریکا است. يافته‌هاي اين تحقيق كه...
نحوه فریز کردن گوشت ها

نحوه فریز کردن گوشت ها

آیا شما از آن دسته خانم‌هایی هستید كه برای آشپزی و آماده‌كردن مواد آن، حسابی وقت می ‌گذارند و همیشه از مواد غذایی تازه استفاده می‌ كنند، یا اینكه شماهم مثل خیلی از زنان شاغل فرصت...
جدول زمان نگهداری انواع گوشت

جدول زمان نگهداری انواع گوشت

نحوه و زمان نگهداری فرآورده‌های خام دامی نام فرآورده و شكل عرضه شرایط نگهداری عمر ماندگاری...
UserName