• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1382/12/11
  • تاريخ :

اخبار ادبی وهنری 10 اسفند ماه 1382

عزاداری برای امام حسین (ع) مختص شیعیان و مسلمانان نیست

دكتر سید جعفر شهیدی استاد ادبیات دانشگاه تهران و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: عزاداری برای امام حسین (ع) مختص شیعیان و مسلمانان نیست؛ امروزه حتی افراد غیر مسلمان نیز در این گونه مراسم شركت می كنند.

وی كه تا كنون در مورد زندگی و سیره امامان (ع)  آثارمتعددی- از جمله آثاری درباره  قیام امام حسین (ع)-  به صورت تك نگاری  منتشر كرده است؛ درباره عزاداری های محرم و نگاه های موجود به این گفت :  كسانی كه به این حادثه علاقمند هستند و تحقیق می كنند، حسابشان از كسانی كه  به عنوان فیض و ثواب بردن در مجالس عزاداری - كه به شكل های مختلفی همچون سینه زدن، زنجیر زدن، روضه خوانی، و ...   انجام می گیرد - شركت می كنند،  جدا است .

دكتر شهیدی افزود: به واقعه عاشورا می توان  دو گونه نگاه كرد : اول نگاه خاص  كه در آن عاشورا به عنوان یك واقعه تاریخی مورد تحلیل قرار گرفته  و به چرایی،  چگونگی و پیامدهای آن پرداخته می شود . طبیعی است كه این رویكرد به اهل علم و خواص اختصاص دارد؛ و دوم تلقی دیگری  كه به شكل عزاداری های عمومی  و سنتی انجام می گیرد .

دكتر شهیدی  درباره برخی عزاداری ها كه در ایام محرم به نام امام حسین (ع) انجام می شود گفت :  اگر منظور این است كه كدام یك از عزاداری ها درست و كدام یك نادرست است، باید بگویم كه  وظیفه من نیست كه بگویم كجای آن درست است و كجای آن غلط است. این كار مراجع است و من در این زمینه متخصص نیستم . البته، بسیاری از شیوه های عزاداری كه در گذشته وجود داشت مانند قمه زدن و ...  كارهای اشتباهی بود كه خوشبختانه امروز وجود ندارد .

وی تاكید كرد:  نباید فراموش كنیم كه آن چیزی كه تشیع را درطول تاریخ  پیش برده است، همین عزاداری هایی است كه عموم مردم در ایام محرم - به ویژه در روزعاشورا- انجام می دهند. اكنون عزاداری برای امام حسین و عاشورا  در تمام دنیا برگزار می شود .

UserName