• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1388/02/13
  • تاريخ :

بیش از چند ورق باطله!
کاغذ باطله

روز جهانی مطبوعات را به تمام افرادی که به نوعی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، تبریک عرض می کنیم.

تمام کسانی که با هشیاری و وجدان بیدار و تلاش شبانه روزی سعی در ایفای نقش مطبوعات  به طور صحیح در جامعه دارند.

پیام روز جهانی  مطبوعات

پیام روز جهانی مطبوعات، تبریک به همه‏ی کسانی است که به حرفه روزنامه نگاری عشق می‏ورزند، سری پر شور و دلی پر درد دارند. آنان که با دانش و آگاهی و توانایی در کار، اطلاع‏رسانی درستِ این حرفه را ممکن می‏سازند. آنان که آزادگی، آزادی و وارستگی را بهترین خصلت کاری خود می‏دانند، با غم مردم، غمین و با شادی آن‏ها شاد می‏شوند و در نگاه و قلمشان، جز حل مشکلات اجتماع را نمی‏جویند و همه آنان که با حرفه روزنامه‏نگاری زندگی می‏کنند.

پیام روز جهانی مطبوعات، تبریک به همه‏ی کسانی است که به حرفه روزنامه نگاری عشق می‏ورزند

اهمیت جایگاه مطبوعات

در رابطه با تعریف مطبوعات و همینطور تاریخ روزنامه نگاری در ایران می توانید مطلب ((  روز جهانی مطبوعات )) را مطالعه بفرمایید ولی ما در این مطلب سعی در نشان دادن نقش مهم مطبوعات در جهان معاصر و جایگاه این رسانه در کشور خویش داریم.

در دنیای کنونی حجم اخبار و رویدادها در نقاط چهان وضعیت چشمگیری دارد که این حجم با سرعت زیادی در حال انتقال و تبادل در سراسر دنیا می باشد و همینطور وجود مکاتب و ایده های گوناگون در جهان که هر کدام سعی در تبلیغ و ارائه مطالب خود به شیوه های گوناگون دارند، مطبوعات در این میان به عنوان یکی از وسایل ارتباط جمعی نقش مهمی را ایفا می کند. این وسیله ارتباط جمعی با ارائه درست و هشیارانه این حجم  اخبار و اطلاعات و همینطور با نقد و بررسی موشکافانه نقش به سزایی را  در شکل دهی افکار عمومی و جهت دهی و راهنمایی آن دارد. این رسانه می تواند با درنظر گرفتن اصل اعتماد و راستگویی و دوری از ایجاد فضای تشنج در جامعه و قبول مسئولیت پذیری در قبال آحاد جامعه و شناسایی و برآوردن نیازهای معقول و منطقی مخاطبان نقش موثری در اطلاع رسانی و حفظ و تقویت فرهنگ موجود و قابل قبول جامعه و همینطور بالابردن آگاهی و پیشبرد جامعه رو به سوی پیشرفت داشته باشد.

 مطبوعات همچنین می توانند به عنوان یک پل ارتباطی میان مردم و مسئولین مورد استفاده قرار گیرد و این مسئولیت سنگین و مهم را بر دوش مطبوعات قرار می دهد که در صورت اجرای درست آن این وسیله می تواند نقش مفید و موثری را در قبال رسالت های خود انجام دهند.

مطالعه

باید توجه داشت در عصر حاضر که کشور ها مخصوصا آمریکا و رژیم صهیونیستی سعی در ایجاد سلطه در جهان دارند و خیال خام سلطنت بر جهان را در سر خود می پرورند، از جمله حربه های این کشور ها حمله به فرهنگ یک کشور است و از جمله وسایل یا به قولی اسلحه های مدرنشان همان وسایل ارتباط جمعی است که مطبوعات را هم شامل می شود. بنابراین مطبوعات جایگاه مهم و تاثیر گزاری را در کشور ما دارا هستند و باید سعی کنند با تمام نیرو و توان خود رسالت خود را در زمینه های مختلف به کارگیرند.

مسلما نگاه عوامانه به مطبوعات به عنوان وسایلی برای انتقال صرف اخبار و رویدادهای جهانی و جایگاهی برای تبلیغات تجاری و اهمیت ندادن به این رسانه مهم و عمومی در کشور ما و استفاده بدون برنامه ریزی و هدفدار از این رسانه می تواند ضربات غیر قابل جبرانی را به بدنه فرهنگی و... کشور ما وارد کند. که مسئولین کشور ما همیشه با هشیاری خود و دید باز اهمیت این مسئله را به مسئولین و قشرهای مختلف مردم تذکر داده اند، تا جایی که امام خمینی در وصیت نامه الهی و سیاسی خود نتوانستند از این مسئله چشم پوشی کنند و درباره مطبوعات و آزادی آنها هم مطالبی را بیان فرمودند:

- «وصیت من به مجلس شورای اسلامی در حال و آینده و رئیس جمهور رؤسای جمهوری ما بعد، و به شورای نگهبان و شورای قضایی و دولت در هر زمان آن است که نگذارند این دستگاه‏های خبری مطبوعات و مجله‏ها از اسلام و مصالح کشور منحرف شوند، و باید همه بدانیم که آزادی به شکل غربی آن که موجب تباهی جوانان و دختران و پسران می‏شود از نظر اسلام و عقل محکوم است و تبلیغات و مقالات و سخنرانی‏ها و کتب و مجلات بر خلاف اسلام و عفت عمومی و مصالح کشور حرام است، و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگیری از آن‏ها واجب است و از آزادی‏های مخرب باید جلوگیری شود و از آن چه در نظر شرع حرام و آن چه بر خلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است به طور قاطع اگر جلوگیری نشود همه مسئول می‏باشند.»

- همه مطبوعات آزادند، مگر این که مقالات آن‏ها مضر به حال کشور باشد.

-مطبوعات باید همیشه در خدمت اسلام عزیز و مردم کشور باشند و آزادی‏ها در حدود قوانین مقدس اسلام و قانون اسای به بهترین وجه تأمین شود.

- معنی آزادی این نیست که هر کس بر خلالف قوانین، بر خلاف قانون اساسی یک ملت بر خلاف قوانین ملت، هر چه دلخواهش است بگوید. آزادی در حدود قوانین یک ملت است. مملکت ایران مملکت اسلامی است و قوانین ایران، قوانین اسلام است... .

همه مطبوعات آزادند، مگر این که مقالات آن‏ها مضر به حال کشور باشد

و همچنین مقام معظم رهبری در بیاناتی به اهمیت این رسانه تاکید داشته اند، از جمله می توان به این دو جمله از ایشان اشاره کرد که:

- مهم‏ترین وظیفه مطبوعات در نظام اسلامی، نقش فرهنگی آنان در معرفی و دفاع از ارزش‏ها و آرمان‏های مورد قبول این امت انقلابی و بالا بردن سطح آگاهی و معرفت آنان است.

- سرمایه اصلی هر رسانه، اعتماد عمومی است که از طریق اعتنا به ارزش‏ها و اعتقادات اکثریت جامعه، یعنی اقشار متدین و وفادار به انقلاب، و حفظ کرامت و شرافت نظام و صداقت در بیان به دست می‏آید.

مطبوعات و شایسته‏ها

- مطبوعات می‏توانند با انتقاد سازنده، بدون توهین و تحقیر و تخریب و ارایه اطلاعات صحیح و تحریف نشده، اعتماد مردم را به خود جلب کنند.

- مطبوعات سالم منعکس‏کننده نظرات مردم هستند و مسایل و مشکلات جامعه را بدون قصد و غرضی خاص عنوان می‏کنند.

- مطبوعات باید با بیان حقایق عدالت اجتماعی را در جامعه گسترش دهند.

لازم است مطبوعات در انتظار اخبار و یا سایر مطالب اجتماعی، سیاسی اقتصادی، فرهنگی در موارد دیگر، صداقت و درستی را اساس کار خود قرار دهند.

- مطبوعات سالم آزادی خود را گروِ حفظِ آزادی جامعه و مردم می‏بینند و با آزادی قلم و بیان و اندیشه، صدمه‏ای به آزادی اجتماعی نمی‏رسانند.

حال مطبوعات باید بار در نظر گرفتن رسالت مهم  و قابلیت های گسترده خود تمام توان خود را در جهت خدمت همه جانبه، آگاهانه و صحیح به کار گیرد و از این طریق با رشد و گسترش فعالیت های خود تغییری در روند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جهان ایجاد کند و مدل های خبری موجود در جهان را تغییر داده و در پیشرفت و توسعه کشور هم نقش به سزایی ایفا کنند.

عطاالله باباپور

گروه جامعه و سیاست

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName