• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1387/09/28
  • تاريخ :

راه هاي درمان هپاتيت C

کبد و هپاتيت c

در مطالب قبل، درباره عوامل ايجاد کننده ، علايم و راه هاي تشخيص هپاتيت C مطالبي را براي شما بيان کرديم. حال راه هاي درمان آن را مي گوييم.

راه هاي درمان هپاتيت C کدام است؟

درمان هپاتيت C با روش هاي مختلفي انجام مي گيرد، ولي اساس و قسمت مشترک همه درمان ها، آمپولي است به نام اينترفرون. اينترفرون دارويي است که سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند و باعث مي شود تا فرد در از بين بردن ويروس ها قوي تر عمل کند.

البته دو نوع آمپول اينترفرون وجود دارد:

يک نوع اينترفرون استاندارد داريم که درمان قطعي هپاتيت C است که هفته اي سه بار به همراه قرص هاي مربوطه استفاده مي شود. ولي اين آمپول در کنار محاسن خود، عوارض زيادي براي بيمار دارد. همچنين اثر بخشي آن نسبت به داروي جديدتر کمتر است.

نوع جديد اينترفرون را مي توان هفته اي يک بار استفاده کرد و عوارض کمتري هم دارد. اثر بخشي آن 1/5تا 2 برابر انواع قبلي است.

آمپول اينترفرون

هر دو نوع اين آمپول ها به همراه قرص استفاده مي شوند که بيمار بر حسب وزن خود، روزي 4 يا 5 يا 6 عدد از آن ها را استفاده مي کند. عيب بزرگ اين داروها اين است که فوق العاده گرانند و چون دوره درمان هپاتيت C طولاني است (بين 1 تا 6 سال بر حسب نوع درگيري و ويروس) ، هزينه زيادي بر بيمار تحميل مي شود، بنابراين اکثر بيماران نمي توانند به علت هزينه بالا از اين دارو استفاده کنند.

البته جديدا يک شرکت ايراني اين آمپول را به صورت آزمايشي توليد مي کند، ولي فعلا به بازار عرضه نشده است. اگر اين آمپول به بازار عرضه شود با توجه به قيمت کم آن، انتظار مي رود بيشتر مورد استفاده قرار گيرد. به خصوص اگر ترتيبي اتخاذ شود که هزينه آن با دفترچه ي بيمه قابل پرداخت باشد، درمان بسياري از بيماران موثرتر و آسان تر خواهد شد.

آيا بعد از درمان، امکان عود مجدد بيماري وجود دارد؟

آزمايشي وجود دارد که معمولا شش ماه بعد از پايان درمان براي بيمار انجام مي شود و اگر اين آزمايش نشان داد که ويروس هپاتيت در خون وجود ندارد، يعني بدن از ويروس پاک شده است و با احتمال 99 درصد، ديگر آن بيماري هرگز برنمي گردد. ولي متاسفانه داروهايي که هم اکنون موجود مي باشند، حتي بهترين دارويي که ذکر شد، بيشتر از 60 درصد کارآيي ندارند و حدود 30 الي 40 درصد مواقع قادر نيستيم، ويروس را از بدن پاک کنيم.

البته فراموش نکنيد مصرف دارو حتي اگر نتواند ويروس را از بدن پاک کند، ولي در جلوگيري از پيشرفت اين بيماري بسيار موثر است.

مي توانيم بگوييم که با بهترين شرايط و بهترين دارو، 60 الي 80 درصد ويروس ها کاملا از بين مي روند، البته اين آمار به نوع ويروس نيز بستگي دارد؛ مثلا در نوعي از ويروس ها، اين داروها تا 80 درصد و در گروهي ديگر تا 90 درصد مي توانند موثر واقع شوند. ولي متاسفانه در از بين بردن نوع ديگري از اين ويروس ها که شايع نيز مي باشند، تنها 50 الي 60 درصد کارآيي دارند.

عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

اگر بيماري پيشرفت کند و به مرحله ي سيروز کبدي برسد، ديگر قابل درمان نخواهد بود، به خصوص اگر بيمار به مرحله اي برسد که خون استفراغ کند که در اين مرحله درمان دارويي موثر واقع نمي شود و بايد حتما پيوند کبد انجام گيرد.

آيا راهي براي پيشگيري از اين بيماري وجود دارد؟

ناخن گير

اگر کسي هپاتيت C دارد، اگر دچار خونريزي شد بايد مواظب باشد که خونش جايي نريزد و اگر قسمتي از بدنش زخم شد، بايد آن قسمت را خوب بپوشاند.

حتما از تيغ اختصاصي يا يک بار مصرف استفاده کند و شانه و مسواک و ناخن گير اختصاصي داشته باشد، چون موقع گرفتن ناخن يا مسواک زدن، امکان دارد ناخن گير يا مسواک به خون آغشته شود.

اين ها مواردي است که بيماران مبتلا به هپاتيت C بايد  آنها را رعايت کنند.

بقيه افراد جامعه هم بايد مسايل بهداشتي را رعايت کنند و از حجامت غيربهداشتي که ممکن است از سوزن مشترک استفاده شود، پرهيز کنند و اگر کار پزشکي انجام مي دهند مانند جراحي يا دندان پزشکي، به آن پزشک اعتماد داشته باشند چون اکنون همه دندان پزشکان و پزشکان و جراحان دستگاه هاي مخصوص دارند و امکان انتقال هپاتيت C از اين راه بسيار نادر است.

متاسفانه براي پيشگيري از هپاتيت C واکسني وجود ندارد.

در مطلب بعدي، توصيه هاي لازم را براي مبتلايان به اين بيماري بيان خواهيم کرد.

ادامه دارد...

دکتر شاهين مرآت- فوق تخصص بيماري هاي گوارش و کبد

رييس واحد تحقيقات هپاتيت C مرکز تحقيقات گوارش و کبد دانشگاه تهران

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران

*مطالب مرتبط:

الفباي هپاتيت

هپاتيت، معضل جهاني

داوري ايراني پگافرون براي بيماران مبتلا به هپاتيت C

هپاتيت C

هپاتيت B را جدي بگيريد

كبد ، پالايشگاه بدن

مواد غذايي مفيد براي کبد

رژيم درماني در هپاتيت

کبد و بيماري هاي آن

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName