• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/07/09
  • تاريخ :

بهترین راه یادگیری ASP.NET

همواره ایمیل هاى زیادى بدستم رسیده است كه مى پرسند: بهترین راه یادگیرى ASP.NET چیست؟ یا اینكه براى یادگیرى ASP.NET از كجا باید شروع كنیم؟ و سوالاتى از این قبیل. در این مقاله سعى كرده ام كه تجربیات خودم را در این زمینه با شما در میان بگذارم و احتمالاً بتوانم جوابى كاربردى و عملى به این سوال بدهم. سوالى كه احتمالاً شما هم به دنبال جواب آن هستید.

به نظر من به تعداد انسانها، راه براى یادگیرى ASP.NET هست! شوخى نمى كنم، جدى مى گویم. به نظر من هر شخصى روش یادگیرى خودش را دارد. فرقى هم نمى كند كه بخواهید ASP.NET یاد بگیرید یا آشپزى یا هر چیز دیگری. شما همانطور كه اگر بخواهید آشپزى یاد بگیرید ممكن است از كتاب، كلاس، سعى و خطا، تجربه و حتى از وب استفاده كنید، براى ASP.NET و اصولا هر چیز دیگرى هم ممكن است از همین ابزار و راهها استفاده كنید.

چیزى كه من مى خواهم بگویم توضیح واضحات است. اما چون خیلى ها سوال مى كنند ناچارم اشاره اى به این موضوع داشته باشم. به نظر من بیشتر، افراد مبتدى و تازه كار هستند كه نیاز دارند كه پاسخ این سوال را بدانند چون كسانى كه به نوعى ASP.NET را یاد گرفته اند یا با آن آشنا هستند خود مى دانند كه چه كار باید بكنند و چگونه یاد بگیرند.


كتابخیلى از افراد سوال مى كنند كه مثلا كدام كتاب خوب است؟ به عقیده من براى یك فرد تازه كار كه مى خواهد با الفباى كار آشنا شود، هر كتابى در زمینه آموزش مقدماتى و كلیات ASP.NET خوب و مفید است. حتى بسیارى از كتابهاى تخصصى هم فصلهاى اولیه خود را به آموزش و مرور مقدمات ASP.NET تخصیص مى دهند. پس دنبال كتاب خاصى نباشید. اولین كتابى را كه بدست آوردید بنشینید و بخوانید. بالاخره هر كتابى هر چند سطح پائین هم كه باشد آنقدر مطلب دارد كه یك تازه كار را براى مدتها به خود مشغول كند.

حرفه‎اى ترها هم كه خود مى دانند دنبال چه هستند و چه كتابى به كارشان مى خورد. دقت داشته باشید كه متاسفانه سطح كتابها جهت استفاده حرفه‎اى ها بسیار پائین است به گونه‎اى كه آنها معمولاً كتاب مورد نظر خود را نمى توانند پیدا نمى كنند. لابد نویسندگان فكر مى كنند كه حرفه‎اى ها نیازى به كتاب ندارند و آنقدر توانا هستند كه یا خودشان فكر كنند یا مطلب شان را در وب پیدا كنند. چیزى كه بحث بخش بعدى این مقاله است.

به هرحال آنقدر در كتابهاى آموزشى ASP.NET در مورد فرم هاى وب و نحوه استفاده از ADO.NET براى ارتباط با بانك اطلاعاتى و XML گفته اند كه هیچگاه در مورد چگونگى طراحى ساختار و لایه هاى خود برنامه یا سایت چیزى گفته نشده است. مقوله اى كه بدون آن معمارى را مى ماند كه آجر و سنگ و سیمان دارد اما نقشه ندارد.


سایتهاى آموزشىابزار بعدى، استفاده از سایتهاى آموزشى موجود در وب هست. باور كنید كه برخى مطالب ذكر شده در سایتهاى آموزشى را هیچ وقت در هیچ كتابى نخواهید یافت و اصولا آنها هیچوقت چاپ نمى شوند. بخصوص زمانى كه دارید وارد قلمرو حرفه اى مى شوید. با بكارگیرى گوگل، این گونه سایتها هیچوقت براى شما مخفى یا ناشناخته نمى مانند. به شرطى كه در انتخاب كلید واژه‎ى جستجوى خود دقت كنید.

سایتى مثل W3Schools و بخش آموزش سریع یا QuickStart مایكروسافت مى توانند منابع خوبى از جنس دوره هاى آموزشى باشند. اما انتظار نداشته باشید كه در دیگر سایتهاى آموزشى/مقاله‎اى ASP.NET بتوانید دوره هاى منظم و مرحله به مرحله‎ى كلاسیك و جزوه اى پیدا كنید. بیشتر سایتها پر هستند از مقاله هاى رنگارنگ و متنوع كه لزوما وحدت موضوعى نداشته و صرفاً برحسب نیاز خود برنامه نویسان تهیه شده اند. من اینگونه سایتها و مطالب را براى دوران پس از مقدماتى توصیه مى كنم.

