• تعداد بازديد :
  • شنبه 1388/04/13
  • تاريخ :

تانک هاي تاريخي ايران

3

جنگ پديده اي نفرت انگيز است. نابودي انسان ها، تباهي زندگي ها و وداع غم انگيز با عزيزان همگي از آثار مخرب آن به شمار مي آيند. البته هميشه به هر موضوعي مي توان به گونه اي ديگر نگريست. جنبه اي که ديگران از ديدن آن محرومند. ابزارآلات جنگي نيز از آن مقوله هايي است که اغلب، مردم با آنها آشنايي چنداني ندارند. ارتش کشورمان پس از سال 1926 به تدريج متحول گرديد و از ابزارهاي مدرن دفاعي در آن استفاده شد. در اين بخش به بررسي مهمترين تانک هاي ارتش ايران در سال هاي اوليه تا سال هاي مياني قرن بيستم مي پردازيم.

Renault FT-17

اين تانک فرانسوي سبک با ابعاد کوچک خود براي رسيدن به سرعت زياد و چابکي بالا مناسب بود. برجک آن قابليت چرخش کامل داشت و بر امنيت بالاتر، موتور در بخش عقبي واقع شده بود. اين امر آن را از اصابت گلوله در امان مي داشت.

ايده ساخت تانک هاي کوچک در جهاني ال به ذهن برخي از ژنرال هاي فرانسوي خطور کرد. اما در عملياتي شدن آن بعد از سال 1917 انجام گرفت. تعداد زياد توليد و حجم انبوه سفارش از کشورهاي مختلف، موجب رواج يافتن اين نوع تانک در جهان شد.

6

CKD TNH

محصول ديگري از شرکت CKD که چهار نفر سرباز را حمل مي کرد و  2/8 تن وزن داشت. TNH يک تانک کامل با طول، عرض و ارتفاع 51/4، 08/2 و 3/2 متر بود. موتور PRAGA، از نوع 4 سيلندر آب خنک به حجم 7940 سي سي و با قدرت 100 اسب بخار بود. بين سال هاي 41-1931 ايران به تجهيز ارتش خود اقدام کرده و 300 هزار قبضه اسلحه 6 هزار تانک و نفربر و 350 توپ نظامي خريداري نمود. به دنبال خريد تانک هاي جديد محصولات CKD مخصوصاً TNH و AH IV انتخاب شدند. سفارش خريد TNH در تاريخ 17 آگوست 1936 داده شد و 50 دستگاه از آن در مي 1937 به تهران رسيد.

5

CKD PI

اين تانک دو نفره 3/2 تني، پيشرانه 4 سيلندر Praga به حجم 1950 سي سي داشت که 30 اسب بخار قدرت توليد مي کرد.

74 دستگاه از آن توليد شده و در ارتش ايران به خدمت گرفته شد. اولين دستگاه پروتوتايپ آن به عنوان هديه به شاه ايران داده شد و توانست به دليل کيفيت بالاي ساخت، او را شيفته خود سازد. زره در بخش هاي مختلف بين 4 تا 12 ميلي متر ضخامت داشت.

کارخانه Ceskomorauska Kolben Danek) CKD در کشور چکسلواکي واقع بود. اين وسيله قادر بود به حداکثر سرعت 35 کيلومتر در ساعت دست يابد.

4

CKD AH IV

يکي از محبوب ترين تانک هاي ايران با ظرفيت حمل دو سرنشين و وزن 4 تن است. اي از اين تانک کوچک بين سال هاي 36-1935 به تعداد تنها 133 دستگاه توليد شد که 50 دستگاه آن به ايران ارسال گرديد. موتور آن 6 سليندر با قدرت 50 اسب بخار بود. زره بين 8 تا 15 ميلي متر ضخامت داشت. اين محصول در حقيقت محصول مشترک CKD، Skoda و ZB بود که هر کدام در زمينه هاي مختلف فعاليت داشتند.

American La France TK-6

مدل TK-6 در سال 1933 مخصوص شرايط آب و هوايي ايران طراحي شد. اين وسيله هم به سمت جلو و هم به سمت عقب قابليت حرکت داشت و در نتيجه دو راننده مي بايست در آن قرار مي گرفتند.

اين تکنولوژي يک پديده عمومي بود و در کليه زره پوش هاي شناسايي آن دوره ديده مي شود. TK-6 داراي سيستم تعليق چهار چرخ مستقل بود. در کنار چرخ هاي اصلي در روي بدنه دو جاي قرار گيري لاستيک هاي زاپاس نيز ديده مي شود. اين وسيله 4/10 تني 240 اسب بخاري قدرت داشت بنابراين اين قدرت مانور بسيار عالي براي آن به وجود آمده بود. در حرکت به سمت جلو حداکثر سرعت 4/84 کيلومتر در ساعت و در حرکت به سمت عقب 38 کيلومتر قابل حصول بود. اين چابکي به دليل بهره گيري از پيشرانه 12 سيلندر براي آن حاصل شده بود. تنها دو دستگاه TK-6 به ايران تحويل گرديد.

2

Marmon Herrington CTL-1

اين تانک براي خط مقدم جنگ طراحي نشده بود و بيشتر جنبه پيشتيباني و کنترل شورش ها را بر عهده داشت.

CTL-1 توانايي حمل دو سرنشين را داشت و از پيشرانه اي ساخت فورد با 12 سيلندر و 110 اسب بخار بهره مي برد. تانک M-H مي توانست تا حداکثر 50 کيلومتر در ساعت سرعت بگيرد.

1

Rolls – Royce Silver Ghost

در سال 1914 ارتش انگلستان شروع به مذاکراتي با کارخانه رولزرويس براي تبديل مدل سيلورگوست به نوع زره پوش نمود. در مارس 1915 اولين دستگاه از اين زره پوش سفارشي ساخته شد که توانست از عهده آزمايش هاي مختلف در شرايط متفاوت برآيد و همين باعث گشت که توليد آن آغاز گردد. اين خودرو در مأموريت هاي مختلفي در آفريقا و سرزمين عي عربي مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1923 به دستور رضاخان که در آن زمان وزير جنگ بود. تعدادي از اين خودروه براي ارتش نوپاي ايران خريداري گرديد. رولزرويس هاي مورد استفاده در ايران داراي سيستم تعليق تقويت شده و زره 9 ميلي متري بوده و از اسلحه ويکرز استفاده مي کردند. اين خودرو از پيشرانه 6 سيلندر 50/40 اسب بخاري بنزيني نيرو مي گرفت. وزن اين وسيله به 4/3 تن و حداکثر سرعت آن به 95 کيلومتر در ساعت مي رسيد. اين رولزرويس ها سال ها در ارتش ايران باقي ماندند سپس از رده خارج گرديدند و در انباري هاي ارتش به فراموشي سپرده شدند.

در حال حاضر در ايران يک موزه جنگ در مجموعه تاريخي سعد آباد وجود دارد که برخي از اين وسايل نظامي در آنجا نگهداري مي شوند. البته متأسفانه برخي از آنها فاقد اطلاعات لازم براي بازديدکنندگان هستند. در اينجا از مسؤولان محترم نظامي کشورمان درخواست مي نماييم نسبت به انجام مطالعات گسترده و ثبت تاريخ ارتش و قواي نظامي کشورمان مساعدت بيشتري مبذول دارند و اين تاريخ سراسر افتخار را براي نسل هاي بعد حفظ کنند.

 

منبع: مجله نوآور

تنظيم براي تبيان: محسن مرادي

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName