• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1383/08/13
  • تاريخ :


اینترنت روحی تازه به جهان اسلام تزریق می كند

همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان ، پیوند مسائل اسلامی و مذهبی با فناوری های جدید و به خصوص اینترنت مورد توجه بسیاری از رسانه های غربی قرار گرفته است و آنان تلاش كرده اند تا از این زاویه نیز دست به نقد مسلمانان و عملكرد جهان اسلام بزنند.

در این میان شبكه خبری آمریكایی abcnews نیز در گزارش مفصلی به بررسی تاثیرات اینترنت بر عملكرد اسلام گرایان در جهان پرداخته است كه ما در ادامه به نقل قسمت های مهم آن می پردازیم.
لیلاجا سینتو نویسنده این گزارش معتقد است كه اسلام مانند تمامی مذاهب بزرگ جهان از وب در مقیاسی گسترده بهره برده است. اینترنت كه امروزه یك سكوی خطابه مجازی محسوب می شود میزبان هزاران سایت، گپ خانه و فهرست های پست الكترونیك مذهبی است كه مضامین اعتقادی مورد نظر خود را اشاعه داده و امكان بحث و گفتگوی آنلاین در مورد مسائل مختلف مذهبی را فراهم می آورد.
اما از نظر برخی كارشناسان، اینترنت تاثیر دیگری نیز بر جهان اسلام گذارده است، زیرا این ابزار ارتباطی مدرن موجب گردیده تا اجتهاد در مورد برخی مسائل و از جمله فناوری های مدرن به حفره های جدیدی كشیده شود و فناوری جدیدی از سوی روحانیون مسلمان برای حل و فصل مسائل حاصل از فناوری های جدید صادر گردد.
همچنین برخی روحانیون با راه اندازی سایت هایی به صورت آنلاین به سوالات فقهی و مذهبی پیروان دین اسلام پاسخ می گویند و حتی بعضی از آنها دست به راه اندازی پایگاه های وسیع اطلاع رسانی حاوی فناوری گوناگون روحانیون در مورد مسائل مختلف است.
نویسنده در این مورد به سایتی با عنوان Islamicity.com اشاره كرده و می افزاید كه این سایت در ماه بیش از دو میلیون بازدید كننده دارد و یكی از بخش های محبوب آن یك پایگاه داده در مورد انواع فتاوای اسلامی است.
خبرنگار كنجكاو abcnews با جستجوی لغت ازدواج با بیش از 307 پرسش و پاسخ مذهبی در این مورد مواجه شده است.

دنیای اسلام مجازی


نویسنده این گزارش در ادامه دست به مصاحبه با گری بانت، از اساتید دانشگاه ولز و نویسنده كتاب "اسلام در عصر دیجیتال" زده است. وی معتقد است كه دو مفهومجهاد و فتوا مهمترین عامل یكپارچگی مذهب و فعالیت های الكترونیكی مسلمانان بوده اند.
وی ضمن آنكه تعیین دقیق تعداد سایت هایی را كه دارای مضامین اسلامی می باشند غیرممكن می داند، تصریح می كند كه پس از واقعه 11 سپتامبر بر تعداد آن دسته از كاربران اینترنت كه از این وسیله ارتباطی به عنوان ابزاری برای افزایش آگاهی های خود در مورد اسلام استفاده می كنند به شدت اضافه شده است.
وی همچنین تاكید می كند كه تعداد كاربران اینترنت در جهان اسلام و عرب به شدت در حال افزایش است و از 8 میلیون نفر در سال 2002 به بیش از 25 میلیون نفر تا پایان سال 2005 خواهد رسید. البته به گفته بانت این رقم دربرگیرنده 3/1 میلیارد مسلمانی كه در خارج از جهان عرب زندگی می كنند، نیست.
جالب آنكه بخش عمده بازدیدكنندگان از سایت های اسلام و به خصوص سایت های انگلیسی زبان را افرادی از كشورهای صنعتی و توسعه یافته تشكیل می دهند. به عنوان مثال از میان كاربران سایت Islamicity.com، 40 درصد اهل آمریكا، 15 درصد اهل اروپا، ده درصد اهل كانادا و 35 درصد متعلق به دیگر نقاط جهان هستند.

اینترنت و تلاش برای ارائه چهره ای مناسب از اسلام


علیرغم این مباحث علت اهمیت اینترنت برای برخی از مسلمانان آن است كه آنان از این طریق می توانند دست به چهره ای مناسب از اسلام زده و واقعیات را در این مورد به جهان منعكس كنند.
امیدصافی از اساتید دانشگاه نیویورك در این مورد می گوید: اینترنت به اساتید، فعالان و دانشگاهیان مسلمان اجازه داده تا دیگر مسلمانان جهان را در دیدگاه های لیبرال تر و آزاد منشانه تر خود در مورد اسلام سهیم كنند.
امید صافی به منظور دستیابی به این هدف به راه اندازی سایتی به نام muslimwakeup.com كمك نموده است كه به گفته او مروج تنوع فرهنگی و معنوی، بردباری و تفاهم است و مسائل مختلفی را كه جامعه مسلمانان مقیم آمریكا با آن مواجهند دربرمی گیرد. البته صافی اذعان دارد كه همه مسلمانان با چنین دیدگاه هایی موافق نیستند و كماكان بحث و جدل های گسترده ای در مورد مسائل گوناگون مربوط به اسلام در سایت های مختلف وابسته به مسلمانان در جریان است.برگرفته از سایت hamvatansalam.com

UserName