بیشتر این سایتها داراى خبرنامه الكترونیكى رایگان مى باشند. با عضویت در آنها و دریافت مرتب تیتر مطالب شان، آنها را زیر نظر بگیرید و اگر مقاله‎اى داشتند كه به كار شما مى خورد، به سراغش رفته و استفاده كنید. این مساله سبب مى شود كه شما مجبور نباشید كه همواره به آن سایتها سر بزنید یا همه مطالب شان را بخوانید و یا احتمالا مقاله‎ى مفیدى را از دست بدهید. از این رو ست كه همواره بر داشتن خبرنامه‎ى الكترونیكى براى سایتها و عضویت افراد در آنها تاكید شده است. خوشبختانه سایت IranASP.NET هم از همان روزهاى آغازین این مهم را سرلوحه كار خود قرار داده است. دقت داشته باشید كه شما هر چه جلوتر بروید و حرفه‎اى تر شوید، وقت كمترى براى مطالعه و یادگیرى خواهید داشت. بخصوص اگر به حدى برسید كه درگیر یك كار یا پروژه هم بشوید!


كلاسكلاس هاى آموزشى هم مى توانند مفید باشند. به گونه اى كه در مدت زمان كوتاهى سرنخ مطالب جدیدى را به شما مى دهند و گاهاً ممكن است مطلبى را مطرح كنند كه شما هیچ وقت در حالت خودآموزى به آن برخورد نكنید. به كلاسهاى آموزشى صرفا به عنوان نقطه شروع نگاه كنید و نه چیز دیگر. هیچ كلاسى نمى تواند ادعا كند كه شما را یك ماهه یا بیشتر به یك برنامه نویس حرفه اى وب تبدیل مى كند كه اگر ادعا كرد خود معیار خوبى است جهت میزان صداقت گردانندگان آن كلاس و سطح آن.

معمولاً شما نمى توانید قبل از تشكیل یك كلاس به میزان مفید بودن آن براى یادگیریتان پى ببرید. هر چقدر هم از گردانندگان آن سوال كنید، آنها آنقدر كلمات فنى و قلمبه سلمبه بلد هستند كه شما فكر كنید بیسواد مطلق هستید. نمى گویم كه همه‎ى كلاس ها اینگونه هستند و یا اینكه شما بدون تحقیق و بررسى به هر كلاسى بروید. اما مى گویم كه اندكى هم ریسك پذیر باشید چون ممكن است از هزینه و وقت تان آنگونه كه انتظار داشته باشید در پایان كلاس بهره نبرده باشید. این را كاریش نمى توان كرد و از ملزومات كار است كه البته اشكالى هم ندارد و همین مساله خود براى شما نكته‎ى آموزشى خواهد شد اگرچه در زمینه ASP.NET هم نباشد!

از دیگر فواید كلاس مى توان به امكان پیدا كردن دوست و یا همكار و مهم تر از همه پروژه اشاره نمود. خیلى از همكارهاى كارى و پروژه اى مى تواند از درون همین كلاس ها رقم بخورد چه براى دانشجویان چه براى شخص مدرس!


زبان زبان زبانبله، زبان البته از نوع انگلیسى آنقدر مهم است كه سه بار در عنوان این بخش تكرار شود. این را من براى شما كه فارسى زبان هستید مى گویم. شما نمى توانید یك برنامه نویس وب باشید اما زبان انگلیسى بخصوص در زمینه خواندن یا همان Reading را بلد نباشید. چون شما نمى توانید همه مطالب خود كه هیچ بلكه حتى كسرى از آن را هم به زبانى غیر از انگلیسى پیدا كنید.

شما براى خواندن و یادگیرى به زبان نیاز دارید. همه‎ى كتابها انگلیسى هستند و آنهایى هم كه مثلاً ترجمه فارسى شده اند را خیلى جدى نگیرید. آنها بیشتر بدرد ناشرشان مى خورد و كمى هم مترجم شان و نه شما. شما باید اصطلاحات را به شكل انگلیسى شان یاد بگیرید و نه ترجمه هاى من در آوردى و عجیب و غریب فارسی. كتابهاى فارسى در این زمینه را اغلب كسانى ترجمه مى كنند كه به نوعى ماشین ترجمه هستند و حتى ممكن است ندانند كه آنچه را ترجمه كرده اند به چه دردى مى خورد.

خوشبختانه مطالب فنى كامپیوترى نمى توانند داراى متون پیچیده و سخت انگلیسى باشند. عمده‎ى كلمات كه اسامى خاص و اصطلاحات فنى هستند و بقیه هم افعال و كلمات ساده و معمولى زبان مى باشند. پس شما قرار نیست كه نمایشنامه‎ى شكسپیر را بخوانید.

همچنین شما براى برنامه نویسى تان و انتخاب اسامى متغیرها، كلاس ها و متدهاى مورد نیازتان باید بتوانید اسامى با مسمایى را انتخاب كنید. شما باید بتوانید شرح یا كامنتى هر چند كوچك در لابلاى خطوط برنامه تان بنویسید تا كد برنامه شما به یك غول دست نیافتنى تبدیل نشود. شما باید بتوانید خیلى از برنامه هاى از پیش نوشته شده را بخوانید و بفهمید. معنا و مفهموم اسامى انتخاب شده براى كلاس ها و متدها از دید زندگى روزمره به فهم بیشتر شما از آن برنامه كمك مى كند. همه‎ى اینها با دانستن زبان انگلیسى میسر است.

پس لطفاً قبل از یاد گرفتن ASP.NET و یا اینكه چگونه باید از ADO.NET استفاده كرد از زبان خود مطمئن شوید. اگر ضعیف هستید اول آن را تقویت كنید و بعداً بیائید.


پیش نیاز


توجه داشته باشید كه جهت یادگیرى ASP.NET كه یك تكنولوژى جهت ساخت برنامه هاى تحت وب است و نه یك زبان برنامه نویسى، شما به پیش نیازهاى زیاد و متنوعى نیاز دارید. باز تكرار مى كنم كه ASP.NET تكنولوژى است نه زبان برنامه نویسی. مفاهیم و مسائل زیادى جهت به كارگیرى این تكنولوژى مورد نیاز است. بدون تسلط و نه صرفاً اطلاع از آنها شما نمى توانید ASP.NET را یاد بگیرید. مواردى كه به ذهنم مى رسد را در زیر فهرست وار به اطلاع شما رسانده ام. اگرچه ممكن است لیست كاملى نباشد ولى حداقل مهم ترها را دارد.

- شما باید یك برنامه نویس كامپیوتر باشید.
- شما باید بر مفاهیم شئ گرایى مسلط باشید.
- شما باید یكى از زبانهاى خانواده ++C یا Visual Basic را بدانید.
- شما باید بانك اطلاعاتى و زبان SQL را بدانید.
- شما باید مفاهیم وب و برنامه نویسى وب را بدانید.
- شما باید كار با محیط هاى Visual را بدانید.
- شما باید IIS را بشناسید و فرق وب سایت و Virtual Directory و تنظیمات آن را بدانید.
- شما باید یك ویندوز-سرور كار خوب باشید.
- كمى هم شناخت و ذوق هنرى در طراحى صفحات و گرافیك وب داشته باشید.
- ...
- شما باید عاشق مایكروسافت باشید!


بهترین راه یادگیرى ASP.NET


حالا مى خواهم به اصل سوال پاسخ دهم. شما دارید از یك فوت كوزه گرى نه چندان مخفى مطلع مى شوید. راه هاى مختلف را گفتم اما حالا مى خواهم بهترین آن را بگویم. بهترین راه یادگیرى ASP.NET چیست؟

پاسخ: كارشما از موارد فوق تنها مى توانید مقدمات را یاد بگیرید یا اینكه گوش و چشم تان را با واژه هایى آشنا كنید. براى ملكه شدن دانسته هایتان و حرفه‎اى بودن تان باید كار كنید. یعنى اینكه باید برنامه بنویسید. باید درگیر كار یا پروژه اى شوید. باید زور بزنید و درگیر باشید. باید نیازمند باشید. اگر از سر سیرى یا صرفاً براى پُز دادن دنبال چیزى هستید مطمئن باشید چیزى یاد نمى گیرید مگر به اندازه همان پُز دادن.

شما نیاز دارید كه همه چیز را حتى مقدمات را هم عملاً و شخصاً تجربه كنید. این مى توانید از طریق تعریف پروژه هاى من درآوردى شخصى باشد یا یك كار تجارى واقعی. شما باید در حین كار شلاق بخورید تا فولاد آبدیده شوید! هیچ چیز بجز یك كار جدى و واقعى نمى تواند به شما چیز یاد بدهد. این چیزى است كه خود من به شخصه تجربه كرده ام. در این چند سال كتاب و سایتهاى فراوانى را خواندم و مقالات زیادى را نوشتم اما هیچ یك به اندازه‎ى یك پروژه جدى سنگین به من آموزش نداد. بعبارت دیگر همه آن خواندنها لازم هستند ولى كافى نیستند. دوباره دقت كنید: لازم هستند. بیهوده نیستند. اما كافى هم نیستند.

جهت یادگرفتن ASP.NET شما باید پرحوصله، وقت دار، سمج، فعال، علاقه مند و پیگیر باشید.برگرفته از سایت دنیاى اقتصاد

UserName