• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 12995
 • سه شنبه 1387/6/12
 • تاريخ :

روزه در بیماری های قلبی

قلب

كسانی كه از ناراحتی های قلبی در رنج هستند می توانند روزه بگیرند ؟

تمامی بیماران قلبی از جمله بیمارانی كه در بخش خارجی قلب دچار عارضه هستند و یا آن گروه از بیمارانی كه رگ های قلب آن ها دچار انواع بیماری از جمله تنگی است، توصیه اكید می شود، به هیچ وجه خوردن داروهای خود را در ساعات مقرر ترک نكرده و از گرفتن روزه جدا خودداری كنند.

معمولا قرص های این گونه بیماران، آسپرین های زیر زبانی نیتروگلسیرین است كه باید به فواصل منظم خورده شود.

بیماران قلبی كه در سال های گذشته عمل جراحی بر روی قلب خود داشته اند اما در حال حاضر هیچ گونه عارضه قلبی در آن ها مشاهده نمی شود می توانند روزه بگیرند ؟

به تمام بیماران قلبی از جمله بیماران قلبی كه با دارو به درمان خود می پردازند و یا بعد از عمل جراحی، دارو مصرف می کنند، توصیه می شود به دلیل احتمال تشدید بیماری قلبی و یا وجود خطر برای سلامتی آن ها، حتما قبل از روزه گرفتن، با پزشك خود مشورت كنند.

بدیهی است بسیاری از پزشکان قلب، به دلیل احتمال خطر برای سلامتی بیمارشان، هیچ گونه فشار بدنی از جمله گرسنگی یا تشنگی طولانی مدت را به بیماران خود توصیه نخواهند كرد.

بهتر است این گونه بیماران برای بقای عمرشان و كوتاه شدن مدت درمان خود، داروهای خود را به طور مرتب و سر وقت مصرف كنند و به توصیه های پزشكی و رژیم غذایی خود به دقت توجه نمایند .

آیا بیماران قلبی مادرزادی نیز كه به نحوی دچار عارضه در دریچه های قلبی هستند، نمی توانند روزه بگیرند؟

قلب

این گونه بیماران به دلیل وجود سوراخ در بین دو بطن و یا دهلیز قلب خود و یا تنگی و یا گشادی دریچه شریان ریوی، دچار قلبی معیوب هستند و اجازه روزه گرفتن ندارند.

بیماران آریتمی(نامنظمی) قلب می توانند روزه بگیرند یا خیر؟

در این بیماران به دلیل تنگی دریچه میترال و نامنظم شدن تدریجی قلب، احتمال لخته شدن خون و در نتیجه سكته مغزی بسیار زیاد است. این گونه بیماران حتما باید تحت نظر پزشك بوده و رژیم غذایی خود را كاملا حفظ كنند، قرص های خود را به طور مرتب مصرف كرده، كارهای سنگین انجام ندهند و به هیچ وجه روزه نگیرند.

كسانی كه بیماری قلبی آنها، پرولاپس میترال قلب تشخیص داده شده، می توانند روزه بگیرند؟

به دلیل اینكه پرولاپس میترال قلب ناشی از شل بودن دریچه میترال یا افتادگی این دریچه است، تنها یك تا دو درصد زنان و مردان به این عارضه مبتلا هستند و جزو بیماری های شایع قلبی محسوب نمی شود.

به این گونه بیماران توصیه می شود بعد از یك اكوی خوب و مطلع شدن از حالت معمولی یا پیشرفته آن و مشورت با پزشک خود، اقدام به روزه گرفتن كنند.

روزه گرفتن برای افرادی كه پرولاپس طبیعی میترال قلب دارند مانعی ندارد، اما برای نوع پیشرفته آن اكیدا توصیه نمی شود .

دكتر سید حسن عارفی - فوق تخصص بیماری های قلب و عروق

*مطالب مرتبط:

روزه در بیماران دیابتی و قلبی

روزه در بیماری های اعصاب و روان

روزه در بیماری های گوارشی

نکات روزه داری از 10 متخصص(1) و (2)

رمضان در كنار پزشک

سئوالات یک دیابتی درباره روزه

روزه گرفتن عوارض بیماری ام. اس را کاهش می دهد

 

 

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
اهمیت روزه از دیدگاه پزشکی (1)

اهمیت روزه از دیدگاه پزشکی (1)

پزشكی ( 1 ) شهید دكتر سید رضا پاك نژاد در مجموعه ای كه " اولین دانشگاه و آخرین پیامبر" نام دارد و رساله دوره دكترای ایشان بوده، مطالب جالبی در مورد نكات بهداشتی و تربیتی اسلام متذكر شده اند. این شهید بزرگوار، بهر...
اهمیت روزه ار دیدگاه پزشكی (2)

اهمیت روزه ار دیدگاه پزشكی (2)

) 4- تنفس ، تازه كردن هواست، روزه ، تازه كردن غذاست هماهنگونه كه تنفس عمیق یكنوع تازه كردن هوای در ریه هاست روزه نیز یك تازه كردن مواد غذایی در بدن می باشد. تنفس عمیق برای شستشوی هوای داخل بدن و روزه برای شستشوی الكترولیت ها ...
اهمیت روزه از دیدگاه پزشكی( 3)

اهمیت روزه از دیدگاه پزشكی( 3)

6- ادامه مبحث گذشته در مورد شستشوي مواد مسموم بدن بوسيله روزه مسلماني را در نظر آوريد كه يازده ماه تمام بدون وقفه نوها ببدنش وارد شده اند، ورود تازه ها از روي قاعده علمي و نظم بهداشتي نيست و برعكس خروج كهنه ها و فاسدها كه ب...
UserName