• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1383/07/02
  • تاريخ :

گفتگوی اختصاصی تبیان با مدیرعامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی


در چند سال اخیر، ورزش كشور پیشرفت زیادی در میادین بین المللی داشته است و روز به روز بر تعداد مدالهای رنگین ورزشكاران ایرانی افزوده می شود. این پیشرفت در سایه تلاش و همت ورزشكاران و برنامه ریزیهای دقیق و مناسب مدیران ورزشی به دست آمده و می آید.

اینك ورزش در تمامی سازمانها و ارگانها به عنوان امری مقدس و حیاتی به شمار می آید. آستان قدس رضوی یكی از آن نهادهایی است كه با سرمایه گذاری های مناسب، در امر توسعه و گسترش ورزش در میان مردم به خصوص جوانان گام برداشته است. احداث مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی در وسعت 1150000 متر مربع و با امكاناتی چون سه زمین چمن، سالنهای چند منظوره، سالن باستانی ( زیباترین و بهترین سالن باستانی در ایران)، زمین تنیس، سالن تیراندازی ( بزرگترین سالن تیراندازی در ایران)، پیست های دوومیدانی، استخر و سونا ، از جمله گامهای اساسی این نهاد مقدس و مذهبی در راه ورزش می باشد. از همین رو گفتگوی اختصاصی را با آقای جمشید مهریار یكی از مدیران نمونه ورزش و مدیرعامل موفق سازمان تربیت بدنی آستان قدس انجام داده ایم كه متن این گفتگو را تقدیم

می كنیم.

در ابتدا لطفاً بیوگرافی خود را بیان كنید.

اینجانب جمشید مهریار متولد 1340، كارشناس تربیت بدنی، مربی دوومیدانی و مربی و مدرس بدنسازی از كشور آلمان هستم.

از چه زمانی ورزش را به صورت حرفه ای آغاز كردید وافتخارات خویش را دركسوت یك ورزشكار بیان كنید؟

ورزش را از سال 1356 به صورت حرفه ای آغاز كرده ام و قهرمانی نوجوانان كشور در سال 1356، قهرمانی جوانان كشور در سال 1357، قهرمانی انتخابی كشور در سال 1361، قهرمانی دانشگاههای كشور در سال 1366، قهرمانی 400 مترو 100×4 متر و 400×4 متر كشوراز جمله افتخارات من بعنوان یك دونده بوده است.

فعالیتهای خود را در امر مربیگری بفرمایید و در كدام كلاسهای مربیگری شركت نموده اید؟

پس از اتمام دوران ورزشی، با توجه به علاقه و استعدادی كه در زمینه مربیگری داشتم در كلاسهای متعددی شركت نمودم. همچنین جهت پیشرفت در این عرصه، دوره هایی را در كشورهایی چون آلمان،مالزی و چند كشور دیگر زیر نظر بزرگترین و بهترین مدرسین جهان گذراندم. حاصل حضور در این دوره ها، مربیگری بین المللی در سطح یك جهانی دوومیدانی، حضوردر كادر فنی تیم ملی دوومیدانی و مربی و مدرس بدنسازی می باشد.

الگوی ورزشی و اخلاقی شما چه كسی است؟

در جامعه بزرگ ورزش ایران به دلیل منش های قهرمانی و پهلوانی مرحوم جهان پهلوان تختی و مرحوم پرویز دهداری الگوی ورزشی و اخلاقی بنده نیز هستند.

چند سال تجربه مدیریت ورزشی دارید و در چه سمتهایی مشغول به كار بوده اید؟

در حال حاضر نزدیك به 15 سال سابقه و تجربه مدیریت در جامعه ورزش را دارم و در سمتهایی چون معاونت ورزشی تربیت بدنی مشهد، مسئول ورزشی دادگاه انقلاب، مسئول ورزشی شركت گاز، مسئول ورزشی اردوگاه شهید كاوه انجام وظیفه كرده ام و اكنون نزدیك به 3 سال است كه بعنوان مدیرعامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی مشغول به كار هستم.

از دیدگاه شما بعنوان یك مدیر نمونه و موفق، فاكتورهای یك مدیر توانا درعرصه ورزش چیست؟

به نظر من تنها مدیری می تواند در ورزش نمونه شود كه از نظر انسانیت در حد كمال باشد، چرا كه در ورزش مدیریت باید بر دلها باشد و تلاش، پشتكار، تخصص و سلامت از مهمترین فاكتورهای موفقیت یك مدیر محسوب می گردند.

شما خود یك ورزشكار مدیر هستید آیا مدیران ورزشی باید حتماً از خانواده ورزشكاران باشند، چرا؟

ببینید، اگر نگاه ها به ورزش یك نگاه فرهنگی و تربیتی باشد پس لازم است كه مدیریت آن با علم ، تخصص ورزشی و نگاه تكریم به انسان آشنا باشد. ولی به طور استثناء مواردی را شاهد بوده ایم كه مدیران غیر ورزشی در ورزش موفق كار كرده اند ولی در مجموع اگر مدیر از جامعه ورزش باشد، نتایج به دست آمده، مطلوب تر خواهد بود. زیرا مدیران ورزشی با درد ورزشكاران و نقاط ضعف و قوت ورزش آشنا هستند و راحتترمی توانند مشكلات را درك و حل نمایند.

با توجه به اصل سرمایه گذاری و برنامه ریزی در ورزش عملكرد ادارات، نهادها و ارگانها را چگونه ارزیابی می كنید.

