• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/09/05
  • تاريخ :

شادی پریدر استاد بزرگ شطرنج جهان:

انگیزه‌ی جوانان حفظ شود
ورزشكاری كه همه‌ی عناوین قهرمانی را كسب كرده شایسته‌ی حمایت است!


آغاز فعالیت حرفه‌ای شادی پریدر از 7 سالگی شروع شد و طی 11 سالی كه مشغول بازی شطرنج است مقام‌های سوم قهرمانی بزرگسالان كشور در 9 سالگی، كسب استاد بزرگی فدراسیون جهانی شطرنج در 11 سالگی، نفر اول گروه سنی 10 تا 18 سال، عنوان نخست مسابقات غرب آسیا، عنوان اولین استاد بین‌المللی بانوان ایران و مقام اول زیر 16 سال آسیا را به خود اختصاص داد. وی نفر سوم مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در رده‌ی انفرادی و 4 سال قهرمانی بزرگسالان ایران را به دست آورده است كه سال گذشته نیز با قهرمانی در مسابقات بزرگسالان غرب آسیا برای دومین بار موفق به شركت در مسابقات جهانی شد. وی در مسابقات المپیاد جهانی شطرنج در اسپانیا توانست عنوان استاد بزرگی را برای اولین بار در میان زنان ایران به خود اختصاص دهد.

استاد بزرگ شطرنج جهان پس از بازگشت از مسابقات رده‌های سنی جهان ـ یونان گفت: اگر مربیان فعلی را حفظ كنند نتایج بهتری را كسب می‌كنم.

شادی پریدراظهار كرد: در مسابقات یونان نتیجه‌ی لازمه را كسب نكردیم و آن هم به دلیل خستگی شدید ناشی از مسابقات جهانی اسپانیا، مسافرت طولانی و عدم حضور قلی اف مربی تیم ملی شطرنج همراه این تیم بود. شاید اگر وی در كنار ما حضور داشت و ما بازی‌های تمرینی خود را با او انجام می‌دادیم، در این مسابقات معتبر جهانی نتایج بهتری را كسب می‌كریم. چراكه وی بیشتر به بازی بازیكنان تیم آشنا بود.

وی افزود: در مسابقات المپیاد جهانی نیز همه‌ی شطرنج بازان مطرح دنیا (مردان و زنان) سعی می‌كنند، در قالب تیم‌های ملی خود و یا تیم‌های دیگر كشورها حضور داشته باشند؛ من در این مسابقات با حریفان مطرحی بازی كردم كه مهم‌ترین آنها استاد بزرگ بلغاری «استفانف» و بعد هم شكست استاد بزرگ هلندی بود كه شانس مرا برای كسب مقام استاد بزرگی بسیار بالا برد.

وی با تاكید بر این كه در مسابقات با استاد بزرگی آقایان نیز دیدار كرده گفت: در این مسابقات كه با 5 استاد بزرگ خانم‌ و 5 استاد بزرگ و بین‌المللی مردان انجام می‌شد، با شكست استاد بزرگ مردان موفق به كسب نرم استاد بین‌المللی مردان نیز شدم و این اولین بار در ایران بود كه یك خانم درجه‌ی استاد بین‌المللی مردان را نیز كسب می‌كند.

استاد بزرگ شطرنج ایران افزود: در سطح جهان تعداد محدودی از افراد این مقام را كسب كرده‌اند؛ البته این عنوان در روسیه بیشتر از بقیه كشورهاست. ولی در آسیا به غیر از هند، در ایران و اطراف آن تا كنون كسی این مقام را كسب نكرده است.

وی با بیان این مطلب كه جایگاه شطرنج ایران در مسابقات اسپانیا بالاتر از سال قبل بوده و با حضور 2 استاد بین‌المللی و 2 استاد بزرگ شطرنج جهان یكی از بهترین حالت‌های خود را داشت و احتمال می‌رفت كه ایران در پایان این مسابقات بین 15 كشور اول باشد، گفت: با برخی مشكلات مثل بدشانسی در قرعه به خاطر این كه تیم خودمان از لحاظ قدرت و امتیاز در سطح بهترین تیم‌های جدول بود در نهایت به مقامی بهتر از سی و چهارمی نرسیدیم.

قهرمان 4 دوره‌ی شطرنج كشور در ادامه یادآور شد: همه ساله تعداد اعزام مردان نسبت به زنان بیشتر بود ولی از زمان ادغام فدراسیون و انجمن بانوان و كسب مدال‌های معتبر جهانی توسط زنان باعث شد، امكانات تقریبا برابر شود و تعداد اعزام بانوان نیز افزایش یابد.

وی نقاط ضعف فدراسیون شطرنج را در حفظ مربیان خوب خارجی و گذاشتن اردوها همچنان كه كشورهای برتر شطرنج جهان این اردوها را در برنامه‌های خود دانست و عنوان كرد: قهرمانی شطرنج ایران با 2 ساعت تمرین در روز امكانپذیر است، ولی برای پیشرفت در سطح جهانی، تثبیت و حفظ قهرمانی بیش از این‌ها باید تلاش كرد.

شادی پریدر مهم‌ترین برنامه‌ی آینده‌ی خود را مسابقات قهرمانی جهان 2 سال بعد در مسكو برشمرد و گفت: اما آیا نباید برای كسی كه تا كنون تمام مقام‌هایی كه در شطرنج می‌توان كسب كرده است،( مثل استاد بزرگی و استاد بین‌المللی) جایزه در نظر گرفت.

وی در پایان تصریح كرد: مسوولان باید سعی كنند انگیزه‌ی جوانان برای بازی شطرنج را حفظ كرده و از تاسیس مدرسه شطرنج حمایت كنند. چون اگر یك شطرنج‌بازی بخواهد از اروپا هم پیشنهادی داشته باشد، باید حداقل استاد بزرگی این رشته را داشته باشد و اگر این انگیزه در وی وجود نداشته نباشد، نمی‌تواند به این مقام‌ها دست پیدا كند.

UserName