• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 11234
 • چهارشنبه 1383/4/3
 • تاريخ :

كلیساها و بناهای حكومتی استان قزوین

معرفی كلیساها و بناهای حكومتی استان قزوین

كلیسای رفیع

كلیسای رفیع در حیاط مدرسه ای به همین نام ، در شهر قزوین قرار دارد . این كلیسا در دوره پهلوی اول ، در این محوطه كه از دیرباز مجموعه آموزشی و عبادتی ارمنیان این شهر بود ، ساخته شد .

كلیسا دارای بنایی آجری با طرحی مبتنی بر محورهای چلیپایی است و فضای اصلی آن به شكل مستطیل و دارای چهار ستون است . محور این فضا ، شرقی – غربی است و در ضلع شرقی آن ، محراب كلیسا قرار دارد كه با چند پله از هال نمازخانه جدا می شود . در دو طرف محراب ، دو اتاق كوچك قرار دارد . در ضلع غربی كلیسا ، دری دیده می شود كه به فضای زیر برج ناقوس راه می یابد . این فضا طرحی هشت گوش دارد . ورودی كلیسا به شكل نیم دایره و در ضلع جنوبی است و به قرینه ، در ضلع شمالی ، فضایی شبیه به آن ساخته اند .

كلیسای كانتور ( برج ناقوس )

كلیسای كانتور معروف  به " برج ناقوس " در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال ایران به دست روس ها در شهرستان قزوین ساخته شد. این كلیسای كوچك مانند سایر كلیساها دارای طرحی چلیپایی است و محراب آن رو به شرق است . ورودی كلیسا در ضلع غربی آن قرار دارد و شامل فضای ورودی یا سقف شیب دار و در ورودی است . پس از ورودی ، پیش فضای هال قرار دارد كه بالای آن برج ناقوس كلیسا با ارتفاع حدود یازده متر به چشم می خورد . هال شامل نمازخانه و محراب است و در دو طرف آن دو فضای مستطیل شكل قرار دارد . فضای محراب به شكل نیم دایره است و برفراز آن گنبدی قرار گرفته است . فضای نمازخانه دارای گنبد و فضاهای جانبی آن دارای پوشش تخت است . در نمای خارجی این كلیسا ، ستون های تزیینی دیده می شود .

بناهای حكومتی

دروازه ها

شهر قزوین تا چند دهه پیش ، دارای هفت دروازه در ورودی ها ی مختلف شهر بود . امروزه تنها دو دروازه ی آن به جای مانده است :

دروازه تهران : این دروازه در ابتدای خیابان تهران قدیم ( منتظری ) واقع شده و از آثار دوره قاجاریه است . بنای دروازه ، آجری و دارای یك سردر اصلی و دو راه ارتباطی در طرفین است . سردر وسط  ، دارای عرض و ارتفاع بیشتر و قوس است ؛ در صورتی كه درهای طرفین ، دارای طاق آهنگ نیم دایره هستند . این دروازه ، هشت گلدسته دارد. ورودی اصلی آن ها دارایرسمی بندی و كاسه بندی است . این گلدسته ها در قدیم دارای تزیینات كاشیكاری بودند .

دروازه درب كوشك

دروازه درب كوشك ( جوسق قدیم ) در انتهای خیابان نادری قرار دارد . این دروازه برخلاف دروازه تهران قدیم ، تنها دارای یك نما به سوی خارج شهر است . دروازه درب كوشك دارای یك ورودی با قوس نیم دایره است و در طرفین آن ، گلدسته ها و طاق نماهایی دیده می شود . نمای خارجی این دروازه دارای كاشیكاری رسمی بندی است .

سردر عالی قاپو

سردر عالی قاپوی قزوین در دوره سلطنت " شاه تهماسب " ساخته و در زمان سلطنت " شاه عباس اول " به صورت كنونی تغییر شكل یافت . این سردر ، ورودی اصلی بهدولت خانه دوران صفویه بود . بنای سردر ، شامل ایوان رفیع ورودی با قوس و سه ردیف طاق نما در طرفین آن است . گوشواره هایی با ستون نماهای آجری در دو طبقه ، نمای سردر را تكمیل می كنند . هشتی متصل به ایوان ورودی ، به شكل هشت ضلعی است و در طرفین محور ورودی آن ، اتاق های نگهبانی قرار دارد. در این هشتی ، پلكان هایی دیده می شود كه به طبقه بالا ، جایگاه نقاره زنان  راه می یابد. كتیبه وشباك ( پنجره ) كاشی ، تنها تزیینات باقی مانده در ایوان ورودی است . این كتیبه به خط ثلث و به قلم " علیرضا عباسی " نقاش و خطاط معروف صفویه است .

عمارت كاخ چهلستون

عمارت كلاه فرنگی و سردر عالی قاپو تنها بناهای  باقی مانده از باغ صفوی در شهر قزوین است . این بنا در دوره قاجاریه مرمت و بازسازی شد و " چهلستون " نام گرفت . عمارت چهلستون به شكل هشت ضلعی و در دو طبقه بنا شده است . نقشه بنا دارای طرحی با محورهای چلیپایی و برون گرا است . سقف طبقه ی همكف پوشیده از طرح های بدیع ، و سقف طبقه فوقانی آن، خنچه ( یك نوع طرح ) پوش است . این بنا هم اكنون به موزه تغییر كاربری شده است .

منبع: کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش

قديمي‌ترين كليساي جهان در ايران

قديمي‌ترين كليساي جهان در ايران

قديمي‌ترين كليساي جهان در ايران
کلیسای سنگی ماکو

کلیسای سنگی ماکو

کلیسای سنگی ماکو
آیا کلیسای زور زور را می شناسید؟

آیا کلیسای زور زور را می شناسید؟

آیا کلیسای زور زور را می شناسید؟
كلیساها و ابنیه ی حكومتی استان فارس

كلیساها و ابنیه ی حكومتی استان فارس

كلیساها و ابنیه ی حكومتی استان فارس
UserName