• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/07/23
  • تاريخ :

یورگن كلینزمن را بهتر بشناسید

شناسنامه ورزشی

Jurgen Klinsman

یورگن كلینزمن

ملیت:آلمانی

متولد:

30 جولای 1964 در گوپینگن آلمان.سوابق بازیگری:از 1972 تا 1977 تی بیگینگن آلمان از 1977 تا 1980SC گیسلینگن از 1980 تا 1984 اشتوتگارت كیكرز 61 بازی 22 گل از 1984 تا 1989VFB اشتوتگارت 156 بازی 59 گل از 1989 تا 1992 اینتر 95 بازی 34 گل از 1992 تا 1994 موناكو 65 بازی 29 گل از 1994 تا 1995 تاتنهام 41 بازی 20 گل از 1995 تا 1997 بایرن مونیخ 65 بازی 31 گل از 1997 تا دسامبر 1997 سامپدوریا 8 بازی 2 گل از ژانویه یا ژوین 1998 تاتنهام 19 بازی 9 گل.

افتخارات:

قهرمانی جام جهانی 90. قهرمان یورو 96. مدال برنز المپیك 88. قهرمان جام یوفا 91 و 96. قهرمان بوندس لیگا 97. آقای گل بوندس لیگا 88(با 19 گل). مرد سال فوتبال آلمان 88 و 94. مرد سال فوتبال انگلیس 95.سوابق مربیگری: از 1999 تا 2004 مشاور لس آنجلس گلكسی آمریكا.

از آگوست 2004 تیم ملی آلمان.

آدرس سایت اینترنتی

:www.Klinsman.us

تعداد بازی ملی/ گل:

108 بازی 47 گل

اشاره

در زمین فوتبال چه در بوندس لیگا، سریA، لیگ برتر انگلیس و یا ام ال اس آمریكا-MLS، در عرصه اینترنت، در زندگی شخصی و این اواخر روی نیمكت مربیگری تیم ملی آلمان، یورگن كلینزمن همیشه یك شخصیت قوی و تحسین برانگیز داشته است. او كه بزودی تیم كشورش را در دیداری دوستانه و جذاب مقابل تیم ملی ایران رهبری خواهد كرد، تنها ستاره فوتبال جهان خواهد بود كه به عنوان بازیكن و هم بعنوان مربی در مقابل تیم كشورمان حضور یافته. بهرحال گلزن زهردار و موطلایی سابق دنیای فوتبال كه امروز بعنوان همه كاره فوتبال ملی ژرمنها لبخند همیشگی اش را كم رنگ تر می بینیم در طول این دو دهه خود را وقف فوتبال كرده است. اما در هیچ شرایطی فراموش نمی كند كه یك آلمانیست و به كشورش مدیون است.

خیره به نقطه ای نامعلوم، مغموم و ناراحت در حالی كه پیراهن حریف كه در پایان بازی عوض كرده بود را روی شانه اش انداخته و به رختكن باز می گشت.

این آخرین حالت یورگن كلینزمن مهاجم سابق تیم ملی آلمان است كه علاقمندان از او در 4 جولای 1998 و در استادیوم لیون بخاطر دارند. حالتی كه با داوران پرافتخار بازیگریش همخوانی نداشته است. شكست 3 بر صفر مقابل كرواسی در مرحله یك چهارم پایانی جام جهانی 98 پایانی ناامیدكننده برای ژرمنها در آن سال بود. اما به هر حال زندگی باید بگذرد و اكنون كلینزمن بعنوان دومین نفر از مهاجمان بزرگ فوتبال آلمان در دهه قبل، بعد از رودی فولر عنان كار تیم ملی را بر عهده گرفته و در اندیشه بازسازی تیمی مقتدر برای جام جهانی 2006 به میزبانی كشورش است.

یورگن هنوز هم چهره دوست داشتنی و محبوب و پسر طلایی است. بازیكنی كه مثل مد روز لباس فتح جامهای مختلف فوتبال را گلچین می كرد او یك برنده مادرزاد است اما برای پایان بازیگری یك چنین ستاره ای حوادث جام 98 جهانی جالب نبود. با این همه، كلینزمن خداحافظی قابل احترامی را از بازیگری حرفه ای داشت. مسلماً او می توانست چند سال دیگر كار خود را دنبال كند، اما ترجیح داد به وعده ای كه پیش از رقابتها به همسرش داد عمل كند." این آخر راه خواهد بود."

