• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 36972
 • سه شنبه 1387/3/7
 • تاريخ :

چه نوع پوستي داريد؟

پوست

پوست و ريز و درشت‌هاي روي آن هميشه براي ما مهم بوده است، دغدغه‌اي كه گاهي تا ساعت‌ها ذهنمان را به خود مشغول مي‌ كند. اين كه چطور اين پوست پرچين و جوش را به آينه تبديل كنيم.

جلوي آينه ايستادي، جوش بزرگي روي دماغت توي ذوق مي ‌زند، بقيه ي جاها هم دست كمي از آن ندارد، پر از چروك، پر از دانه‌هاي سياهي كه... . بيچاره آن كسي كه اين صورت قرار است آينه‌اش باشد!

"پوستش مثل آينه است"،‌ اين روزها شده است يك آرزو، دود و دمي كه به ريه‌هايمان رحم نمي ‌كنند، مطمئنا با ظاهري‌ترين عضو ما يعني پوست هم مهربان نيستند.

علاوه بر آن بعضي وقت‌ها يادمان مي‌ رود كه همانطوري كه قلب و ريه ، كليه ‌مان ممكن است مريض شود، پوست بدنمان هم از آسيب دور نيست. اگر تا حالا يادتان رفته بود كه اين جدار رويي را جدي بگيريد، حالا وقتش است كه تغيير عقيده بدهيد.

از پوست كرگدن تا برگ گل

صيغه ي تنوع، شامل پوست هم شده، پوست‌ها هم يك جور نيستند. البته اينجا ديگر اين تنوع ربطي به انتخاب شما ندارد، چون قبلاً جنسِ چه خوب چه بد، نصيبتان شده و چاره‌اي نداريد، مگر اين كه با آن كنار بياييد.

پوست خشك: به طور معمول مقداري از آب بدن از طريق پوست تبخير مي‌ شود. حالا اگر سرعت تبخير آب در پوست بيشتر از حد طبيعي باشد و پوست نتواند آب بدن را به مدت طولاني در خود نگه دارد، به علت كمبود آب و چربي در سطح پوست، پوست خشك مي ‌شود.

اين نوع پوست، خشك ، زبر و نسبتاً خشن است و نرمي و لطافت لازم را ندارد و منافذ پوست بسيار كوچك است. اين نوع پوست، مستعد چين و چروك است. خيلي‌ها به طور ژنتيكي پوست خشك دارند.

ولي ممكن است در اثر بادهاي خشك، تابش مداوم آفتاب و... نيز پوست خشك شود. در زمستان اين نوع پوست، خشك‌تر مي ‌شود و خارش پيدا مي ‌كند.

پوست چرب: افرادي كه اين نوع پوست را دارند، غدد چربي‌شان بيش از حد فعال است. البته داشتن پوست چرب به دلايلي خوب هم هست، چرا كه باعث حفظ رطوبت پوست و صاف‌تر به نظر رسيدن آن مي ‌شود، ولي يك مشكل خيلي بد هم دارد: جوش.

حداكثر ترشح چربي پوست، در سنين 16 تا 50 سالگي است. منافذ پوست در اين نوع اغلب بزرگ است. پوست براق است و زياد جوش مي ‌زند. (چون گرد و غبار و آْلودگي راحت‌تر از طريق اين منافذ بزرگ به پوست نفوذ مي‌ كند.)

پوست مختلط: اين نوع پوست مخلوطي از دو نوع قبلي است. قسمت‌هاي مركزي صورت (بيني، پيشاني و چانه) چرب و قسمت‌هاي محيطي (اطراف پيشاني، دور چشم‌ها و گونه‌ها) خشك است. اين مورد براي اكثر ما صدق مي ‌كند، چرا كه غدد چربي قسمت‌هاي مركزي بيشتر فعال‌اند و فقط وقتي غيرطبيعي مي ‌شود كه قسمت‌هاي مركزي جوش بزنند(زياد چرب شوند) يا قسمت‌هاي محيطي پوسته پوسته شوند .

براي اين نوع پوست بهتر است براي قسمت‌هاي چرب، فرآورده‌هاي مخصوص پوست چرب و براي قسمت‌هاي خشك، فرآورده‌هاي مخصوص آن را استفاده كنيد.

پوست معمولي: اين پوست نه چرب است و نه خشك. بيشتر در سنين بلوغ ديده مي‌ شود. منافذ پوست قابل رؤيت، اما طبيعي‌اند و به ندرت جوش مي ‌زند.

پوست حساس: خيلي راحت تحريك مي‌ شود و خارش، سوزش، قرمزي و ساييدگي پيدا مي ‌كند.

براي اينکه بدانيد چه نوع پوستي داريد؟

- حداقل 4 ساعت بعد از شست و شوي پوست خود، يك تكه كاغذ را بر روي پوست پيشاني، گونه و چانه ي خود بكشيد.

- اگر روي كاغذ لكه‌هاي روغني بزرگي ديديد، پوست شما چرب است.

- اگر لكه‌ها كم بودند، پوست شما معمولي است.

- اگر كاغذ به سختي روي پوست شما حركت كرد و هيچ گونه لكه ي چربي‌اي روي آن نبود، پوست شما خشك است.

