• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/09/12
  • تاريخ :

راهنمای سریع Thunderbird

برنامه Thunderbird (تاندربیرد) یكی ازمحصولات خانواده موزیلا( Mozilla ) و یك برنامه پست الكترونیكی رایگان است كه كاربر را در ارسال و دریافت نامه های الكترونیكی، دسترسی و مشاركت در گروههای خبری، دسترسی سریعتر به آدرسها توسط دفترچه آدرسها، و جلوگیری از هرزنامه ( Junk Emails ) كمك میكند و رابط ساده و دوست داشتنی آن و مجموعه امكانات در نظر گرفته شده در این برنامه  همگی باعث شده تا كاربران فعلی برنامه های رقیب، كه عمده ترین آن Outlook Express است به سمت استفاده از این برنامه ترغیب شوند. این مقاله آموزشی، راهنمایی است سریع برای كاربرانی كه قصد مهاجرت از برنامه های دیگر ( Outlook Express ، Eudora ، Communicator ) بخصوص Outlook Express را دارند هرچند برای كاربران جدید نیز میتواند سودمند و آموزنده باشد.

مواردی كه به آنها پرداخته میشود:

    ایجاد حساب POP3 و گروه های خبری
    انتقال دفترچه آدرسها از دیگر برنامه ها به Thunderbird
    انتقال نامه های الكترونیكی ذخیره شده در برنامه های دیگر به Thunderbird
    آشنایی با بعضی از قابلیتهای Thunderbird
    منابع Online

ایجاد ( Account )


تاندربیرد امكان ایجاد دو نوع Account را به كاربر  میدهد. یكی حساب Email و دیگری حساب گروه های خبری (News Groups )

ایجاد حساب پست الكترونیك


قبل از اینكه بتوانیم پیغامی دریافت كنیم نیاز است كه یك حساب پست الكترونیك تعریف كنیم. وقتی برای اولین بار Thunderbird را اجرا مینماییم بطور خودكار پنجره ایجاد یك حساب جدید نمایش داده میشود چنانچه بدلیلی از این پنجره خارج شدید میتوانید با رفتن به منوی Tools انتخاب Account Settings و انتخاب گزینه Add Account ایجاد حساب جدید را شروع كنید:
1- گزینه Email را انتخاب و Next را بزنید

2- نام خود و آدرس كامل Email را وارد كنید و دكمه Next را بزنید

3- نوع حساب POP را انتخاب و سپس آدرس سروری كه بعنوان Incoming و Outgoing عمل میكند را در جای مخصوص وارد كنید و Next را بزنید

4-  حالا نام كاربری خود را وارد كنید كه معمولاً برای Incoming و Outgoing یكسان است و Next را بزنید.
5- نام حساب را انتخاب كنید و Next را بزنید. این گزینه زمانی سودمند است كه چندین حساب Email تعریف كرده ایم و هیچ ارتباطی با اتصال به سرور و دریافت و ارسال نامه ندارد
6- در آخرین پنجره اطلاعات وارد شده نمایش داده میشود و میتوانید OK را بفشارید.

نكته: برخلاف Outlook برنامه تاندربیرد فقط از یكی از Outgoing Server ها برای ارسال نامه های حسابهای مختلف استفاده میكند و بعد از تعریف اولین حساب POP3 در گزینه ای جدا در Account Settings سرور Outgoing را نگهداری میكند و هنگام تعریف حسابهای بعدی از كاربر در مورد Outgoing Server سئوال نمیشود هرچند امكان تعریف Outgoing های اضافی وجود دارد ولی Thunderbird چنین كاری را پیشنهاد نمیكند.

دریافت نامه های Hotmail


در حال حاضر Thunderbird از امكان دریافت نامه های Hotmail پشتیبانی نمیكند و این میتواند برای كاربران فعلی Outlook مساله تعیین كننده ای باشد. برنامه Hotmail Popper این امكان را فراهم میكند كه از هر برنامه پست الكترونیك بتوان نامه های Hotmail را بصورت POP3 دریافت نمود. برای اطلاع بیشتر به اینجا مراجعه كنید.

ایجاد حساب گروه های خبری ( Newsgroups )


جهت ایجاد حساب گروهای خبری
1 - از منوی Tools گزینه Account Settings را انتخاب میكنیم
2 - دكمه   Account Settings را میزنیم
3- گزینه Newsgroup account را در پنجره شكل الف انتخاب میكنیم
4 - نام و آدرس Email خود را مطابق شكل ب وارد میكنیم
5 - آدرس سرویس دهنده گروه خبری (مانند msnews.microsoft.com ) را وارد میكنیم
6- اطلاعات وارد شده را تائید مینماییم.

 دفتر چه آدرسها ( Address Book )انتقال آدرس های قبلی به Thunderbird


خبر خوب برای كاربران فعلی برنامه های دیگر نظیر Outlook این است برای مهاجرت به تاندربیرد نیازی نیست نگران ایجاد دوباره تمام تماس های موجود در Address Book باشید و امكان Import خوبی در نظر گرفته شده كه به راحتی دفترچه آدرسهای  برنامه های دیگر را به Thunderbird منتقل میكند. گزینه Import امكان انتقال اطلاعات از دیگر برنامه ها را میدهد و از طریق منوی Tools قابل دسترس میباشد. فقط كافیست برای انتقال دفترچه آدرسها گزینه Address Book را انتخاب كنید.

