• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1388/02/07
  • تاريخ :

توت فرنگي، نوبرانه اي خوشمزه

توت فرنگي

با تغيير فصل، هر روز ميوه‌ هاي نوبرانه، جاي خود را به يكديگر مي ‌دهند.

درباره توت فرنگي كمتر مي ‌توان كسي را يافت كه از خوردنش امتناع كند، به طوري که بد غذاترين بچه ‌ها هم آن را دوست دارند.

تاريخچه

حتما مي‌ دانيد كه اين ميوه در خانواده بزرگ توت‌ ها جاي دارد.

اين توت همان‌ طور كه از نامش پيداست، زادگاه اروپايي دارد و در قرن چهاردهم به طور وحشي در فرانسه مي روييده و مصارف دارويي داشته تا اين كه كم‌ كم به مزارع راه يافت.

در جنگل‌هاي شمال ايران نوع وحشي آن به وفور يافت مي‌ شود، زيرا توت فرنگي براي رويش به هواي خنك و آب فراوان نياز دارد و نواحي شمالي كشور اين شرايط را فراهم مي‌ كند.

خواص تغذيه اي

فصل برداشت اين ميوه از ارديبهشت ماه تا اوايل تير ماه است، يعني زماني كه هوا خيلي هم گرم نشده باشد. اما همين دوران كوتاه را نيز بايد غنيمت شمرد، زيرا اين ميوه منبع کاملي از مواد مغذي ارزشمند است.

خوردن 8 عدد توت فرنگي متوسط ، 40 درصد از نياز روزانه افراد به ويتامين ث، 12 درصد از نياز روزانه به فيبر، 6 درصد از نياز روزانه به فولات و 210 ميلي ‌گرم پتاسيم را تأمين خواهد كرد، در حالي كه فقط 45 كالري انرژي دارد و به دليل نداشتن سديم (نمک)، كلسترول و ساير اسيدهاي چرب اشباع، ضرر و زياني را متوجه مصرف‌ كننده‌اش نخواهد كرد.

علاوه بر موارد ياد شده، مطالعات اخير نشان داده‌اند كه اين ميوه داراي تركيباتي به نام فيتوكميكال است كه در اين گروه فلاوونوئيدها، آنتوسيانيدين‌ها و اسيد فنوليك و الاژيك جاي مي‌ گيرند كه دريافت آن ها از طريق مواد غذايي و به خصوص اين ميوه، احتمال ابتلا به بيماري‌هاي مزمني مانند انواع سرطان‌، بيماري ‌هاي قلبي-عروقي و متابوليكي را كاهش مي‌دهند.

يك دنيا خاصيت

حتما از خودتان مي ‌پرسيد كه وجود مواد مغذي ياد شده، چه فوايدي را براي مصرف كننده‌اش دارد؟

ويتامين C

توت فرنگي

دريافت مقادير بالاي ويتامين C كه در دسته آنتي‌اكسيدان‌ها است، از فعاليت راديكال‌ هاي آزاد جلوگيري كرده و روند پيري را در بدن به تأخير مي ‌اندازد. به اين دليل است كه خوردن اين ميوه به خصوص براي سيگاري‌ ها و يا افرادي كه در شهرهاي آلوده زندگي مي ‌كنند، توصيه مي ‌شود، زيرا اين ويتامين از اثرات مخرب سموم محيطي را در بدن به خصوص در بافت‌هاي حساس جلوگيري مي کند.

به علاوه، ويتامين C در ساختن پروتئيني به نام كلاژن دخالت دارد که با افزايش ساخت اين پروتئين، امکان ترميم بافت ‌هاي آسيب‌ ديده فراهم مي‌ شود.

پتاسيم

پتاسيم سبب كاهش فشار خون شده و خطر بروز سكته را به خصوص در افراد مستعد كاهش مي ‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند افرادي كه روزانه مقادير زيادي از اين ميوه را مصرف مي ‌کنند، در مقايسه با افرادي كه به خوردن اين ميوه توجه نمي ‌كنند، سه برابر كمتر به بيماري ‌هاي قلبي دچار مي ‌شوند.

همچنين فيبر بالاي اين ميوه به كاهش كلسترول خون كمك كرده و از بروز سرطان روده بزرگ جلوگيري مي کند.

فولات

فولات موجود در اين ميوه نيز براي دوران بارداري بسيار مهم است و از عقب ماندگي‌ هاي مادرزادي در اين دوران جلوگيري مي ‌كند. به علاوه، اين ماده مغذي نيز مانند سدي در برابر بيماري‌ هاي عروق كرونر و سرطان روده بزرگ عمل مي‌ كند، از اين رو، به خانم‌ هاي بارداري كه البته به حساسيت دچار نيستند، توصيه مي ‌شود كه به طور مرتب اين ميوه را ميل كنند.

مراقب موارد زير باشيد

آلودگي

نكته مهمي‌ كه درباره توت‌ فرنگي بايد در نظر داشت اين است كه به علت تماس اين ميوه با خاك و كود، احمال آلودگي آن زياد است، لذا بايد آن را به دقت شست و سپس مصرف كرد.

توت فرنگي

حساسيت

اين ميوه نيز مانند بسياري از مواد غذايي آلرژي‌ زا، در افراد حساس، ايجاد آلرژي مي ‌كند و از علايم آن مي‌ توان به اگزما، دانه‌ هاي قرمز روي پوست، سردرد، آبريزش بيني، ريزش اشك، سرگيجه و حتي اختلالات گوارشي (مانند استفراغ) اشاره كرد كه در اين موارد توصيه مي ‌شود بي هيچ شكي اين ميوه مصرف نشود، به خصوص در كودكان زير يك سال.

همچنين در افراد مبتلا به ناراحتي‌ هاي پوستي، ممكن است مشكل پوستي‌ شان را تشديد كند.

توت فرنگي به علت داشتن اسيد سالسيليك، در بعضي اشخاص، كبد و مثانه را تحريك كرده و جوش‌ هايي شبيه كهير ايجاد مي ‌كند. از اين رو، افراد بايد به واكنش‌هاي بدن‌شان بعد از مصرف اين ميوه دقت كنند.

مشکلات ديگر

كساني كه معده‌اي حساس دارند، يا مبتلا به بيماري آسم هستند، بهتر است از خوردن توت‌فرنگي پرهيز كنند، زيرا ممكن است بيماري ‌شان را تشديد کند.

سارا حسنلو

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

اثر توت فرنگي در پيشگيري از بيماري هاي قلبي

انواع توت و تاثير آنها بر سلامتي بدن

مواد مغذي موجود در انواع توت

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName