• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/11/07
  • تاريخ :

هادی ساعی در آزمونی كه همه از او انتظار قبولی دارند

پس از مدتها كش و قوس در زمینه برگزاری مسابقه انتخابی تیم ملی تكواندو برای تعیین فرد برتر و اعزامی به مسابقه های گزینشی المپیك آتن در تایلند، سرانجام كادر فنی تیم ملی هیچ كسی را از هادی ساعی، پر افتخارترین تكواندو كار تاریخ ایران و تنها مدال آور كشورمان از بازیهای المپیك سیدنی، شایسته ترندانست.

این گزینش در حالی تحقیق یافت كه مربیان تیم ملی به منظور اعزام تكواندو  كاری شایسته برای كسب سهمیه المپیك به دفعات مبادرت به دعوت از مدعیان گوناگون و چهره های شاخص در اوزان مختلف و زمانهای متفاوت كرد؛ اما پس از چندین بار تعویق زمان برگزاری این مسابقه كه با كنار رفتن مدعیان پر امیدی همچون امید غلام زاده، بهزاد خداداد، مرتضی رستمی و ... همراه بود. درنهایت از سوی كادر فنی تیم ملی تكواندو مقرر شد با برگزاری یك مسابقه انتخابی میان 2 تن از پر افتخارترین چهره های تكواندوی ایران در 10سال گذشته یعنی هادی ساعی و مهدی بی باك، فرد پیروز راهی كنكور تكواندو در تایلند شود؛ اما این تصمیم مربیان تیم ملی نیز برای شناسایی فرد شایسته كارگشا و كارساز نیفتاد، چرا كه بار دیگر همچون 2 سال گذشته بی باك با بدبیاری مواجه شد و به دلیل آسیب دیدگی نتوانست درمسابقه انتخابی كه جمعه3 هفته پیش قرار بود برگزار شود شركت كند، ضمن آن كه شدت آسیب دیدگی بی باك به حدی جدی بود كه حتی تعویق زمان هم نمی توانست به بهبود وی منجر شود.

پس از آن كه برای كادر فنی محرز و مسجل شد كه در این زمان اندك، بی باك قادر به انجام مسابقه انتخابی نیست، فدراسیون تكواندو هادی ساعی را به عنوان نماینده تكواندوی ایران برای كسب تنها سهمیه باقیمانده انتخاب و معرفی كرد. با وجود گزینش هادی ساعی برای مسابقه های تایلند ولی اظهار نظر غلامحسن ذوالقدر، سر مربی تیم ملی برای ایجاد انگیزه نزد دیگر تكواندوكاران شاخص تیم ملی قابل تعمق و آینده نگرانه است.

وی اعلام كرده است با وجود انتخاب ساعی برای مسابقه های گزینشی تایلند، این به معنای اعزام وی به رقابت های تكواندو دربازیهای المپیك آتن نیست و ساعی پس از انجام مسابقه انتخابی با دیگر مدعیان درجمع مسافران آتن قرار خواهد گرفت. ذوالقدر خاطر نشان كرده است، پس از برگزاری مسابقه های انتخابی در بانكوك و كسب سهمیه المپیك به احتمال فراوان برای اعزام ملی پوش این وزن به المپیك آتن مسابقه ای میان ساعی، بی باك و غلام زاده برگزار می شود تا در نهایت آماده ترین و شایسته ترین تكواندوكار روی صحنه مبارزه خواهد رفت.

به هر صورت، ساعی با توجه به تجربیات گرانقدر و انگیزه بالایی كه دارد، همچنان یكی از شانسهای بزرگ تكواندوی ایران در آتن به شمار می آید و در مسابقه گزینشی تایلند می توان به كارنامه او پیشاپیش دلخوش و امید واربود. برای او هدفی بزرگ چون كسب مدال زرین المپیك دارد، میدان هایی همچون گزینشی تایلند حكم مسابقه ای تداركاتی و آماده سازی دارد.با هادی ساعی مصاحبه ای انجام داده ایم كه آن را می خوانید :

برنز المپیك را طلا می كنم

نمی خواهم ناكامی خود را در مسابقه های فرانسه توجیه كنم. هر چه بود تمام شد؛ اما واقعیت این است كه من در این رقابت ها ازهمیشه آماده تر بودم و به خاطر یك اتفاق، بازی را واگذار كردم؛ البته جز من بسیاری از قهرمانان تكواندوی جهان هم در این مسابقه ها حذف شدند و نتوانستند سهمیه المپیك را كسب كنند، اما بدون شك در كشورشان مثل من مورد انتقاد و باز خواست قرار نگرفتند.

پس از بازگشت از مسابقه های پاریس، برخورد بعضی از رسانه ها با من به گونه ای بود كه انگار من كم كاری كرده ام و شكست مرا در این مسابقه ها به مسائلی كه خودشان پیش آورده اند مرتبط دانستند؛ به عنوان مثال بعضی از رسانه ها برای باخت من عواملی چون پرداختن به ورزش سواركاری را عنوان كرده اند. در حالی كه از پیش از مسابقه های جهانی آلمان تاكنون اسب سواری نكرده ام و تمام فكر و ذهنم را روی تمرین های آماده سازی و حضور موفق در مسابقه های گزینشی و در نهایت صعود بر سكوی قهرمان المپیك آتن متمركز كرده ام.

اما بعضی ها انگار قصد تخریب مرا داشتند و با ذهنیات خودشان مرا مورد مواخذه و محاكمه قرار دادند.

یك قهرمان نمی تواند همیشه در شرایط قهرمانی قرار داشته باشد. بالاخره دوران افت واوج برای هر قهرمانی وجود دارد، ولی نمی دانم چرا بعضی رسانه ها و مطبوعات می خواهند با یك باخت پرونده قهرمانی را ببندند و تمامی افتخارات گذشته یك ورزشكار را زیر سوال ببرند.

این در حالی است كه در فرانسه عكس من و یوسف كرمی را در صفحات رنگی مجلات خود چاپ كرده  و تیترزده بودند تكواندوی  ایران زلزله ای بود كه بر سر كره جنوبی خراب شد، اما در كشورمان با قهرمانان برخورد مقطعی شده، خیلی زود سوابق و افتخارات آنها به یاد فراموشی سپرده می شود. متاسفانه در فرهنگ ما قهرمان تا موقعی عزیز است كه روی سكو برود.

به هر صورت من تمام هم و غم خود را روی مسابقه های انتخابی گذاشته ام و به همین علت پاسخ انتقادهای غیر منطقی منتقدان را در میدان مبارزه خواهم داد و به هیچ وجه قصد پاسخگویی به آنها را در مطبوعات ندارم و درحال حاضرترجیح می دهم با سكوت و دور از مسائل حاشیه ای فقط و فقط تمرین های منظم خود را دنبال كنم تا روز مسابقه كه به همه انتقادها پاسخ خواهم داد، نه حرفی، بلكه به صورت عملی.

ساعی در خصوص حریفان خود در مسابقه های انتخابی تیم ملی گفت: به نظر مربیان تیم ملی برای انجام مسابقه انتخابی احترام می گذارم و مطمئن باشید پس از موفقیت در مسابقه انتخابی تیم ملی جواز حضور در المپیك 2004 آتن را كسب خواهم كرد.

من با تمام حریفان و رقیبان داخلی خود دوست و رفیق صمیمی هستم و هیچ چیز نمی تواند این رفاقت را برهم بزند و در میدان مسابقه هم با یكدیگر به صورت شرافتمندانه مبارزه خواهیم كرد.

ضمن آن كه من به همه حریفان حق می دهم كه در مسابقه انتخابی شركت كنند و در نهایت شایسته ترین فرد به عضویت تیم ملی در بیاید.

البته ابتدا قرار بود نفرات بیشتری در مسابقه انتخابی شركت كنند، ولی در آخر تصمیم گیری ها مقرر شد مسابقه انتخابی میان من و مهدی بی باك برگزار شود. امیدوارم هركس كه شایستگی و آمادگی بیشتری دارد به مسابقه های انتخابی آتن در تایلند اعزام شود.

حرف آخر

برای پوشیدن دوباره پیراهن تیم ملی و كسب سهمیه المپیك آتن از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهم كرد و هدف نهایی من تبدیل مدال برنز المپیك سیدنی به مدال طلای المپیك آتن است و در این راه بزرگ هر حریفی را از پیش رو بر می دارم و ثابت خواهم كرد كه ساعی همان قهرمان گذشته است و هیچ تغییر نكرده است.

UserName