• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1383/09/16
  • تاريخ :

ووشوی ایران، اقتدار خود را به آسیا دیکته کرد


کاروان ملی پوشان ووشوی کشورمان پس از کسب عنوان نایب قهرمانی در ششمین دوره مسابقات آسیایی میانمار بعدازظهر چهارشنبه وارد کشور شد. در این دوره از رقابتها مجموعاً 15 ورزشکار در بخش های سانشو و تالو به مصاف حریفان خود رفتند که کسب 9 مدل طلا، نقره و برنز توسط 9ورزشکار بخش سانشو، خود یکی از نکات برجسته این دوره از مسابقات محسوب می شود که به منزله عملکرد صددرصد قابل قبول توسط ملی پوشان ووشو است. علاوه بر این دو بانوی سانشوکار ایرانی در اولین حضور خود موفق به کسب یک مدال نقره و برنز شدند. این مهم در شرایط تحقق یافت که حتی برخورداری از تجربیات بیشتر و مناسب تر در این عرصه می توانست مدال نقره این بخش را به نشان طلا تغییر دهد که در مجموع قابل قبول است. ووشوی ایران در آخرین محک جدی خود که سال گذشته و در عرصه پیکارهای جهانی ماکائو رقم خورد، با افت قابل توجهی در بخش سانشو و تالو روبرو شد که در نتیجه از رده سوم به دوازدهم تنزل یافتیم. در مسابقات آسیایی چهارسال قبل ویتنام نیز تنها دو نشان طلا و یک نقره دستاورد تیم کشورمان بود ولی در این دوره ملی پوشان ووشو نشان دادند انجام یک برنامه ریزی مناسب به همراه مدیریتی موفق و توجه به شرایط وحی- روانی ورزشکاران می تواند از رموز موفقیت هر تیم ورزشی از جمله رزمی محسوب شود.

حسین اجاقی و قاسم خدادادی به ترتیب در اوزان75 و 82 کیلوگرم دو نشان طلای کشورمان را کسب کردند. علی فتحی(52 کیلوگرم)، منصور نوروزی(45 کیلوگرم) علی اصغر شعبانی(90 کیلوگرم)، حسن محسن پور(85 کیلوگرم) و زهرا عسگردون(48 کیلوگرم) نفراتی بود که پنج نشان نقره ایران به دست آورند و نیما لطفی(70 کیلوگرم) و خدیجه نقیان(52 کیلوگرم) دوبرنز کسب کردند. در میان این ورزشکارن به استثنای حسین اجاقی که دیگر باید وی را متخصص شکستن چینی ها نامید، علی اصغر شعبانی و منصور نوروزی، سایر نفرات اولین حضور خود در عرصه مسابقات آسیایی را تجربه می کردند که در نهایت با موفقیت از این آزمون گذر کردند.

در بخش مسابقات تالو نیز جاوید دیداری، غفار امانی، محسن احمدی، محمدحسین فرشباف، آمنه احسانی نژاد و پروانه میرزاخانی به رقابت با حریفان پرداختند. واقعیت این است که با درنظر گرفتن چین به عنوان مهد ووشو جهان و سایر کشورهای چشم بادامی، از قبل هم انتظار کسب مدال در این بخش را نداشتیم ولی مسئله مهم روند رو به رشد و صعودی تالو بود که شکلی که برخلاف ماکائو، اکثریت تالوکاران در فرم های اجرایی خود به امتیازات بالای 9 درست یافتند و حتی جاوید دیداری با کسب نمره 25/9 در جمع پنج تالوکار برتر و یک قدمی کسب مدال قرار گرفت. به نظر می رسد حضور مربیان چینی طراز اول در کنار تیم ملی تالو مسلماً بیش از قبل ما را به مدال آوری در بخش اجرای فرم امیدوار خواهد کرد که این موضوع از جمله اولویت های سازمان تیم های ملی ووشو محسوب می شود.

به هر حال فدراسیون ووشو کونگ فو در اولین محک جدی خود توانست نمره قبولی را دریافت کند و باید در انتظار کسب افتخارات تازه در سه آوردگاه جدی سال آینده بنشینیم.

مسابقات جهانی جوانان در پاریس، رقابت های آسیایی جوانان در سنگاپور و مسابقات جهانی بزرگسالان در ویتنام همگی آزمون های دیگری برای ووشوی ایران در سال آینده خواهند بود که در این رابطه بیشتر خواهیم نوشت.

UserName