• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1383/08/04
  • تاريخ :

فلورین مه‌یر: تجربه جدید و خوبی بود

شایعه‌پراكنان فكر كنند آیا حرفشان عاقلانه بود


داور داربی پنجاه و هفتم تهران، گفت: بازیكنان دو تیم پرسپولیس و استقلال در این دیدار بازی بسیار جوانمردانه‌ای انجام دادند و از این كه توانستم تجربه‌ی جدیدی را در ایران كسب كنم بسیار خوشحال هستم.

فلورین مه‌یر اظهار داشت: بازیكنان هر دو تیم زمانی كه مرتكب خطایی می‌شدند با مهربانی خاصی برای بلند كردن یار حریف از روی زمین به سوی او می‌رفتند و در سراسر بازی، روح جوانمردی حاكم بود.

او درباره‌ی شایعات مطرح شده پیش از بازی مبنی بر رفاقت سوبل و وی و در نتیجه تاثیر آن در قضاوت بازی، گفت: من یك قاضی هستم و یك قاضی خوب تنها به فكر قضاوت صحیح است. شایعاتی كه در اینجا مطرح شده، خنده‌دار بود و كسانی كه پیش از شروع این دیدار چنین صحبت‌هایی را انجام داده‌اند، پس از پایان بازی فكر كنند كه به چه میزان صحبت‌های آنان عاقلانه بوده است.

مه‌یر، افزود: من و سوبل هموطن هستیم اما هیچ داوری حیثیت خود را به خاطر هموطن بودن با یك نفر دیگر زیر سوال نمی‌برد. من به همراه دو كمك خود سعی كردیم بهترین قضاوت را انجام دهیم و فكر كنم توانستیم قضاوت خوبی را از خود به نمایش بگذاریم چون چهره‌ی بازیكنان در پایان بازی و هنگامی كه برای دست دادن به پیش من آمده بودند از این امر حكایت داشت.

وی در مورد میزان آشنایی خود با فوتبال ایران، خاطر نشان كرد: پیش از آمدن به ایران با ماركوس مرك درباره‌ی این بازی و جو ورزشگاه صحبت‌هایی كرده بودم و او به من گفته بود كه یكصد هزار تماشاگر برای تماشای این دیدار به ورزشگاه می‌آیند اما زمانی كه وارد چمن استادیوم شدم سكوهای تقریبا خالی زیادی را مشاهده كردم.

این داور سی و شش ساله‌ی آلمانی درباره‌ی سوت زدن‌های مكرر خود در بازی روز جمعه نیز، گفت: قبول دارم كه بازی پر سوتی را داشتم اما آیا شما از من توقع دارید وقتی خطایی اتفاق می‌افتد من چشمانم را ببندم و بازی را ادامه دهم؟! خیر این قانون داوری فوتبال نیست.

مه‌یر در مورد صحنه‌ی مشكوك هند در محوطه‌ی جریمه‌ی استقلال، اظهار داشت: مطمئن هستم در آن صحنه توپ به دست بازیكن استقلال برخورد نكرد چون اگر به غیر از آن بود بدون شك پنالتی اعلام می‌كردم.

وی درباره‌ی تیم برتر میدان معتقد است: در نیمه‌ی نخست بازی چندان خوبی را مشاهده نكردیم اما با شروع نیمه‌ی دوم استقلال در ده دقیقه‌ی اول بهتر بازی كرد ولی پس از آن دقیقه پرسپولیس توپ را در اختیار گرفت و برتری نسبی بر حریف خود داشت.

رییس كمیته داوران فدراسیون فوتبال:

مه‌یر تمام پنجاه و یك خطا را صحیح سوت زد

كم اشتباه‌ترین تیم داوری بود كه تاكنون به ایران آمده است


رییس كمیته‌ی داوران فدراسیون فوتبال كشورمان، گفت: در بازی روز جمعه هیچ خطایی نبود كه از چشمان «مه‌یر» پنهان بماند و این تنها مرتبه‌ای بود كه تمام پنجاه و یك خطایی كه اعلام شد صحیح بود.

رضا غیاثی اظهار داشت: كمیته‌ی داوران هر مرتبه‌ای كه می‌خواهد برای یك بازی داوری را معین كند بیش از هر چیز به انجام درست و صحیح آن بازی توجه دارد و اینكه داور بتواند بازی را به طرفی هدایت كند كه روح جوانمردی و انصاف در آن حاكم باشد.

وی افزود: كمیته‌ی داوران اتحادیه‌ی فوتبال اروپا (یوفا) به كشورهای عضو این اتحادیه اعلام كرده است كه برای بازی‌های داربی كشورهایشان از داوران غیر وطنی استفاده كند چون حساسیت این بازی‌ها به قدری بالا است كه احتمال اشتباه داوران وطنی بالاتر می‌رود.

غیاثی با بیان این كه داور خارجی پس از پایان بازی به كشورش بازمی‌گردد و در جریان دیگر قضایا نیست، ادامه داد: مه‌یر با توجه به اطلاعاتی كه از ماركوس مرك گرفته بود می‌دانست بازی مهمی را باید قضاوت كند و به همین دلیل حفظ سلامت بازیكنان، آرامش و نظم را سرلوحه‌ی وظایف خود قرار داده بود. به همین خاطر كوچك‌ترین خطاها را خطا اعلام می‌كرد.

وی افزود: تنها یك بار كمك داور این دیدار بر روی صحنه‌ی نیكبخت اشتباه كرد ولی به طور كل این تیم داوری كم اشتباه‌ترین تیم داوری بود كه تا به حال به ایران آمده است.

رییس كمیته‌ی داوران فوتبال كشورمان ادامه داد: این تیم داوری از ابزار پیشرفته داوری كه بر روی پرچم‌های كمك داوران قرار داشت بر روی دو صحنه استفاده كرد و همه دیدند كه آنها بسیار خوب دویدند و بر سر تمامی صحنه‌ها حضور داشتند.

غیاثی اضافه كرد: برخی ممكن است از داوران روز گذشته ایراد بگیرند كه بازی را از جریان انداختند ولی باید متوجه باشیم كه آیا زیبایی بازی را به قیمت مصدومیت بازیكنان و بر هم خوردن نظم ورزشگاه می‌خواهیم؟

وی با اظهار رضایت از روند داوری بازی پرسپولیس و استقلال به خبرنگار ایسنا، گفت: داور در نهایت انصاف و عدالت قضاوت كرد و هیچ كارشكنی از آنها دیده نشد و بازیكنان هم بسیار خوب به نظرات داور احترام گذاشتند.

غیاثی درباره‌ی گل جباری و آفساید اعلام شدن آن توسط كمك دوم این دیدار، گفت: آن صحنه اوج توانایی یك كمك داور و پایبندی آن به برد جدید فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) را نشان داد. چون در هنگام شوت اولادی، جباری در وضعیت آفساید بود ولی كمك پرچم نزد اما هنگامی كه دروازه‌بان استقلال توپ را برگرداند چون جباری نزدیك‌ترین بازیكن به دروازه در موقعیت آفساید بود پرچم خود را به نشانه‌ی آفساید بالا برد.

وی كه دوازده سال پیش رییس كمیته‌ی داوران فوتبال كشورمان نیز بود با ستایش از توانمندی داوران ایرانی، گفت: در آن سال كه رییس كمیته‌ی داوران بودم در چهار یا پنج بازی پرسپولیس و استقلال از داور ایرانی استفاده كردم اما هم اكنون اعتقاد دارم آوردن داور خارجی برای این بازی واجب است و این دلیلی برای عدم توانایی داوران داخلی برای قضاوت نیست بلكه در جهت كمك به داوران ما است كه نمی‌خواهیم داور ایرانی گرفتار برخی از مسایل شود.

UserName