- پوست مختلط را هم كه خودتان مي ‌توانيد حدس بزنيد؛ وقتي روي بيني و چانه مي ‌كشيد چرب است، ولي روي گونه‌ها هيچ اثري از چربي نيست.

خانم‌هاي محترم! حتماً خودتان مي ‌دانيد كه نبايد هيچ نوعي از كرم يا لوازم آرايشي روي پوستتان باقي بماند!

کارهايي که بايد انجام دهيد:

- نوشيدن آب زياد يكي از بهترين راه‌هاي دفع سموم بدن و سالم نگه داشتن پوست است، پس حداقل روزي 6 تا 10 ليوان آب بنوشيد.

- رژيم غذايي مناسب باعث حفظ سلامت پوستتان مي ‌شود. ميوه و سبزيجات را فراموش نكنيد.

- سيگار نكشيد، چرا كه با از بين بردن ويتامين C بدن، سبب تخريب پوست مي‌ شود.

- با ورزش پوستتان را شاداب و با طراوت كنيد، چون در هنگام ورزش، جريان خون به سمت پوست افزايش يافته و اكسيژن و مواد مغذي بيشتري به پوست مي ‌رسد.

- استرس و اضطراب نداشته باشيد (بله، كار سختي است ولي سعي‌تان را بكنيد)، چون در اثر استرس ،اختلال هورموني باعث صدمه به پوستتان مي‌ شود.

- خواب كافي باعث استراحت و بازسازي پوستتان مي ‌شود. 6 تا 8 ساعت خواب را در شبانه ‌روز فراموش نكنيد.

- استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب با تنظيم رنگ‌دانه‌هاي پوستي و جلوگيري از تابش مستقيم اشعه ي فرابنفش خورشيد به پوست، باعث جلوگيري از كدورت، تيرگي و پيري زودرس پوست مي ‌شود.

- حتما از لوازم بهداشتي و آرايشي استاندارد استفاده كنيد، يادتان نرود حتماً آرايش صورت را پاك كنيد، بعد بخوابيد. (راستي به تاريخ انقضاي مواد آرايشي ـ بهداشتي هم توجه كنيد.)

- پرهيز از هواي آلوده! استفاده از عينك آفتابي و كرم ضد آفتاب، بهترين راه‌ جلوگيري از ايجاد چين و چروك دور چشم هستند.

- مصرف كرم‌هاي مرطوب‌كننده به ويژه بعد از حمام يا شست‌و‌شوي پوست با آب و صابون، براي حفظ شادابي پوست بسيار مفيد است.

- خستگي و كار زياد، به علاوه استفاده ي خودسرانه و نابه‌‌جاي برخي داروها، موجب آسيب پوست و بروز چروك و پيري زودرس مي ‌شود.

- شست‌وشو با آب و صابون مفيد است، اما اين كار را زياد انجام ندهيد. اگر به خاطر مسائل شغلي مجبوريد كه اين كار را انجام دهيد، از صابون‌هاي با PH خنثي استفاده كنيد.

- سعي كنيد پوستتان خشك نماند، چون به محرك‌هاي خارجي حساس مي ‌شود.

ياسمن شريعتي- منيره سيف‌اللهي

ادامه دارد...

*مطالب مرتبط:

پوستي نرم و بدون چروک

انواع مواد آرايشي

اثرات و عوارض مواد آرايشي يا درماني و حساسيت هاي پوستي

محلول گياهي پاک‌کننده صورت

علل پيدايش پيري زودرس در پوست(1) و (2)

پيري پوست و روش هاي پيشگيري يا تعديل آن

«پير پوستي» چرا؟

علل ايجاد چروک صورت و راه هاي درمان آن

روش جديد درمان چين و چروك صورت

پوستى بدون چروك با ده ماده غذايى

خشکي پوست، چرا؟

خشکي پوست و درمان آن ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم )

از پوست خود چگونه محافظت کنيم؟

بهترين رژيم غذايي براي پوست شما

سوناي صورت

درمان خانگي آرنج‌هاي پر چروك

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
چرا پوست خشک می شود؟

چرا پوست خشک می شود؟

محتوای آب موجود در پوست زنده ( اپیدرم و درم ) تقریبا 80 درصد است. لایه ی خارجی تر پوست، یعنی لایه ی ...
حفظ شادابی پوست

حفظ شادابی پوست

شاید هیچگاه آماده نشوید پوست صورت خود را به چاقوی جراحان بسپارید . اما بی شك با شیوه های آسانتر و لطیف تر نگهداری و جوان نگه داشتن و شادابی پوست موافق هستید. پاكسازی صورت كه با یك لوسیون اسیدی انجام می گیرد ، راه حل مناسبی ...
نکاتی در مورد مراقبت از پوست

نکاتی در مورد مراقبت از پوست

پوست و بیماری های آن ( قسمت ششم ) در قسمت قبل به معرفی و راه درمان جوش صورت یا آکنه پرداختیم. اینک در ادامه می خوانیم... مراقبت از پوست گوناگونی و تنوع در انواع پوست به علت نژاد ( مانند : سیاه - سفید - زرد - قهوه ای ) و به ع...
UserName