در دو سه سال اخیر سازمانها و ارگانهای زیادی روی به سرمایه گذاری در ورزش آورده اند و همین امر به گسترش ورزش در جامعه كمك می كند ولی مشكلات اقتصادی و عدم مدیریتهای صحیح در بعضی از مواقع سبب می شود كه مدیران سازمانها و نهادها از سرمایه گذاری در ورزش مایوس و دلسرد شده و از انجام فعالیتهای ورزشی امتناع ورزند. ولی امیدوارم روزی برسد كه تمامی وزارتخانه ها، نهادها و سازمانها در ورزش كشور سرمایه گذاری كنند و در پیشرفت ورزشی سهیم باشند.

با استناد به اینكه ورزش می تواند جامعه را از انحرافات اخلاقی و فساد دور سازد آیا به ورزش از دیدگاه فرهنگی نگریسته شده است؟

در زمینه فرهنگی تلاش می شود كه بوسیله فعالیتهای ورزشی ، ورزش نسبت به القاء ارزشهای اسلامی و منشهای پهلوانی و اخلاق عملی در معرفی خصوصیات یك ورزشكار مورد انتظار نظام اسلامی و ساختار شخصیتی ورزشكاران نقش موثری ایفاء نماید.

چه عواملی باعث شد كه نهادی چون آستان قدس رضوی كه یك نهاد فرهنگی – مذهبی می باشد به امر ورزش روی آورده و سرمایه گذاریهای خوبی در این زمینه انجام دهد؟

از عواملی كه سبب گردید آستان قدس در ورزش سرمایه گذاری كند، همان آرمانهای فرهنگی و ارزشی بود كه باید از طریق ورزش به جامعه تزریق شود و جوانان بجای اینكه اوقات فراغت خود را به تباهی بگذرانند، با ورزش كردن بدن و جامعه خود را بیمه نمایند.

همچنین مهمترین دلیل ورود مذهبی ترین نهاد كشور با این حجم سرمایه گذاری نشان ازدرایت و توجه تولیت عظمی آستان قدس رضوی حضرت آیت الله واعظ طبسی دارد كه ضرورت تشكیل این موسسه را با توجه به جمعیت جوان و نوجوان كشور و برنامه ریزی جهت اوقات فراغت آنان ، تشخیص داده اند. اگربه بهداشت و پیشگیری قبل از درمان معتقدیم باید ابتدا برای سلامتی و نیرومندی و قهرمانی جوانانمان برنامه ریزی كنیم .

دیدگاه مسئولان بلند پایه آستان قدس رضوی نسبت به ورزش چگونه است؟

احداث مجموعه ورزشی و برنامه ریزی و سرمایه گذاری در امر ورزش خود بیانگر علاقه مسئولان و در راس آنها تولیت عظمی آستان قدس است. چنانكه عنایت ویژه حضرت آیت الله طبسی به نیازهای ورزشی بانوان ، بعنوان سمبل نگرش مدیریت دینی نظام ، با احداث مجهزترین مجتمع آبی ویژه بانوان كاملاً مشهود است.

درحال حاضر آستان قدس در چه رشته هایی به صورت حرفه ای فعالیت می كند؟

درحال حاضر رشته های آقایان شامل: باستانی، بسكتبال، والیبال، جودو، تكواندو، كاراته ، ووشو، كشتی، فوتبال، تیراندازی، تیروكمان، ژیمناستیك، بدنسازی و شنا می باشد و در قسمت بانوان بسكتبال، والیبال، جودو، كاراته، تكواندو، تیراندازی، شمشیربازی، تیر و كمان، ژیمناستیك ، بدنسازی، آمادگی جسمانی و شنا كه به صورت كاملاً جداگانه در روزهای فرد برگزار می گردد.

چرا با توجه به امكانات مناسب آستان قدس در رشته های پر طرفداری چون فوتبال در سطح لیگ برتر تیمداری نمی كنید؟

برای آستان قدس كاری ندارد كه در حال حاضر بهترین تیم فوتبال كشور را هم زیر پوشش قرار دهد، البته این هزینه تعریف نشده است، اما با این كار نمی‌توان هیچگونه كمكی نه به ورزش استان و نه به ورزش كشور كرد.

لازم به توضیح است كه آستان قدس بیشتر به بستر سازی و زمینه سازی در ورزش اعتقاد دارد و هدف توسعه ورزشهای همگانی است.

برای بهبود امر ورزش در ابعاد قهرمانی و پهلوانی چه اقداماتی انجام داده اید؟

ما در مجموعه ورزش آستان قدس رضوی به دنبال قهرمانان پهلوان منش هستیم. قهرمانان ما باید به مقتدای ورزشكاران حضرت علی (ع) اقتدا كنند. ولی در عین حال همانطوركه عرض كردم ورزش همگانی زیر بنای فعالیتهای ورزشی ماست. احداث استخرهای شنا – زمینهای چمن – 4 زمین تنیس – سالنهای باستانی – كشتی و رزمی  – بدنسازی و 2 سالن چند منظوره از جمله فعالیتهای این موسسه در جهت ارایه خدمات ورزشی به عامه مردم است. سرلوحه تمامی امور در این مجموعه پهلوان پروری است. همچنین آستان قدس ، خوابگاه‌های ورزشی را در سطح استان افزایش داده و آنها را به امكانات رفاهی تجهیز كرده‌ایم، از نظر پیست دوومیدانی هم در مضیقه بودیم كه این پیست نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

لازم می دانم از شما و مسئولان ورزش دوست سایت خوب و اسلامی تبیان تشكر كنم كه در راه توسعه و گسترش ورزش تلاش می كنید و در پایان با قدردانی و سپاس از حسن توجه مسئولان عالی رتبه آستان مقدس رضوی و در راس آنها تولیت عظمی حضرت آیت الله طبسی نسبت به جامعه ورزشی، امیدوارم كه تمامی ورزشكاران كشورمان در میادین داخلی و خارجی موفق باشند.
UserName