• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 27943
 • يکشنبه 1388/3/24
 • تاريخ :

در دادگاه خانواده وکيل خود باشيد

زنان و مرداني که به دادگاه مراجعه مي‌کنند مشکلات و مسائل گوناگوني دارند. شايد بتوان بدون تفکيک‌ زن و مرد از يکديگر مشکلاتي را که سبب مي‌شود زنان و مردان براي آن به دادگاه مراجعه کنند اينگونه برشمرد؛ هيز و چشم‌چران بودن، بددهان بودن، بداخلاق بودن، عادت به تحقير طرف مقابل، خساست بيش از اندازه، داشتن دست‌بزن و هر نوع خشونت خانوادگي، دورويي، وفادار نبودن، پايبند نبودن به خانواده، اعتياد، ولخرجي مفرط، دروغگويي، نگاه کردن به طرف مقابل به عنوان يک دستگاه خودپرداز بانک و طلبکار بودن دائمي از طرف مقابل.

دادگاه

شايد براي شما جالب باشد که بدانيد هنگام ورود به دادگاه خانواده چگونه مي‌توان راه و چاره کار را ياد گرفت و يک شکايت مناسب تنظيم کرد. پاسخ به اين پرسش بسيار ساده است. همسران پس از ورود به دادگاه در نخستين برخورد با فردي از جنس خود يعني مردان در مواجهه با مردان و زنان در مواجهه با زنان، اطلاعات اوليه‌اي از حضور در دادگاه، نحوه شکايت و حرف‌هايي که بايد در دادگاه عنوان کنند را به دست مي‌آورند و چند جمله يا کلمه کليدي و کاربردي و اغلب تکراري ياد مي‌گيرند. مثلا ياد مي‌گيرند که در مقابل اتهام‌هاي طرف مقابل خود همه‌چيز را تکذيب کنند يا در مقابل درخواست مهريه از سوي همسر خود عنوان کنند که «اين خانم، زن منه ... مي‌خوام باهاش زندگي کنم... مهريه‌شو هم مي‌دهم، اما يکجا ندارم بدم و قسطي مي‌دم». زنان هم مي‌آموزند که مثلا در مقابل تقاضاي تمکين مردها شكايت كنند. در چنين فضايي پس از گذشت نيم ساعت هر فرد تازه واردي فکر مي‌کند در زمينه مسائل حقوقي اطلاعاتي کامل دارد و نيازي به دانستن چيز‌هاي ديگر نيست. گاهي افراد خود را عقل‌کل مي‌دانند و به واسطه همين چند ساعت محدود در دادگاه، حتي ديگران را هم نصيحت مي‌کنند و به آنها راه و چاه مي‌آموزند. ما به شما توصيه مي‌کنيم اگر قصد داريد در زمينه مسائل خانوادگي اطلاعاتي کسب کنيد به جاي مراجعه به چنين افرادي تنها از افراد صاحب صلاحيت تقاضاي راهنمايي کنيد. البته ما هم در اين مطالب تلاش مي‌کنيم تصوري واقعي از اين محيط و مناسبات حاکم بر آن به شما ارائه کنيم اما شما هم بهتر است هنگام ورود به دادگاه تمام تصور خود از اين محيط را که در فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني ديده‌ايد فراموش کنيد و با واقعيت کنار بياييد؛ واقعيتي که اگر با آن درست برخورد کنيد قطعا مي‌توانيد در دادگاه به نتيجه‌اي مطلوب برسيد. هنگام ورود به دادگاه بهترين راه براي کسب اطلاعات حقوقي، مراجعه به واحد مشاوره است. در اين محل افرادي به عنوان وکيل و مطلع شما را به شکل مجاني راهنمايي مي‌کنند، البته اطلاعات حقوقي تمامي آنها برابر نيست و خلق و خوي آنها نيز متفاوت است و گاه نوع راهنمايي‌هاي دو نفر از آنها با ديگري تفاوت مي‌کند. برخي از آنها عادت دارند به جاي راهنمايي حقوقي شما را نصيحت کنند. گاهي نيز راهنمايي‌ها چندان دقيق و جزئي نيست و شما اگر طالب اطلاعات جدي‌تر و با راه‌حل‌هاي اجرايي‌تر هستيد، بايد هزينه وکيل را بپردازيد. پس از مشورت با اين وکلا، مي‌توانيد يقين حاصل کنيد که تا چه حد شکايتي که مي‌خواهيد مطرح کنيد، مي‌تـواند به نتيجه مثبتي برسد. در اين مرحله و پس از تصميم نهايي براي شکايت بايد به واحد تنظيم دادخواست مراجعه کنيد. اين واحد در يکي از بخش‌ها و طبقات پاييني دادگاه واقع شده است. در اين محل براي هر نوع شکايتي لايحه آماده و تايپ شده‌اي وجود دارد که در مقابل مبلغ بين يکهزار تا دو هزار تومان در اختيار شما قرار مي‌گيرد. در همين محل اوراق ديگري نيز وجود دارد که دير يا زود از آن استفاده خواهيد کرد؛ اوراقي مانند استشهاديه (براي دادخواست عسر و حرج) فرم معرفي داور (براي طلاق)، انواع دادخواست‌ها،‌ دادخواست طلاق يکطرفه، لوايح دست‌نويس،‌ فرم معرفي اموال (براي پرونده نفقه و مهريه)، تقاضاي جلب (براي پرونده نفقه و مهريه) و ... لايحه دادگاه ‌از يک برگ تشکيل شده و پس از تکميل شدن بايد به انضمام اسناد و مدارک مورد نياز که بيشتر فتوکپي شناسنامه و عقد‌نامه است به واحد نقش تمبر ارائه شود.

 پس از تصميم نهايي براي شکايت بايد به واحد تنظيم دادخواست مراجعه کنيد. اين واحد در يکي از بخش‌ها و طبقات پاييني دادگاه واقع شده است. در اين محل براي هر نوع شکايتي لايحه آماده و تايپ شده‌اي وجود دارد که در مقابل مبلغ بين يکهزار تا دو هزار تومان در اختيار شما قرار مي‌گيرد

در اين بخش روي لوايح متناسب با هر لايحه تمبر زده مي‌شود. پس از آن شما بايد از لايحه خود فتوکپي تهيه کنيد. نسخه اصلي شکايت در پرونده باقي مي‌ماند و نسخه دوم نيز از سوي دادگاه براي طرف شما ارسال مي‌شود. پس از طي اين مراحل پرونده شما از سوي فردي از مسؤولان دادگاه بررسي مي‌شود و بعد از تاييد مدارک و اطمينان از تکميل بودن آنها، پرونده به واحد رايانه مي‌رود تا اطلاعات آن در اين مکان ثبت شود. پس از اين مرحله که حدود يک ساعت طول مي‌کشد، پرونده به معاونت ارجاع مي‌رود. در اين مرحله پرونده شما به يکي از شعبه‌هاي دادگاه ارسال مي‌شود. از اين پس تمام پرونده‌هاي شما و پرونده‌هايي که همسرتان عليه شما طرح کند، در همان شعبه رسيدگي مي‌شود، البته در خود شعبه نيز پرونده از جهات مختلفي بررسي مي‌شود تا يک وقت مدارک پرونده کم و کسر نباشد. نکته قابل‌توجه ديگر اين است که همسران براي شکايت از يکديگر در دادگاه نياز به فتوکپي عقدنامه دارند، در زماني که اختلافي ميان همسران شکل مي‌گيرد، طبيعتا امکان دسترسي به عقدنامه از سوي يکي از دوطرف وجود ندارد. براي اين مساله قانون پيش‌بيني لازم را هم انجام داده و آن اينکه هر کدام از همسران مي‌توانند به‌جاي کپي عقدنامه، رونوشت عقدنامه را به دادگاه ارائه کنند. رونوشت عقدنامه نيز در محضري که سند ازدواج در آن تنظيم شده به هر يک از دو طرف داده مي‌شود و به‌دست آوردن آن بسيار ساده است.

ادامه دارد...

* وکيل پايه يک دادگستري

ندا پاکنهاد

UserName