  نامه های الكترونیكیانتقال نامه های الكترونیكی به Thunderbird
حالا كه خیالمان از بابت آدرس ها راحت شد نوبت به  نامه های الكترونیكی میرسد كه در برنامه قبلی ذخیره شده اند. برای انتقال نامه های ذخیره شده در Outlook ، Eudora و یا Communicator باید همان مسیر Tools و سپس Import را طی كنیم با این تفاوت كه اینبار گزینه Mail و سپس نوع برنامه را انتخاب میكنیم:

 آشنایی با برخی حقایق، امكانات و قابلیتهای Thunderbird
1 - اولین اختلاف و مزیت Thunderbird نسبت به Outlook Express امكان ردیابی و جلوگیری از هرزنامه ها ( Junk و یا Spam ) است. برای فعال سازی و انجام تنظیمات مورد نیاز باید از گزینه Junk Mail Controls كه در منوی Tools قرار دارد استفاده كنیم:

شكل بالا نشان میدهد كه :
الف -  تنظیمات مربوط به حساب Neda Rayaneh میباشد
ب - هیچ كدام از Email های دریافت شده كه آدرس ارسال كننده آنها در Address Book ثبت گردیده بعنوان هرزنامه ( Junk ) در نظر گرفته نمیشوند
ج - Email هایی كه بعنوان هرزنامه شناسایی شده اند به پوشه Junk مربوط به حساب Neda Rayaneh منتقل میشوند
د - هرزنامه های بصورت خودكار پس از 14 روز حذف میشوند
ه - هنگامی كه نامه ای بصورت دستی بعنوان یك هرزنامه نشانه گذاری میشود به پوشه Junk منتقل میشود
و - با فعال كردن گزینه موجود در برگه Adaptive Filter این اجازه به Thunderbird داده میشود تا محتویات نامه های دریافت شده را مورد بررسی قرار دهد و در مورد هرزنامه بودن یا نبودن آن تصمیم بگیرد. البته Thunderbird در این مورد نیاز به یادگیری دارد كه این امكان به مرور با بررسی نامه هایی كه كاربر به عنوان Junk و یا No Junk تعریف میكند  محقق میشود. جهت علامتگذاری یك نامه به عنوان Junk و یا No Junk بر روی نامه كلیك راست كنید و سپس از  منوی نمایش داده شده به قسمت Mark بروید و As Junk یا As Not Junk را انتخاب كنید.

2 - مدیریت نامه ها از اهمیت بالایی برخوردار است مخصوصاً برای افراد پر مشغله! ایجاد پوشه های غیر از Inbox جهت دسته بندی موضوعی نامه ها به همراه استفاده از Message Filter كه در Outlook از آن بعنوان Rule نام برده میشود در Thunderbird نیز مدیریت نامه ها را تسهیل میكند. بعنوان مثال من عضو خبر نامه BBC هستم كه به محض ارسال خبر جدید بر روی سایت آن را برایم ارسال میكند. برای اینكه این نامه ها مزاحمتی ایجاد نكنند و در یك نقطه مجزا ذخیره شوند در پنجره اصلی با كلیك بر روی حساب Neda Rayaneh و فشردن دكمه سمت راست و انتخاب New Folder یك پوشه بنام BBC ایجاد كردم:

حالا از منوی Tools گزینه Message Filters و New را انتخاب میكنم و تنظیمات لازم برای هدایت نامه هایی  كه فرستنده آن BBC است به پوشه BBC را انجام میدهم:

این فقط یك نمونه كاربرد آن بود و نگاهی به گزینه های مختلف آن میتواند  شما را نیاز خاصی كه دارید كمك كند.
3 - از گزینه های جالبی كه در Thunderbird جهت حفظ امنیت و حریم كاربر لحاظ شده است امكان جلوگیری از نمایش تصاویری كه از یك منبع خارجی در متن نامه بازگذاری میشوند و جلوگیری از اجرای كد های JavaScript در متن نامه های دریافتی میباشد. برای فعال نمودن این گزینه های از منوی Tools گزینه Options را انتخاب كنید، در پنجره جدید به Advanced رفته و در قسمت Privacy دو گزینه نمایش داده شده در شكل را انتخاب كنید:

  منابع Online


1 - برای اطلاع ازمیانبر های كیبرد به اینجا ومیانبرهای ماوس به اینجا مراجعه كنید كه فهرست كامل و مفیدی از این میانبر ها ارائه شده است. در قسمت میانبرهای كیبرد، میانبرهای متناظر در Outlook Express نیز عنوان شده است.
2- جهت تغییر چهره Thunderbird متناسب با سلیقه خود میتوانیدپوسته های مختلفی را از این اینجا مشاهده و دریافت كنید.
3- جهت دریافت افزودنی های ( Extentions ) دیگر به Thunderbird كه امكانات جدیدی به Tunderbird اضافه میكندبه اینجا مراجعه كنید.  یكی از افزودنی های جالب آن Calendar است كه یك تقویم به Thunderbird اضافه میكند و امكان ایجاد قرارهای ملاقات، یادآوری وظایف و رویدادهای مختلف را فراهم میآورد.
4 - اگر به دنبال یك آموزش كامل و مصور كه پله پله از نصب تا انجام وظایف مختلف در Thunderbird را توضیح داده باشد میگردیدحتماً به اینجا مراجعه كنید.

برگرفته از www.itbuzzer.net

UserName