• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2021
 • شنبه 1381/8/25
 • تاريخ :

"در سوگ یار و همراه پیامبر اکرم"

دهم رمضان، سال 10 بعثت،نقطه پایانی بر 25 سال همراهی خدیجه، بانوی آسمانی با رسول خدا صلی الله علیه و آله بود. بانویی مبارکه،(1) طاهره، راضیه، مرضیه، زکیه، صدیقه، کبری،(2) شافحه،(3) فاضله، کامله،(4) و عفیفه(5) که 55 سال قبل از بعثت چشم به جهان گشود و از سال 15 قبل از بعثت ( دهم ربیع الاول) در کنار برگزیده الهی قرار گرفت و سرانجام بعد از قریب به 25 سال همراهی و همگامی، در   65 سالگی چشم از جهان فرو بست و رسول الهی را در فراقی جانسوز تنها گذاشت.

این واقعه دردناک که با فاصله زمانی اندک از وفات ابوطالب علیه السلام روی داد، چنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را متأثر کرد که آن سال را "عام الحزن" نامید.

مروری بر نحوه خاکسپاری خدیجه علیها السلام و یاد کرد دایمی پیامبر از وی، میزان این حزن و اندوه را به خوبی نشان می دهد. وقتی خدیجه علیها السلام وفات یافت، پیامبر به شدت گریه کرد و زمانی که قبر آن بانوی بزرگوار حاضر شد، پیامبر همانگونه که اشک از چشمانش ریزان بود، وارد قبر شد و در قبر خوابید و افزون تر از قبل گریست.(6) او را دعا کرد و برخاست و با دست خویش همسرش را در قبر گذاشت.(7) پیامبر در سالگرد وفاتش نیز گریه کرد (8) و به زنانش فرمود: گمان نکنید مقامتان از او بالاتر است.  زمانیکه کافر بودید،او ایمان آورد و مادر فرزندانم اوست.(9) از عایشه روایت کرده اند که گوید: " هیچگاه نمی شد که رسول خدا از خانه بیرون رود جز آنکه خدیجه را یاد می کرد و ستایش و مدح او را می نمود، تا اینکه روزی مطابق همان شیوه ای که داشت، نام خدیجه را برد و او را یاد کرد، در این موقع رشک و حسد مرا گرفت و گفتم : خدیجه جز پیرزنی بیش نبود در حالیکه خداوند بهتر از او بهره تو کرده است !

عایشه گوید: رسول خدا که این سخن مرا شنید ، غضبناک شد به حدی که از شدت غضب موهای جلوی سر آن حضرت حرکت کرد آنگاه فرمود:

به خدا سوگند خداوند بهتر از او زنی به من نداده، او بود که به من ایمان آورد، هنگامی که مردم کفر ورزیدند و او بود که مرا تصدیق کرد و مردم مرا تکذیب نموده و او بود که در مال خود مرا برخود مقدم داشت در وقتیکه مردم محرومم کردند، و از او بود که خداوند فرزندانی روزی من کرد و از زنان دیگر نسبت به فرزند محرومم ساخت.

عایشه گوید: با خود گفتم  دیگر از این پس هرگز به بدی او را یاد نخواهم کرد.(10) روایتی در کتابهای شیعه و اهل سنت آمده که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:

" از میان زنان چهار زن به مرحله کمال رسیدند: آسیه همسر فرعون، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد وفاطمه دختر محمد. " (11)

 پی نوشت:

1-بحارالانوار ، ج 21 ، ص 352

2-بحارالانوار، ج102، ص272

3-بحارالانوار، ج 16 ، ص 69

4-بحارالانوار، ج 75، ص 56

5-بحارالانوار، ج 16، ص 69

6-کشف الغمه، ج 1، ص 511

7-تاریخ طبری، ج 4، ص 593

8-سفینةالبحار، ج1، ص 380

9-سیره نبوی، ابن هشام، ج 1 ، ص 199

10-  اسدالغابه، ج 5 ، ص 438

11- مجمع البیان، ج 5، ص 320 – تفسیر ابن جریر، ج ،3 ص 180

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
آخرین روزهای زندگی امام علی(ع)

آخرین روزهای زندگی امام علی(ع)

آخرین روزهای زندگی امام علی(ع)
پيشگامى در اسلام

پيشگامى در اسلام

پيشگامى در اسلام
على را قدر پيغمبر شناسد

على را قدر پيغمبر شناسد

على را قدر پيغمبر شناسد
رفق و مداراي علي عليه السلام

رفق و مداراي علي عليه السلام

رفق و مداراي علي عليه السلام
UserName