• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 7349
 • دوشنبه 1383/3/25
 • تاريخ :

مدارس علوم دینی قزوین

مدارس علوم دینی قزوین

مسجد و مدرسه صالحیه

این مدرسه در خیابان مولوی ، رو به روی بازار شهر قزوین قرار دارد و بانی آن " حاج ملا صالح برغانی " از علمای نامی و مجاهدین مبارز قرن سیزدهم ه – ق است .

این بنا دارای سه طبقه بود . در حال حاضر ، حیاطپادیاب آن پر شده و حجره های آن به زیر خاک رفته اند . ابعاد حیاط مدرسه 43×35 متر است که در سمت جنوب به جای احداث ایوان ، حیاط پیشروی کرده است . در اطراف حیاط ، بیش از پنجاه و پنج حجره و چندینمَـدرَس ( محل تدریس ) قرار دارد که توسط ایوانچه هایی به فضای حیاط مرتبط می شوند . مدرسه همچنین دارای دو حیاط فرعی است . مسجد صالحیه در طبقه بالای مدرسه واقع و فاقد محراب است . در ضلع جنوبی مسجد ، مُشرف به حیاط مدرسهاُرُسی (نوعی در قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است.)های زیبایی دیده می شود . مسجد و مدرسه صالحیه با وسعتی حدود 4670 متر مربع ، یکی از بزرگ ترین مدارس علمیه ایران به شمار می رود .

مسجد و مدرسه ابراهیمیه

مدرسه ابراهیمیه یا مدرسه " جدید " در محله ی " آخوند " شهر قزوین قرار دارد و بانی آن " حاج محمد ابراهیم " از طایفه " میرزا " است . ورودی آن در ضلع جنوبی قرار دارد و  دارایرسمی بندی و تزیینات کاشیکاری است .

حیاط مدرسه هشت نگینی و در ضلع شمالی آن ، مدرس  قرار گرفته است . مدرسه در مجموع پانزده حجره دارد و حجره ها فاقد ایوانچه هستند . این حجره ها  در اضلاع شرقی و غربی و در دو طبقه بنا شده اند . حیاط مسجد در ضلع جنوبی قرار دارد . مسجد دارای ورودی مستقل از کوچه است و چهار ستون چوبی ، پوشش مسطح سقف آن را نگه می دارند . مدرسه ابراهیمیه با مساحتی حدود 460 متر مربع ، تمام فضاهای یک مدرسه علمیه را در خود جای داده و با وجود زیر بنای کم ، در نوع خود کامل است .

مدارس علوم دینی قزوین

مسجد و مدرسه ی شیخ الاسلام

بنای اولیه مسجد و مدرسه شیخ الاسلام قزوین مربوط به یکی از امرای ترکمانیه به نام " آقاسی " است و " حاج میرزا مسعود شیخ الاسلام " در سال 1321 ه – ق آن را تجدید بنا کرد . سردر مدرسه ، ساده و با رسمی بندی بیست و چهار است . حیاط اصلی مدرسه به شکل هشت ضلعی است و بیش از سی حجره در یک طبقه ، دور تا دور آن را فرا گرفته است . تمامی حجره ها به جز حجره های ضلع شمالی دارای ایوانچه مزین به رسمی بندی و کاشیکاری هستند . در ضلع شرقی ، مقابل ایوان ورودی ، ایوان دیگری دیده می شود که دو ستون در جلو دارد و پشت آن فضای گنبد داری است . مسجد شیخ الاسلام به صورت شبستانی ، با ستون های سنگی ساخته شده و دارای محراب کاشیکاری شده است . پوشش مسجد طاق و آجری است .

مسجد و مدرسه سردار

مسجد و مدرسه سردار توسط " حسن خان و حسین خان سردار " از امرای " فتحعلی شاه قاجار " ، در سال 1231 ه – ق در شهر قزوین ساخته شد . مدرسه دارای حیاط مرکزی است و مسجد با سه فضای گنبد دار و سردری زیبا و کاشیکاری شده ، در ضلع جنوبی آن قرار دارد . مدرسه دو طبقه بوده و در طبقه بالا ، دو حیاط کوچک دارد و منظره ارتباط آنها با حیاط اصلی بسیار زیبا است . این بنا به لحاظ هنری از بناهای برجسته دوران قاجاریه است و تزیینات کاشی و گره بندی چوبی دارد .

مدرسه علوم دینی التفاتیه

مدرسه التفاتیه توسط " خواجه التفات " در دوره ایلخانی در شهر قزوین بنا شد . این مدرسه با بیست و شش حجره و یک مَدرَس در ضلع جنوبی قرار دارد و نسبت به خیابان ، حدود سه متر پایین تر است . مصالح به کار رفته درجرز ( دیوار اطاق و ایوان ، پایه ی ساختمان که از سنگ و آجر سازند.) ها و پوشش های آن ، آجر با ملاط گچ ،  و پوشش سقف تمام حجره ها از نوعطاق آهنگ است . در وسط حیاط مدرسه ، آب انباری قرار دارد . از آنجا که هیچ کتیبه ای از دوره ایلخانی در این بنا به دست نیامده و تناسبات معماری این مدرسه مشابه معماری صفویه است ، این امکان وجود دارد که این مدرسه در این دوره مرمت و بازسازی شده باشد .

منبع: کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش

 

مدرسه طالبیه

مدرسه طالبیه

مدرسه طالبیه
مدارس علوم دینی و آب انبارهای قدیمی ا ستان فارس

مدارس علوم دینی و آب انبارهای قدیمی ا...

مدارس علوم دینی و آب انبارهای قدیمی ا ستان فارس
معرفی مدرسه های علوم دینی

معرفی مدرسه های علوم دینی

معرفی مدرسه های علوم دینی
«جِرَنگ جِرَنگ» با ضربات کمربند (بازی های بومی)

«جِرَنگ جِرَنگ» با ضربات کمربند (بازی...

«جِرَنگ جِرَنگ» با ضربات کمربند (بازی های بومی)
UserName