كلینزمن می گوید:" دیگر كافی بود. پسرم یكساله شده بود ولی من كمتر فرصت دیدن او را پیدا كرده بودم. چون تا آنزمان اغلب به همراه تیم ملی یا باشگاهم دور از خانه به تمرین و مسابقه مشغول بودم. بنابراین پس از گفتگو تصمیم گرفتیم تا بعد از جام جهانی از تیم آلمان وداع كنم. اما این  تصمیم را به كسی نگفتیم تا بی خود جنجال به راه نیاندازیم."

با این همه یورگن می دانست كه میدان لیون با حذف آلمان از دور رقابتها آخرین میدان ملی او به شمار می رود. و با این شكست نتوانسته پایان مناسب تری برای فوتبال ملی اش داشته باشد." بهرحال من خود را برای چنین پایانی آماده كرده بودم. اما سعی نكردم فرار كنم و فرصتی نداشتم تا به شكل دیگری جبران كنم."

خانه دوم در آمریكا

شاید رسیدگی به مسایل شخصی و خانوادگی دلیل اصلی وداع كلینزمن بود اما فوتبال در فاصله این وداع تا قبول مربیگری آلمان باز هم تمام زندگی آلمان به شمار می رفت. درست است كه او در زمین حضور نداشت اما در اوقات فراغتش هرگز نمی توانست در برابر یك توپ مقاومت كند. در این 4 سال زندگی كلینزمن آرام و بدون جنجال بود. و او در شهر جدید محل سكونتش، لس آنجلس در دو شاخه اصلی فعالیت می كرد. در ماههای اخیر قبل از بازگشت به آلمان، یورگن بعنوان مشاور در خدمت باشگاه لس آنجلس گلكسی بود. تیمی مطرح و محبوب در لیگ حرفه ای فوتبال امریكا. در این باشگاه كه فضای تازه ای را برای او تداعی می كرد، یورگن كارایی زیادی داشت و نه تنها از لحاظ حرفه ای بلكه از نظر مالی نیز درآمد خوبی برای خانواده كلینزمن بدست آمده بود. بعلاوه اینكه او با شركت بازاریابی ورزشی  در آمریكای شمالی به نام" ساكر سولوشن"Soccer Solutions"  به شراكت پرداخته بود. این شركت در مورد گسترش فعالیت های تجاری، سازمان های ورزشی، فدراسیون ها و تیم ها فعالیت می كرد و حضور كلینزمن رفته رفته جنبه بین المللی به كار این باشگاه داد. بطوریكه عملا در كشوری كه هاكی روی یخ، فوتبال آمریكایی، بسكتبال و بیسبال محبوب تر از فوتبال است شركت مذكور موفقیت های زیادی كسب كرد.

" فوتبال هنوز در آمریكا در حال رشد است و شركت ما سعی می كند تا این رشد با سرعت بیشتری انجام شود."

با وجود مشغله فراوان كلینزمن هر از گاهی سری به اروپا زده و به عنوان مثال فینال لیگ قهرمانان اروپا در گلزن كرشن و یا فینال یورو 2004 در پرتغال را از نزدیك تماشا كرد. البته این سفرها نیز به نوعی جنبه كاری داشته و به دعوت شركت مستركارد صورت گرفته است.

عشق به كودكان

با این وجود مهاجم بزرگ و سابق فوتبال آلمان به این فعالیت ها بسنده نكرده و یكی از مؤسسن یك آكادمیك فوتبال برای جوانان و نوجوانان بوده است. سایت اینترنتیwww.fD21.de   نیز با همكاری اعضا قهرمان جام جهانی 90 و یورو 96 فعالیت دیگر یورگن بوده است. فعالیت این گروه در مورد انتخاب و كشف كودكان مستعد از نقاط مختلف برای آموزش فوتبال است و تلاش می كنند تا كودكان را از پای بازیهای كامپیوتری و صفحه تلویزیون به ورزش جلب كنند. آنها كودكان را تشویق می كنند كه به جای نشستن در منزل بیرون رفته و بازی كنند.

بدین ترتیب آنها می توانند لذت فوتبال را در خیابان ها و كوچه ها درك كنند.

" با 250 هزار مراجعه كننده در هر ماه و فعالیت هایی مثل تشكیل كمپ های تمرینی انتشار كتاب های آموزشی كودكان و تشكیل سمینارهای مربیگری ما هم می توانیم از كارمان لذت ببریم. كار گروه ما انجام این پروژه است كه در حقیقت چیزی را به فوتبال بازگردانیم و به نوعی به فوتبال ادای دین كنیم."

