• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1388/04/25
  • تاريخ :

ساخت یك قایق موتوری

وسایل مورد نیاز

 

وسایل مورد نیاز

 

چوب پنبه، درفش، قیچی، بطری كوچك پلاستیكی، بطری بزرگ پلاستیكی، گیره كاغذی بزرگ، خط‌كش، انبردست، مهره، نوار پلاستیكی بلند، مداد كوچك، نی نازك باغچه

 

1- با استفاده از درفش سوراخی در وسط چوب پنبه ایجاد كنید. دو شكاف اریب در دو طرف چوب پنبه ایجاد كرده و دو باریكه پلاستیكی را كه از بطری پلاستیكی كوچك برداشته‌اید، وارد این شكاف‌ها نمایید.

 

ساخت یك قایق موتوری

 

2- یک قطعه مستطیلی از یك طرف بطری پلاستیكی بزرگ ببرید. شكاف ایجاد شده، قسمت بالایی قایق شما را تشكیل می‌دهد. به وسیله درفش یك سوراخ كوچك در پشت و زیر بطری ایجاد نمایید.

 

ساخت یك قایق موتوری

 

3- به وسیله انبردست، قسمت‌های خم‌شده‌ی گیره‌ی كاغذی را صاف كنید.5/1  سانتی‌متر از انتهای این سیم را خم كنید. سیم را داخل چوب پنبه فرو كرده و سپس آن ‌را از مهره و سوراخ كوچك رد كنید.

 

ساخت یك قایق موتوری

 

4- انتهای سیم را در داخل بطری خم كنید یك نوار لاستیكی را از دور این بخش سیم رد كرده و آن‌را تا دهانه بطری بالا بكشید. به وسیله یك مداد محل آن‌را تثبیت نمایید.

 

ساخت یك قایق موتوری

 

5- پروانه را با دست خود نگه داشته و مداد را بچرخانید تا نوار لاستیكی پیچیده شود. تا زمانی‌که قایق را در آب قرار می‌دهید، پروانه را نگه‌دارید و سپس آن‌را آزاد نمایید. چه اتفاقی می‌افتد؟

 

ساخت یك قایق موتوری

 

6- اكنون یك سكان برای قایق خود بسازید. یك قطعه پلاستیكی به ابعاد  4× 4سانتی‌متربریده و دو سوراخ نزدیك یك گوشه آن ایجاد نمایید. نی نازكی را از این دو سوراخ رد كنید.

 

ساخت یك قایق موتوری

 

7- قطعه‌ای را كه از بطری بزرگ بریده‌اید به عنوان پایه سكان استفاده نمایید. دو سوراخ به فاصله2  سانتی‌متر از هم و در مركز قطعه ایجاد كرده و نی را از آن دو رد كنید.

 

ساخت یك قایق موتوری

 

حركت مستقیم و تغییر مسیر

این مدل نهایی قایق است. برای اینكه نحوه كنترل قایق را آزمایش كنید موقع شروع، سكان را در مركز قرار دهید تا قایق در مسیر مستقیم حركت كند. به نظر شما چگونه می‌توان قایق را در مسیر دایروی هدایت نمود؟

 

ساخت یك قایق موتوری

 

8- پایه سكان را توسط نوار لاستیكی به بطری محكم كنید به گونه‌ای كه سكان از پروانه فاصله داشته باشد. نوار لاستیکی را بچرخانید و قایقتان را در آب قرار دهید. جهت سکان را عوض کنید چه اتفاق می‌افتد؟

 

ساخت یك قایق موتوری

 

بازگشت

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName