• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/11/02
  • تاريخ :

زنان شایستگی مدیریت را دارند

" مصاحبه با ناهید مكتوبی ، مدیر كل اداره حفاظت محیط زیست استان كردستان "

 امروزه تردیدی در نقش زنان برای حفاظت از محیط زیست نیست. بلكه مشاركت مستمر آن ها به امری ضروری بدل شده است. متأسفانه نقش ویژه زنان در ارتباط با حمایت از تنوع بیولوژیكی به خوبی شناخته نمی شود. تمام مسائلی كه سیاره زمین و زیستمندان با آن رو به رو هستند به هم ارتباط دارند و بیش از همه به زنان ـ كه زیربنای  اخلاق جامعه را در ارتباط با محیط زیست در قالب خانواده پی ریزی می كنند ـ می توانند مرتبط باشند.

فشارهای جمعیت، تغییرات آب و هوا و كاهش لایه ازن، تهدیدی جدی برای تنوع زیستی محسوب می شود. باید اذعان داشت كه پیامدهای ناشی از وضع اجتماعی زنان و سلامت تنوع زیستی با سرنوشت سیاره هم پیوندی دارند. به عبارت دیگر سرنوشت همه، پیوندی ناگسستنی با هم دارد. به همین دلیل نقش زنان در مقام مدیران منابع، اعضای فعال اجتماعی، مصرف كنندگان و مدافعان محیط زیست در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها به منظور حمایت تنوع بیولوژیكی، حیاتی است و به طور جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مدیران منابع، زنان باید به دلیل آن چه از دیرباز برای حمایت از تنوع بیولوژیكی انجام داده اند. مورد مشورت و حمایت قرار گیرند. امروز با درك این واقعیت كه مسائل جهانی و  راه حل های آن به هم پیوسته اند، نباید راه حل ها و برنامه ریزی های خود را به طور مجزا در نظر بگیریم.

○ ○ ○

ناهید مكتوبی این مطالب را پیش از شروع گفت و گو یادآوری می كند و سپس آمادگی اش را برای پاسخگویی به سؤالات اعلام می نماید. او مدیر كل اداره حفاظت محیط زیست استان كردستان است و با اولین تماس تلفنی، درخواست مصاحبه را  میپذیرد  ؛ مدیركلی بی ادعا و به قول خودش خدمتگزار.

با امید به روزی كه همه ی مدیران، بی ادعا و خدمتگزار در مسیر پویایی و بالندگی جوامع گام بردارند.

§      

خانم مكتوبی، از خودتان بگویید.○ متولد 1337 در شهر سنندج هستم. فوق لیسانس مدیریت دولتی دارم و بیست سال است كه در اداره كل حفاظت محیط زیست استان كردستان خدمت می كنم. همسرم لیسانس زیست شناسی دارد. دختر بزرگم بیست و یك ساله و دانشجوی سال سوم رشته فیزیك دانشگاه زنجان است. دختر كوچكم پانزده سال دارد و در سا ل دوم دبیرستان تیزهوشان تحصیل می كند.

§      

درباره سمت هایی كه تاكنون داشته اید و فعالیت های فعلی تان توضیح دهید.○ طی بیست سال گذشته در پست های كارشناس بودجه، سرپرست اداری و مالی و معاون اداری و مالی انجام وظیفه كرده ام و هم اكنون علاوه بر مدیر كلی اداره حفاظت محیط زیست كه اشاره كردم، عضو ستاد تحول اداری، مسئول طرح تكریم مردم و جلب رضایت ارباب رجوع، عضو انجمن راه سبز(زنان حامی محیط زیست) و عضو شورای سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی استان كردستان نیز هستم.

§      

شغل شما (حفظ محیط زیست) چه  بازتابی در زندگی و محیط خانه تان دارد؟○ به اعتقاد من نقش زنان در حفظ محیط زیست بسیار مهم است؛ زیرا آنان زیر بنای اخلاق جامعه را در ارتباط با محیط زیست در قالب خانواده پی ریزی می كنند. در همین راستا من سعی كرده ام در خانواده با رعایت مواردی از جمله استفاده بهینه از انرژی، رعایت اصل صرفه جویی و استفاده صحیح از موادی كه در اختیار خانواده است.

 برقراری الگوی صحیح مصرف، پرهیز از مصرف مواد ضد عفونی كننده و سفید كننده، اسپری ها و حشره كش ها، ظروف یك بار مصرف و موادی كه عامل تخریب محیط زیست می شوند، به حفظ محیط زیست كمك كنم و امیدوارم بتوانم زمانی این مسائل را به جامعه نیز تعمیم دهم.

علاوه بر این موارد ، اعضای خانواده را به رعایت بهداشت محیط بیرون از خانه و دوستی با طبیعت و حیوانات نیز وادار و تشویق می كنم.

§      

نظر اقوام درباره كار شما چیست؟○ برخلاف نگرش منفی كه در جامعه نسبت به مدیریت زنان وجود دارد و اغلب معتقدند كه آقایان در مدیریت موفق ترند، خوشبختانه نظر اقوام و دوستان درباره كار من تا حد زیادی مثبت و خوش بینانه است. خود من هم سعی كرده ام در كنار فعالیت های اجتماعی با برنامه ریزی مناسب نقش مادری و همسری را به نحو مطلوب انجام بدهم. همچنین در نظر دارم شایستگی بانوان را در این مهم به اثبات برسانم.

§  

با توجه به این كه زنان شهرستانی موقعیت محدودتری برای احراز شغل های مدیریتی دارند، چه عاملی را در ارتقای خود به این سمت، مهم می دانید؟○ با توجه به محدودیت های موجود در استان، تلاش در زمینه كسب چنین پست هایی باید مضاعف باشد و پشتكار و جدیت بیش تری می طلبد. شاید یكی از دلایل عمده واگذاری این پست، تلاش در انجام وظایف محوله قبلی به صورت مطلوب و قابل قبول و حضور در جلسات متعدد استان و ارتباط مؤثر با سایر ارگان ها بوده است.

§      

د رمورد وضعیت زنان (تحصیل، كار و ...) در استان كردستان توضیح دهید.○ وضعیت زنان در استان كردستان مشابه زنان سایر استان های كشور است. در این استان تاكنون حضور خانم ها در تصدی پست های مدیریتی چشمگیر نبوده است. اما خوشبختانه ارتقای علمی و حضور ایشان در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی روند مطلوبی دارد. به علاوه، اخیراً با كاندیدا شدن تعدادی از زنان كرد در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و چندین مورد انتصاب در سطح مدیریتی و فعالیت در قالب تشكل های غیر دولتی، زمینه فعالیت اجتماعی بانوان در این استان فراهم شده است.

§      

عوامل موفقیت خود را در چه می دانید؟○ جدیت و تلاش در انجام وظایف محوله به طور مطلوب، صبر و بردباری در انجام كار، توجه به خواسته ها و نیاز كاركنان و تلاش در جهت رفع مشكلاتشان، قبول مسئولیت و رعایت نظم و انضباط در كار، انجام وظایف متنوع و متعدد به طور همزمان و در نهایت دقت، ایجاد ارتباط مؤثر با سایر ادارات و سازمان های استان و سازمان  متبوع و از همه مهم تر برنامه ریزی درست به منظور انجام وظایف خانوادگی، اجتماعی و انجام هر كدام در وقت مناسب.

§      

خانواده چه تأثیری در پیشرفت شما داشته است؟○ نقش اصلی در احراز این موقعیت را اعضای خانواده داشته اند: به خصوص همسرم كه همیشه برای قبول مسئولیت مشوق من بوده و در تمام شرایط با من همراه و همگام است. از همكاری و همدلی ایشان نهایت تشكر را دارم. جا دارد به بانوان عزیز نیز توصیه كنم همیشه و در همه حال این همدلی را مدنظر داشته باشند. همچنین با توجه به این كه اغلب اوقات سعی كرده ام وظایف مادری را در قبال فرزندانم فراموش نكنم و خواسته ها و نیازهای آنان را مورد توجه قرار دهم ( قرار ندادن نقش مادری تحت الشعاع وظایف دیگر)، تاكنون از طرف بچه ها شكایتی در خصوص كار من نبوده و آن ها از تلاش هایم حمایت كرده اند.

§      

در زمینه حفظ محیط زیست چه توصیه ای به خانم ها دارید؟○ زنان باید در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی در ارتباط با تعهدات و قراردادهایی كه در مورد تنوع بیولوژیكی به وجود آمده، فعالیت كنند؛ و برای آن كه این مفهوم واقعی باشد ضروری است به نحوی فعال در برنامه ها مشاركت داشته باشند.

 یك خانواده به همان صورت كه با تعلیم و تربیت بهتر فرزندان خود برای اصلاح زمین تلاش و برنامه ریزی می كند. باید برای حمایت از تنوع زیستی نیز برنامه ریزی داشته باشد و تمام این برنامه ها می تواند به منزله بخشی از برنامه كلی حفاظت از تنوع زیستی باشد. حمایت از تنوع زیستی نباید جدا از دیگر مسائل ضروری بشر در نظر گرفته شود. به این ترتیب می توان نقش زنان را در حمایت از تنوع زیستی به حلقه ی واسطه و حمایتی بین محیط زیست و توسعه تشبیه كرد.

§      

بهترین خاطره شما از دوران مدیریت چیست؟○ بهترین خاطره من مربوط به زمانی است كه قدمی در جهت رفع مشكل همكارانم برداشتم و لبخند رضایت را بر چهره آنان دیدم.

UserName