• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/11/23
  • تاريخ :

هنر مربی مهدوی كیا


یكی از این مردان، كه چند سالی است در عرصه قاره سبز نامی برای خود دست و پا كرده و شهرتی به كف آورده، كلا وس تاپ مولر است كه به اندازه كافی زمان دارد تا هامبورگ را چنان كه دوست دارد، چنان كه دلخواهش است بنا نهد و تیم را به سوی سالها پر فروغ گذشته سوق دهد.

فرصتی دوباره

پس از هشت ماه دوری از میادین، لم دادن پیشاروی تلویزیون و تعقیب بازیها از اتاق نشیمن و تمام آن سیگار كشیدن ها و حرص خوردن ها، تاپ مولر، مردی كه لوركوزن را تا دیدار نهایی جام قهرمانان پیش برد. بار دیگر روی نیمكت نشست واین باركورت یارای اتریشی بود كه می بایست روزهای دشوار پیشین تاپ مولر را تجربه می كرد.

درجریان گذار پس از متاركه بالوركوزن، هرروز نام تاپی به یك باشگاه پرآوازه گره می خورد، یك روز بارسلونا و دیگر روز فولهام و ناتنهام ادعای مذاكره با او را داشتند اما سرانجام برناهافمن، رئیس هامبورگ بود كه قانع شد تاپ مولرمردی است كه تیمش به او نیاز دارد: یك نستوه.

پس از ارائه پیشنهاد هافمن، تاپی بی درنگ به بخت پیش آمده چنگ انداخت و هدایت تیمی كه آخرین جام زرین را دو دهه پیش لمس كرده بود، برعهده گرفت.

با این وجود، تاپی با خودسردی خاصی عنوان می كند این گزینش را از روی آگاهی انجام داده:" شش ماه دیگر خانه نشینی برایم  چندان دشوار نبود. همیشه گفته ام می توانم پیشنهاد سره را از ناسره باز شناسم. هنگامی كه با هافمن با یرسدورفر( مدیر باشگاه) به سخن نشستم احساس كردم پیشنهاد هامبورگ همان چیزی است كه در جست و جویش بوده ام. اینجا ورزشگاهی بزرگ بنا شده كه لبالب از هوادارانی متعصب و فوق العاده است. شوری هم در بازیكنان موج می زند و جد آور است."

به هر روی، ورای تمام آنچه برزبان تاپی رفت، هنوز یك پرسش مهم پا برجا مانده. او می خواهد در هامبورگ چه چیزی را ثابت كند؟ این كه به میانه رقابت ها بازگشته تا ثابت كند چه نقش پررنگی در كامروایی های لوركوزن داشته؟ این كه تمام آنچه لوگوزن بدان ها دست یافته، دو عنوان دومی در لیگ قهرمان و بوندس لیگا كمتراز قابلیت های مجموعه اش بوده و اینك هامبورگ درصدد جبران مافات، گرفتن انتقامی سخت بر آمده یا او تنها مربی بیكاری بوده كه در گریز از فراموشی بهترین- و شاید اولین- پیشنهاد را پذیرفته و به نیمكت هامبورگ دوخته شده ؟

به هر جهت تاپی غایتی بس دشوار پیشاروی خود ترسیم كرده . پس از رسیدن به تنها یك برد در 9 بازی آغازین فصل و كنار رفتن ازدیدارهای جام یوفا، در پی شكست برابر دنیپروی اوكراین در دوران دیگر روحیه جنگندگی و شور مبارزه ای در بازیكنان باقی نگذارده بود تا به واسطه آن وبه مدد تجارب تاپ مولر، خود را از ورطه ای كه در آن غوطه می خوردند، رهایی بخشند، حتی توماس اوجفالوسی، مدافع چك، مهدوی كیا، هافبك توانمند و برناردو رومئو، مهاجم آرژانتینی تیم هم دیگر آن روزهای رویایی فصل پیش را تجربه نمی كردند تا با دلگرمی از درخشش چنین ستارگانی، زهره ای نو بنیاد كند. از رویكردی نو، تصمیم باشگاه مبنی بركاهش دستمزدها آخرین بارقه های امید برای بازگشت به اوج را نیز از میان برداشت تا تاپ مولر تنها قادر باشد به شرایط موجود لبخند بزند. در قیاس با دوران دلپذیر مربیگری لوركوزن او هیچ بازیكن زبده ای در اختیار ندارد و با وجود بدهی چهارده و نیم میلیون پوندی باشگاه، حتی رمق جذب یكی دو چهره اتكا بخش را هم برای دمیدن روحی تازه در كالبد هامبورگ ندارد. بنابراین آنچه می ماند، تاپ مولر است با تعدادی بازیكن روحیه از كف داده اما این هنر او است كه موفقیت را بر چنین روزهای تیره ای بنا كند. هواداران هامبورگ برای جستن از بحران به تاپی دل بسته اند.

یك آشنا

هانزا روستوك دیگر تیمی است كه به مانند هامبورگ، در پی لمس روزهای تازه، مربی اش را بر كنار كرد. پس از تنها یك برد در هشت دیدار، آرمین وه استعفا داد تا دستیارش دسته بازمانده از سلف اش را قوام بخشد. شلونز با نجوایی هشدار دهنده اما مالامال از خوشبینی می گوید: " به یكپارچگی صرف، به بهره جستن از تمام توانمان برای باقی ماندن در بوندس لیگا نیاز داریم اما فقط با ارائه فوتبال زیبا به امتیاز نمی رسیم.

... و این هدفی است كه نه تاپی، بلكه مربیان تمام تیم های پایینی جدول رده بندی، باید به خاطر داشته باشند.

سخنان انذارگونه شلونز، حدیث نفس هامبورگ است كه باید برای وارهیدن از مصایب پیش روی ، تنها كسب امتیازات را مد نظر قرار دهد، اگرچه – با وجود سابقه بازی های زیبای لوركوزن در دوران تاپ مولر- جز این از فوتبال آلمان، فوتبال ماشینی ولی منسجم و با صلابت ژرمن ها، انتظار نمی رود.

UserName