• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/11/28
  • تاريخ :

سوپ ذرت

مواد لازم:

2عدد

فلفل دلمه ای قرمز

2 قاشق غذاخوری

روغن
یك عددپیاز ریز خرد شده

2 ساقه

كرفس

یك عدد متوسطسیب زمینی

2 لیوان

ذرت پخته
یك لیتر آب مرغ

100 تا 200 گرم

خامه پاستوریزه
به میزان لازمنمك و فلفل
به دلخوهآب لیموی ترش تازه

طرز تهیه:

1- فلفل دلمه ای ها را كبابی كرده و داخل كیسه نایلون قرار دهید تا بخار كند و پوستش به راحتی كنده شود. سپس آن را پوست كنده و تخم هایش را جدا كنید و گوشت فلفل را به صورت یك سانت در یك سانت خرد كنید.

2- روغن را در قابلمه ریخته و گرم كنید؛ سپس پیاز و كرفس خرد شده را بیفزایید و تفت دهید تا كمی نرم شوند. پس از آن سیب زمینی های خرد شده، فلفل ها، آب مرغ و نصف ذرت پخته را اضافه كرده، بگذارید بپزد تا سبزیجات به طور كامل نرم شوند.

3- بعد از پخت، سوپ را در مخلوط كن ریخته و به صورت پوره درآورید و به قابلمه برگردانید. اگر سوپ سفت بود، مقداری شیر یا آب مرغ اضافه كنید و دوباره روی حرارت بگذارید تا به جوش آید. هم چنین نصف دیگر ذرت را اضافه كرده و نمك و فلفل را اندازه كنید. اگر دوست داشتید آب لیمو ترش تازه را نیز بیفزایید.

4- در آخر، خامه را اضافه كرده و سوپ را سرو كنید.

می توانید این سوپ را بدون فلفل دلمه ای نیز تهیه كنید.

نكات تغذیه ای :

ذرت دارای ویتامین های گروهB وC ، اسیدهای چرب ضروری است. همچنین حاوی آنزیم ها و فیبر غیر محلول برای محافظت از روده می باشد.

ذرت مقدار زیادی اسید فرولیك دارد كه یك تركیب با خاصیت آنتی اكسیدانی است. پختن ذرت باعث افزایش مقدار اسید فرولیك و خاصیت آنتی اكسیدانی آن می شود، زیرا در ذرت خام اسید فرولیك به فیبرهای غیر محلول متصل شده است و عمل پختن باعث شكستن این اتصال و آزادسازی اسیدفرولیك می شود.

بنابراین بر خلاف سایر مواد غذایی كه فرایند پختن باعث كاهش مواد مغذی در آنها می شود، ولی در ذرت باعث افزایش خاصیت آنتی اكسیدانی آن می شود و هر چه مدت زمان پخت بیشتر باشد، این خاصیت بیشتر می شود.

روغن ذرت دارای مقدار زیادی ویتامین E است كه دارای خاصیت آنتی اكسیدانی قوی است و سلول ها را از اكسیداسیسون حفظ می كند.

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName