• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1383/06/04
  • تاريخ :

اخبار ادبی وهنری4 شهریور ماه 1383

كنسرت از پارس تا بنتوس

اردشیر كامكار نوازنده صاحب نام كمانچه كه آخرین كار وی با همایون شجریان چندی قبل به بازار موسیقی عرضه شده بود در كاری مشترك با یك نوازنده یونانی به اجرای برنامه در تالار وحدت می پردازد.

كامكار روز گذشته به اتفاق ماتئوس چاهوریسیس نوازنده لیره، كامبیز گنجه ای نوازنده تمبك، حسین زهاوی نوازنده دف و وحید اسداللهی نوازنده پركاشن این برنامه، كه عنوان از پارس تا بنتوس را با خود دارد، در یك نشست مطبوعاتی با حضور خبرنگاران ، به سئوالات آنها پاسخ دادند.

ماتئوس نوازنده یونانی در خصوص قدمت ساز «لیره» كه در این برنامه نواخته می شود، گفت: نام این ساز در داستان های اسطوره ای یونانی برده شده وارفئوس یكی از قدیمی ترین لیره نوازان تاریخ موسیقی یونان است؛ همچنین پس از جنگ تروا در رقص ها و پایكوبی ها از این ساز استفاده شده است.

این نوازنده یونانی كه دانشجوی دكترای «اتنو موزیكوژی» دانشگاه لندن است برای چهارمین بار با ماتئوس به اجرای زنده و مشترك می پردازد و پیش از این نظیر این برنامه را در كشورهایی چون سوئد و بلژیك هم اجرا كرده بودند.

اردشیر كامكار نیز در گفت وگوی خود با خبرنگاران تأكید كرد: در آینده نزدیك با تجربه های مفیدی كه در جهت هماهنگی بیشتر گروه به وجود می آید، اثر را به صورت استودیویی ضبط خواهیم كرد.

كنسرت «از پارس تا بنتوس» كه در روزهای ۵ و ۶ شهریور در تالار وحدت برگزار می شود، شامل قطعاتی چون هم نوازی در ماهور، تك نوازی كمانچه در دستگاه چهارگاه، هم نوازی در شور، هم نوازی با سازهای كوبه ای و تك نوازی لیره در دستگاه شور و بیات اصفهان است.

UserName