• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 48228
 • يکشنبه 1388/3/24
 • تاريخ :

چرا آروغ می‌زنید؟

آروغ زدن

محققان دپارتمان بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه استانفورد در کالیفرنیا می‌گویند: گرچه آروغ زدن اغلب به عنوان علامتی از سوء‌هاضمه ی معمولی در نظر گرفته می‌شود، اما ممکن است علامت بیماری جدی و مهمی ‌نظیر برگشت اسید معده به مری باشد. این موضوع به این علت است که وقتی دریچه پایینی مری کارآیی خود را از دست می‌دهد، باعث برگشت محتویات معده به سمت مری می‌شود.

بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه اوزاکای ژاپن، فاصله زمانی کم بین خوردن غذا و زمان خوابیدن، خطر ابتلا به بیماری بازگشت محتویات معده به مری (بیماری ریفلاکس) را افزایش می‌دهد.

نتایج تحقیقات این دانشمندان نشان داد کسانی که در عرض سه ساعت پس از خوردن غذا می‌خوابند، 7 برابر بیشتر از کسانی که فاصله زمانی بین خواب و غذا خوردن آنها بیش از 4 ساعت است، در خطر ابتلا به بیماری ریفلاکس قرار دارند.

ریفلاکس معده

دکتر یاسوهیرو فوجی وارا، استاد دانشگاه اوزاکا و سرپرست این تحقیق گفت: «به‌طور کلی پیش از این به بیماران مبتلا به ریفلاکس توصیه می‌شد که تا سه ساعت پس از صرف غذا نخوابند، ولی نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که خوابیدن تا ۴ ساعت پس از غذا خوردن هم باعث افزایش احتمال ابتلا به ریفلاکس می‌شود.»

طبق یک مطالعه، افراد مبتلا به ریفلاکس مزمن اسید معده ممکن است با خطر شدید ابتلا به سرطان حنجره یا جعبه صدا روبه‌رو باشند.

به گزارش سرویس بهداشتی رویترز، از آنجا که بیماری برگشت غذا از معده به مری در میان افراد مبتلا به سرطان حنجره شایع است، ریفلاکس معده تا حد زیادی به‌عنوان یک عامل احتمالی خطرساز برای ابتلا به سرطان حنجره در نظر گرفته شده است.

برگشت اسید معده به دهان ممکن است باعث خرابی دندان‌ها و تغییر صدای افراد شود و اکثر این بیماران در آندوسکوپی هیچ علامتی‌ ندارند.

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی، برگشت اسید معده به مری یا ترش کردن غذا است که 30 تا 40 درصد افراد جامعه در طول عمر خود، آن را تجربه می‌کنند.  

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

تغذیه در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

روشی جدید برای درمان تنبلی معده

راه‏های کاهش نفخ معده

مشکلات ناشی از عدم هضم غذا و درمان آن

کاهش ناراحتی های معده و گوارشی

سوزش سر دل یا ترش کردن غذا

آیا معده تان ترش می کند؟

درمان سوزش معده

توصیه هایی برای مبتلایان به سوزش سر...

راههای درمان ترش کردن غذا

مصرف زیاد غذاهای چرب و ادویه‌دار منجر به ورم معده می‌شود

مصرف قهوه و چای پر رنگ در بروز زخم معده نقش دارند

بخش تغذیه و سلامت تبیان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
خوراکی های ضد زخم معده، نفخ و ...

خوراکی های ضد زخم معده، نفخ و ...

ائمه ی معصومین(ع) می فرمایند: "معده خانه ی همه ی دردهاست و پرهیز، ریشه ی همه ی درمان هاست". مکررا توصیه شده است که در خوردن و آشامیدن زیاده روی نکنید...
گیاهان مؤثر در سوء هاضمه

گیاهان مؤثر در سوء هاضمه

سوء هاضمه مشكلی است كه بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند. اسهال ، یبوست ، نفخ، دل درد ، دل پیچه ، ترش كردن ، زخم معده  و خلاصه كلیه عوارضی كه در اثر عملكرد نادرست دستگاه گوارش به وجود می آید، سوء هاضمه نام دارد . علل به...
درمان درد معده با موز

درمان درد معده با موز

برخی اوقات ناراحتی معده، شبیه زخم معده است. اما آزمایش ها نشان داده اند که چنین نیست. ممکن است آن را سوء هاضمه بنامید، ولی پزشکان این حالت را " سوء هاضمه بدون زخم" نام نهاده اند و این بدان معنی است که فرد به نوعی ناراحتی مع...
UserName