• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1387/01/28
  • تاريخ :

همسر خوب، يار شاطر، نه بار خاطر

50 نکته ي طلايي (2)

همسر

براي خواندن مقاله ي قبل اينجاکليک کنيد.

 

جهت داشتن زندگي موفق و سراسر از شادي و مهر،  رعايت 25 نکته ي زير را به شما توصيه مي کنيم :

 

1- گمان مبريد که يک ازدواج ايده‌آل ، هميشه بايد با آرامش توام باشد و تناقضي پيش نيايد. هيچ زن يا شوهري کمال مطلق نيست، بنابراين اجازه دهيد احساسات خوب و بد ظاهر شوند. به گفته ي سعدي، در بوستان نظر نکني، هر جا که گلي هست، خاري هست. تار و پود، بافته ي زندگي سياه و سفيد است.

 

2- انديشه خواني نکنيد و صرفا بر اساس تصورات و يا پيشداوري خود تصميم نگيريد!

 

3- خودتان براي زندگي تصميم بگيريد و نگذاريد به خاطر توجه بيش از حد به نظرات ديگران در تصميم‌گيري دچار تزلزل شويد با استمداد از عقل و منطق و يا با مشورت با فرد متخصص امر، تصميم قاطع بگيريد.

 

4- در بدو ورود به زندگي زناشويي، اصل مسلمي بايد در نظر داشته باشيد که سرنوشت خوب و بد زندگي منوط و مشروط به سوء يا حسن اداره ي شماست.

 

5- در تصميم‌گيري‌ها جاي اشتراک براي همسر باقي بگذاريد.

 

6- همسر خود را نيز حتي‌الامکان در سرگرمي‌هاي خود شريک کنيد.

 

7- از همسر خود برداشت‌هاي صحيح داشته باشيد، به او برچسب غلط و ناپسند نزنيد.

 

8- اگر همسر شما (خانم) داراي تالمات و ناراحتي خاصي است ، خود را خونسرد و بي‌اعتنا جلوه ندهيد ، بلکه با او همدردي و دلجويي کنيد و يا اگر همسرتان (مرد) در خود فرو رفته است ضمن حمايت وي، رفتارش را تحمل کنيد، و به او فرصت دهيد تا مشکلاتش را حل کند.

 

9- تفريح و سرگرمي را از زندگي حذف نکنيد . وقتي را به تفريجات خانوادگي اختصاص دهيد.

 

10- خودتان را فراموش نکنيد.

 

11- در انتقاد کردن از همسر با ظرافت برخورد کنيد. سعي کنيد اول صفات خوب وي را بر شماريد و سپس انتقادهاي خود را در قالب پيشنهاد و به طرز سوالي مطرح نمائيد.

 

12- خوبي‌ها و صفات خوب همسر را هميشه در نظر داشته باشيد و وي را به خاطر خصوصيات و ويژگي‌هاي خوب و انساني‌اش تمجيد نمائيد.

 

13- نقاط ضعف همسر را پررنگ نکنيد با برخوردهاي مناسب مي‌توانيد اين نقاط ضعف را رفع کنيد.

 

14- سعي کنيد همسرتان را همان‌گونه که هست بپذيريد.

 

15- از اضطراب‌هاي دروني خود بکاهيد تا افکار غيرمنطقي بر شما غالب نشود.

 

16- تا آنجا که مي‌توانيد نگذاريد افسردگي و ناراحتي بر شما غلبه کند زيرا تاثيرش به همسرتان صد چندان خواهد بود. بدو ورود همسر اخبار بد را به او ندهيد.

 

17- در نظر داشته باشيد که مسائل ظاهرا بي‌ارزش و کوچک، مي‌تواند مشکلات عميق و جدي به وجود آورند. بنابراين از حسادت‌هاي جزئي، از خود خواهي‌هاي جزيي، از تحريکات و اوقات تلخي‌ها خودداري کنيد.

 

18- با طعنه و کنايه صحبت نکنيد و از شوخي به‌عنوان سلاحي براي رها کردن تيرهاي دشمني استفاده نکنيد.

 

19- همسرتان نيز خانواده، آشنايان و دوستاني دارد با آنها معاشرت کنيد، رفت و آمد با آنها در تسهيل زندگي شما موثر است. ما به دوستان خوب، محتاجيم.

 

20- در اداره‌ ي خانه، در کار همسرتان مداخله نکنيد. هيچ‌چيز بيش از اين او را ناراحت نخواهد کرد. يار شاطر باشيد، نه بار خاطر.

 

21- مادر زن يا مادر شوهر را يک مشکل در زندگي زناشويي به حساب نياوريد.

 

22- اگر فرزند و يا فرزنداني داريد، مادرشان را در پيش چشم آنها خوار نکنيد و ارزش و قدر پدر را نيز در نظر فرزندان کاهش ندهيد.

 

23- همسرتان را از کم و کيف و چگونگي کار و شغل خود بي‌خبر نگذاريد، چه بسا در مواردي بتواند مشکلي را که حلش در نظر شما دشوار است ، آسان کند و آن را رفع يا راهنمايي نمايد.

24- محيط خانه را تميز نگه داريد، و به نوع پوشش و نظافت و آراستگي خود نيز توجه داشته باشيد. امام صادق (ع) مي‌فرمايد: «همانا خدا زيباست و زيبايي را دوست دارد».

25- به همسرتان محبت کنيد . براي محبت کردن به همسر راه‌هاي متفاوتي وجود دارد که ما در ادامه ي  مقالات " بخش خانواده و زندگي " سعي مي کنيم اين شيوه هاي محبت را به شما معرفي کنيم .

 

منبع : برگرفته از کتاب مقدمه اي بر روان شناسي ازدواج – با تغيير و تلخيص

 

مقالات مرتبط :

اين ور بوم ، اون ور بوم

زن جزيي ، مرد کلي

سپيد سپيد ، يا سياه سياه

به همسرتان به جاي "تو" ، بگوييد:"شما"

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName