• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1383/03/10
  • تاريخ :

پورتو

قهرمان جام باشگاههای اروپا شد

پورتو 3 – موناكو صفر‏

گلها: كارلوس آلبرتو39 – دكو 71 – آلنیچف 75

داور: كیم میلتون نیلسن

كمكها: یورگن یپسن – ینس لارسن (هرسه از دانمارك)

پورتو : ویتور بایا- خورخه كاستا- ریكاردو كاروالیو- كاستینیا نونو والنته- دكو (پدرو امانوئل 78)- درلی (مك كارتی 78) مانیشه كارلوس آلبرتو (آلنیچف 60)- پائولو فریه‌را- مندس

مربی: خوزه مورینیو

موناكو: فلاویو روما- اورا- ایبارا- برناردی- ژولی (دادو پرشو 23)- مورینتس- سیسه- زیكاس- روتن- رودریگز- ژیوه (اسكیلاسی 72)

مربی: دیدیه دشام

ورزشگاه اوف شالكه آلمان شاهد برگزاری چهل و نهمین فینال جام باشگاههای اروپا بود. دیداری حساس و نفسگیر بین دو تیم موناكو و پورتو كه برای رسیدن به این نقطه، بسیاری از بزرگان اروپا را مغلوب ساخته بودند.

تقابل بهترین خط حمله جام باشگاه‌های اروپا (موناكو) و بهترین خط دفاعی این جام (پورتو) در نوع خود حساسیت و هیجان خاصی را ایجاد كرده بود.

آفساید گیری دقیق و كم نقص شاگردان مورینیو باعث شد تا در اواسط نیمه نخست، موناكو نیز حملاتی را از جناحین زمین ترتیب دهد كه تمامی این حملات بدون اینكه خطری را بر روی دروازه پورتو ایجاد كند، عقیم ماند.

در بیست و چهارمین دقیقه این مسابقه حساس، لودویك ژولی كاپیتان ارزشمند موناكو به علت مصدومیت مجبور به ترك زمین شد و دادو پرشو جایگزین وی گردید. ضمن آنكه بازوبند كاپیتانی نیز در اختیار رودریگز قرار گرفت.

در سی و سومین دقیقه، كمك داور به اشتباه آفساید فرناندو مورینتس را اعلام كرد و مهاجم اسپانیایی موناكو را در رویارویی تك به تك با بایا ناكام گذارد.

اما در دقیقه سی و نهم، پورتو از هیچ یك گل ساخت! یك ارسال از جناح راست، كارلوس آلبرتو را در نزدیكی نقطه پنالتی صاحب توپ كرد. در حالی كه 2 مدافع موناكو وی را كاملا محاصره كرده بودند، این برزیلی خوش تكنیك با كنترلی خوب و ضربه ای دقیق توپ را به تور دروازه موناكو رساند.

پس از گل، موناكو شتاب زده و سراسیمه رو به حمله آورد. اما دقایق باقی مانده از نیمه اول به سود پورتو به پایان رسید.

با شروع نیمه دوم موناكو برفشار حملات خود افزود. در دقیقه 55 پرشو می توانست از غفلت پورتو نهایت استفاده را ببرد، اما وی توپ ارسالی را نتوانست به درستی كنترل كند.

با ورود آلینیچف به جای كارلوس آلبرتو، مورینیو كمربند دفاعی تیمش را محكم‌تر كرد.

در هفتادو سومین دقیقه بازی و در اوج حملات موناكو و در حالی كه به نظر می رسید مدافعان پورتو بر روی مورینتس مرتكب خطا شده اند، دكو توپ را در پشت محوطه جریمه خودی به چنگ آورد و با پیشروی به داخل زمین موناكو ضد حمله ‌ای را ترتیب داد. پاس او به آلنیچف و در ادامه پاس آلنیچف به خود دكو، موقعی خوبی را برای ملی‌پوش پرتغالی فراهم آورد تا گل دوم را نیز به ثمر برساند.

2دقیقه بعد، آلنیچف كار موناكو را یكسرده كرد و بار دیگر دروازه فلاویو روما را فرو ریخت.‏

نكته قابل توجه در نیمه دوم و خصوصا از دقیقه 60 به بعد تجمع مدافعین پورتو در محوطه 18 قدم خودی بود.‏

این دفاع بسته اجازه هرگونه فعالیت را به بازیكنان موناكو تا پایان بازی نداد. در اواخر مسابقه موناكو برای كم كردن فاصله و فرار از شكست سنگین سه بر صفر تلاش فراوانی را به كاربست، اما مدافعان پورتو و ویتوربایا به خوبی از دروازه تیم خود مراقبت كردند تا جام قهرمانی به شاگردان مورینیو برسد.‏

UserName