• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 12102
 • دوشنبه 1383/4/8
 • تاريخ :

برج ها و قلعه های استان قزوین

معرفی برج ها و قلعه های استان قزوین

برج های دوگانه خرقان

خرقان در منطقه ای كوهستانی در جنوب غربی قزوین ، قرار دارد . در این منطقه دو آرامگاه از دوره سلجوقی بر جای مانده است . برج اول هشت ضلعی است و بر هر ضلع آن ؛ طرح های متنوع آجری نقش شده است . این برج دارای گنبدیدوپوش است كه دو پلكان مارپیچ به آن منتهی می شود . ارتفاع این آرامگاه در حدود پانزده متر و قطر بنای آن حدود یازده متر است . براساس متن كوفی موجود در این بنا ، این برج در سال 460 ه – ق ساخته شده است . برج دوم – با فاصله حدود سی متر از برج اول – از نظر شكل و ابعاد ، تقریبا ً هم اندازه برج اول است . این بنا دارای گنبد دو پوش و یك پلكان منتهی به فضای بین این دو پوشش است . كتیبه این برج ، تاریخ 486 ه – ق  را نشان می دهد . برج های آرامگاهی خرقان با بیش از پنجاه طرح آجری ، جزء شاهكارهای آجر كاری معماری ایران به شمار می روند .

برج بزرگ و كوچك سمیران

این برج ها در حوزه آبگیر سد " سفید رود "در منطقه " تارم " قزوین قرار دارد . این برج های سنگی هشت ضلعی رویصُفـّه ای سنگی بنا شده اند و ظاهراً هر دو به یك دوره زمانی تعلق دارند . هشت ستون مدوری كه در بین اضلاع هشت گانه آنها ساخته شده ، در نمای خارجی به شكل برجستگی و فرورفتگی هایی مشخص می شود و در فواصل این ستون ها ، قاب های آجری به شكل برگ گشنیز كار شده كه در عین سادگی ، جلوه زیبایی به نمای بنا داده است . با توجه به سبك بنا ، نحوه ساخت و به كارگیری ستون های مدور در نمای خارجی و نیز مصالح به كار رفته در بنا چون سنگ لاشه ، ملات گچ  و ... می توان بنای این برج ها را متعلق به اوایل دوره اسلامی دانست .

معرفی برج ها و قلعه های استان قزوین

برج باراجین

این برج در ارتفاعات شمال شهر قزوین ، بر قله كوهی و بر روی سكویی هشت ضلعی كه حدود یك متر از كف زمین ارتفاع دارد ، بنا شده است . طرح برج به شكل هشت نیم ستون مدور است و در فواصل منظم ، دور تا دور بدنه اصلی برج اضافه شده اند . ارتفاع این نیم ستون ها نزدیك به شش متر است . حدود یك متر به بالای برج مانده ، یك ردیف سنگ خارا كه با دقت خاص تراشیده شده ، دور تا دور برج را فرا گرفته و حدود ده سانتیمتر لبه آن ، از بدنه برج بیرون آمده است . این برج دارای یك ورودی است . قسمت بالای در – احتمالاً قوس دار – در حال حاضر فروریخته است . داخل برج طرح مشخصی نداشته و احتمالاً به دلیل حفاری های مكرر ، شكل خود را از دست داده است .

قلعه ها

معرفی برج ها و قلعه های استان قزوین

استان قزوین به دلیل استقرار فرقه ی اسماعیلیه در منطقه الموت ، دارای قـِلاع بسیاری است كه در لابه لای رشته كوه های البرز  قرار گرفته اند . تاكنون بیست و سه قلعه در منطقه الموت شناسایی شده است .

قلعه الموت

قلعه الموت در شمال غربی استان قزوین و در نزدیكی روستای " گازرخان " قرار دارد . شهرت این قلعه به خاطر " حسن صباح " مروّج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی است . حسن صباح پس از رانده شدن از دربار " ملكشاه سلجوقی " ، برای فراگیری اصول مذهب اسماعیلیه نزد " فاطمیان " مصر رفت و در مدت كوتاهی به " داعی كبیر " ملقب شد . او پس از بازگشت ، سرتاسر ایران را جهت پیدا كردن مقرری برای فعالیت های خود زیر پا نهاد و در نهایت منطقه " الموت " را به عنوان مكانی برای فعالیت های خود انتخاب كرد .

معرفی برج ها و قلعه های استان قزوین

" حمدالله مستوفی " در بیان واژه الموت می گوید : " آن قلعه را در اول " اله آموت " گفته اند ، به معنای آشیانه عقاب كه بچگان را بر او آموزش كردی . به مرور الموت شد " . اگر چه در مورد سال ساخت این قلعه میان مورخان اختلاف نظر است ؛ اما باید آن را متعلق به اوایل دوره اسلامی دانست . حسن صباح در سال 482 ه – ق این قلعه را تصرف و بهای آن را كه معادل هزار یا سه هزار دینار طلا بود ، به حاكم رانده شده آن پرداخت . این قلعه در سال 654 ه – ق به تصرف " هولاكو خان مغول " در آمد . با تصرف این قلعه و به آتش كشیده شدن كتابخانه نفیس آن ، این قلعه از رونق افتاد و به زندان و تبعیدگاه تبدیل شد .

این قلعه بر فراز تخته سنگی با ارتفاع دو هزار و صد متر از سطح دریا قرار دارد . تنها دروازه و یگانه راه ورود به آن ، در انتهای ضلع  شمال شرقی ، چند متر پایین تر از پای برج شرقی ، واقع شده است . در این محل ، تونلی به موازات ضلع جنوب شرقی قلعه ، در تخته سنگ نـَقر ( حك ) شده كه تقریباً شش متر طول ، بیست متر عرض و دو متر ارتفاع دارد .

پس از گذشتن از این تونل ، برج جنوبی قلعه و دیوار جنوب غربی آن كه روی شیب تخته سنگ ساخته شده ، نمایان می شود . این دیوار مشرف بر دشت وسیع گازرخان است و از دره " الموت رود " نیز قابل دیدن است . ضلع جنوب شرقی قلعه در این قسمت واقع شده و چون تنها راه رسیدن به قلعه از این سمت است ، این ضلع دارای استحكامات بیشتری است. در این ضلع ، شكاف بزرگی قرار دارد و راه باریكی آن را قطع می كند . این راه صعب العبور به اتاق نگهبانی كه در دل سنگ كنده شده ، منتهی می شود . در مدخل این اتاق ، حوضی سنگی به شكل استوانه و به قطر تقریبی یك و نیم متر قرار دارد و همیشه پر از آب است . همچنین این قلعه دارای آب انبار و حوضی دیگر است كه راه رسیدن به آنها ، بسیار دشوار است . به دلیل حوادث طبیعی و غیرطبیعی ، آثار به جای مانده از این قلعه بسیار اندك است . سازمان میراث فرهنگی كشور برای رسیدن به اطلاعات بیشتر درباره این قلعه تاریخی ، به حفاری علمی در این منطقه مشغول است .

منبع: کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش

 

ایستاده بر فراز قزوین

ایستاده بر فراز قزوین

ایستاده بر فراز قزوین
قلعه های دیگر استان قزوین

قلعه های دیگر استان قزوین

قلعه های دیگر استان قزوین
برج های دوقلوی قزوین

برج های دوقلوی قزوین

برج های دوقلوی قزوین
دخمه خاموش یزد

دخمه خاموش یزد

دخمه خاموش یزد
UserName