این گروه با تشكیل سمینارهای مربیگری برای ملی پوشان سابق یكی از هدف های مهم دیگر است و به اعتقاد كلینزمن دوره های مربیگری اینترنتی كمك زیادی در این راه خواهد بود. شاید علاوه بر تجربه سال ها بازیگری این دوره های مربیگری نقش مهمی در تصمیم گیری كلینزمن در مورد انتخاب استراتژی خود در مربیگری تیم آلمان داشته باشد.

" با توجه به مشغله ای كه داشتم در ابتدا هیچ فكری در مورد قبول مربیگری تیم آلمان نكردم اما بهرحال باید از مدرك مربیگری ام استفاده می كردم. و احساس كردم فوتبال آلمان نباید باز هم در بحران انتخاب مربی باقی بماند."

بد نیست بدانید فعالیت های كلینزمن تنها به فوتبال خلاصه نمی شود. چند سال قبل او كه قهرمانی جهان و اروپا را در كارنامه خود دارد بنیادی با نام" آگاپدیا"Agapedia(www.Agapedia.de) تأسیس كرده. این كلمه یونانی به معنی" عشق به بچه ها" است. این بنیاد كه به بنیاد كلینزمن نیز شهرت دارد كمك به كودكان فقیر و بی سرپرست را در دستور كار خود قرار داده است و هم اینك چهار پروژه كمك به چنین كودكانی را در كشورهای آلمانی، رومانی، مولداوی و بلغارستان را دنبال می كند.

شاگرد نانوایی

احساس كمك به همنوع به صورت تصادفی در وجود كلینزمن پدیده نیامده است و او برای خودنمایی این كارها را انجام نداده است. كلینزمن خود را تنها یك فوتبالیست نمی داند و اصالت خود را فراموش نمی كند.

" همیشه گذشته ام را به خاطر دارم  و مدرك و اولین حكم قهرمانی ام هنوز بر دیوار نانوایی والدینم در شهر اشتوتگارت نصب می باشد."

در سن 16 سالگی یورگن قصد داشت تا به مدرسه ادبیات برود، اما پدرش به او توصیه كرد كه تمریناتش را نیز ادامه دهد و این اهمیت بیشتری دارد.

یورگن جوان در آن زمان با بازیكنان حرفه ای تیم اشتوتگارت و كیكرز همكاری می كرد و شاید اگر او چنین فرصتی را بدست نمی آورد سرنوشت طور دیگری برایش رقم می خورد. البته ما می دانیم كه كلینزمن با موفقیت به كار خود ادامه داد اما سال ها كار او بعنوان شاگرد نانوایی و كمك به والدینش از كودكی شخصیت او را شكل داد.

" آنها 14 تا 16 ساعت در روز را در مغازه كار می كردند و شاید وقتی كه روزی 2 بار به عنوان یك بازیكن حرفه ای تمرین فوتبال می كردم، متوجه می شدم كه كار آنها بسیار سخت تر است!"

چه در دوران بازیگری، چه در پروژه های اینترنتی، بنیادها و كارهای خیریه كلینزمن همیشه با جدیت كار خود را دنبال كرده و به موفقیت رسیده است. و حالا در مربیگری بدنبال تجربه ای تازه است.

" همیشه این خطر را حس می كردم كه شاید موفق نشوم، اما از والدینم تشكر می كنم كه در سخت ترین شرایط حامی و مشاوران خوبی برای من بودند. "

یورگن كه در زمان زلزله رودبار در كشورمان یكی از كسانی بود كه در گرما گرم جام جهانی 90 نظر جامعه فوتبال بین المللی را به كمك به حادثه دیدگان جلب كرد، شاید با این عبارت بیشتر خود را معرفی كند، " هر كجا كه بروم هرگز كسانی را كه تا رسیدن به این مرحله مرا كمك كرده اند فراموش نخواهم كرد." و مطمئناً از یورگن كلینزمن غیر از این انتظاری نمی رود.

استقلال در كار

در زمان قبول مربیگری آلمان او برای مسئولان فدراسیون كاملا مشخص كرد كه تصمیم گیریها را حتی اگر بر خلاف میل دیگران باشد، شخصا انجام می دهد. و اجازه نمی دهد كسی در كارش دخالت كند. و حتی در ماه جولای یعنی قبل از آنكه به این سمت منصوب شود با گفتن اینكه تیم آلمان نیاز به ساختاری جدید دارد و باید با روش های متفاوتی بازی كند، برخی از دست اندركاران فوتبال كشورش را از خود رنجاند. او شخصا تمایلی به مربیگری در چنین سطحی نداشت و از طرفی بارها با مسئولان فدراسیون در سالهای قبل به درگیری لفظی پرداخته بود، اما وقتی كه اوتمار هیتزفیلد و اتوریهاگل از قبول مربیگری آلمان عذرخواهی كردند ناگهان نام كلینزمن مطرح شد. یورگن بارها گفته است كه جام جهانی 2006 در خاك آلمان بهترین فرصت برای قهرمانی در این رقابتهای مهم خواهد بود. كه نباید آن را از دست داد و این گفته طرفداران آلمان را راضی می كند. روش هایی كه او در زندگی اش به كار بسته نیز جنجال ساز بوده است. تصمیم برای زندگی در امریكا بارها از سوی چهره های فوتبال آلمان و به ویژه لوتارماتئوس، كاپیتان سابق تیم و مربی كنونی تیم ملی مجارستان مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی هم با همكاری او در باشگاههای آمریكایی موافق نبوده و معتقدند تمرینات عرضه شده كلینزمن در این تیم ها غیرمعمول است.

اولین مشكل

بعد از تساوی یك بر یك مقابل برزیل در دیداری دوستانه اظهارنظرهای متفاوتی در مورد عملكرد كلینزمن شد. اما به هر حال این نتیجه ای بود كه انتقادها از مربی جدید را برای مدتی خاموش كرد. اولین مشكل جدی در دوران كلینزمن خیلی زود عیان شد. او به فدراسیون فوتبال آلمان اعلام كرد كه با تشكیل اردوی دائمی تیم در شهر لوركوزن كه در زمان مربیگری رودی فولر مورد توافق قرارگرفته موافق نیست. در حقیقت فولر دوست داشت تا با توجه به میزبان نبودن شهرش در جام جهانی 2006 به نوعی طرفداران فوتبال لوركوزن را از خود راضی نگه دارد. از طرفی كمیته برگزاری جام جهانی 2006 به دلیل كوچك بودن استادیوم بای آره نا حاضر نشد این شهر را در میزبانی شریك كند. كلینزمن معتقد است فاصله هتل محل اقامت تیم آلمان در لوركوزن با محل تمرین بسیار زیاد است.

" تصمیم گیری در مورد محل تمرین باید توسط تیم صورت بگیرد."

اما مسئولان فدراسیون نظر متفاوتی دارند.

سكوت بكن باوئر

تئوزوآن زیگر مدیرمالی فدراسیون كه نفوذ خوبی در بین سایر اعضاء دارد در مورد نظرات مربی جدید تیم آلمان گفت:" من كاملا از عقاید آقای كلینزمن و برنامه ریزی او برای ساخت یك تیم جدید در جام جهانی 2006 حمایت می كنم. اما او نباید انتظار داشته باشد كه ما همه چیز را تغییر دهیم. در شرایط فعلی برنامه های جام جهانی 2006 باید كاملاً موردبحث قرار بگیرد و با موافقت رؤسای فدراسیون باشد."

كلینزمن همچنین اعلام كرده مایل نیست كه آلمان بازی افتتاحیه جام جهانی را برگزار كند و معتقد است نباید در چنین شرایط به تیم فشار وارد كرد و چند روز تمرین و آماده سازی بیشتر در زمان برگزاری رقابتها می تواند مؤثر واقع شود.

فرانتس بكن باوئر شاخص ترین چهره فوتبال آلمان هم چون همیشه در مورد اتفاقات با صبر و آرامش برخورد كرده و او كه رئیس كمیته برگزاری جام جهانی است با قبول این پیشنهاد گفت در صورتیكه برزیل قهرمان جام جهانی گذشته جواز صعود را بدست آورد برگزار كننده دیدار افتتاحیه خواهد بود.

در درون زمین كلینزمن ظاهراً كار خود را به خوبی و با دقت پیش می برد. تیم آلمان در اولین بازی تحت رهبری او نیز 3 بر 1 اتریش را شكست داد و با این نتیجه فشار روانی و استرس ناشی از شكست در یورو 2004 تا حد زیادی كاهش پیدا كرد. آلمان در برابر برزیل یكی از بهترین نمایشهای سالهای اخیر را ارائه داد و اگر این روند حفظ شود تا زمان آغاز جام جهانی تیم كاملاً رشد كرده و با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر می شود. مسئولان فدراسیون آلمان نیز به مرور خواهند پذیرفت كه اخلاق كلینزمن با سایر مربیان تفاوت دارد. شاید هم عكس این قضیه ثابت شود و آنگاه فدراسیونها حسرت خواهند خورد كه چرا هیتزفیلد یا ریهاگل این مسئولیت را نپذیرفتند.

UserName