• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/10/25
  • تاريخ :

زنانی سبز نگاهی سبز

گفت و گو با خدیجه مقدم، مدیر عامل تعاونی زیست محیطی « حامیان نگاه سبز»

« زمین مهربان است؛ بیایید ما نیز با او مهربان باشیم. هر آن چه زمین در خود دارد ودیعه پروردگار نزد انسان هاست كه باید سالم به نسل های آینده تحویل داده شود. مشاركت مردم، كلید و رمز اصلی توسعه پایدار است . در این میان زنان نقش مهمی در توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی كشور دارند.»

آن چه خواندید از گفته های خانم مقدم است. او تحصیلكرده رشته حسابداری است. اما بیشتر مطالعات و فعالیت هایش حول محور اقتصاد و محیط زیست می گردد. او فعالیت خود را از سال 1371 با عضویت در «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» آغاز كرده و خود مدیر عامل، یك سازمان غیر دولتی زیست محیطی است. این سازمان كه « حامیان نگاه سبز» نام دارد، فعالیت های بسیاری را به منظور ارتقای سطح سلامت جامعه به انجام رسانده و اكنون نیز با هدف ایجاد اشتغال، فقرزدایی و كمك به رشد و بهبود زندگی بانوان، به خصوص زنان سرپرست خانوار، در به ثمر رساندن پروژه ی « خانه ی اشتغال بانوان شهرك كیان شهر» ـ كه از مناطق جنوبی و محروم تهران است ـ می كوشد.

« حامیان نگاه سبز» ضمن ارج نهادن به فعالیت های خیریه ای بانوان و ضروری دانستن آن، این گونه فعالیت ها را كافی نمی داند و معتقد است بینش مردم و مسئولان نسبت به مسائل زنان و محیط زیست باید تغییر یابد تا منجر به تغییر روش و رسیدن به نتیجه مطلوب شود بنابراین اشتغال و درآمدزایی برای زنان را موجب عزت نفس و رشد جامعه می داند. این سازمان جور دیگر می بیند، با نگاهی سبز...

آن چه از نظرتان خواهد گذشت گفت و گویی است كه  با ایشان انجام شده است.

« حامیان نگاه سبز» چه وقت و با چه هدفی تأسیس شده و اعضای هیئت مدیره آن چه كسانی هستند؟

○ این سازمان در سال 1377 به منظور ترویج فرهنگ زیست محیطی و ایجاد اشتغال برای زنان، تأسیس شد و ما آن را به شكل تعاونی به ثبت رساندیم. اعضای هیئت مدیره آن علاوه بر خودم، خانم ها دكتر مجلسی ، مهندس شمس، ثقة الاسلام و بكتاش هستند.

·      

چند نفر پرسنل دارید و آیا این افراد به صورت داوطلبانه كار می كنند یا استخدامی؟○ اعضا اكثراً دانشجو هستند و به صورت داوطلبانه با این سازمان همكاری دارند. هم اكنون حدود 200 نفر دانشجو كادر پشتیبانی سازمان را تشكیل می دهند كه در رشته های مختلف دانشگاهی مانند بهداشت، محیط زیست و حتی پزشكی تحصیل می كنند.

·      

شرایط همكاری با « حامیان نگاه سبز» چیست؟○ هر كسی كه علاقه مند به محیط زیست باشد و نیز وقت آزاد داشته باشد و اهل مطالعه و پژوهش باشد می تواند با این سازمان همكاری كند. البته اولویت با زنان است. ما از طرح نو كه در زمینه محیط زیست باشد استقبال می كنیم.

·      

تا به حال چه فعالیت هایی انجام داده اید؟○ ما در بخش های كارآفرینی، حفظ محیط زیست، آموزش و انتشارات فعالیت كرده ایم. از جمله:

ـ سال 1379 برای اولین بار در كشور سالنمای زیست محیطی منتشر كردیم. هر صفحه از این تقویم یك مطلب زیست محیطی آموزش می دهد و در صفحه روزهای جمعه نیز اشعاری مربوط به طبیعت ارائه می شود. این سالنما در قطع های متنوع و تاكنون هر سال منتشر شده است.

ـ انتشار كتاب « آینده زمین» برای گروه سنی ج و د به منظور شریك كردن كودكان و نوجوانان در حفاظت از محیط زیست و شناخت آن، كه به چاپ سوم رسیده است. همچنین انتشار بروشورهای آموزشی متعدد.

ـ تأسیس كارگاه كودك  با همكاری كانون اجتماعی جوانان منطقه 2 كه خانم مهندس شمس مدت دو سال سرپرستی آن را به عهده داشتند. در این كارگاه سعی كردیم از طریق موسیقی، تئاتر، نمایش عروسكی و برگزاری مسابقات گوناگون نقاشی كودكان را در حفظ محیط زیست شریك كنیم.

ـ آموزش تفكیك زباله با پشتیبانی شصت نفر از دانشجویان اعضای سازمان و همكاری شهرداری در مناطق 8، 12 و 15 تهران؛ به این ترتیب آموزش شناسایی زباله، مزایای اقتصادی و زیست محیطی تفكیك زباله و بازیافت سالم را از طرق مختلف انجام دادیم كه مردم مشاركت بسیار خوبی در این زمینه داشتند.

ـ افتتاح بوفه سبز در بهمن ماه گذشته در فرهنگسرای بانو به منظور احیای غذاهای سالم و گیاهی و سازگار با محیط زیست با كم ترین تولید زباله در جهت تغییر الگوی مصرف غذایی.

ـ تلاش برای تأسیس خانه اشتغال زنان و نیز انجام پروژه های مختلف با سازمان ها و نهادهای مختلف.

·      

با چه نهادهای دولتی و غیر دولتی همكاری دارید؟○ با سازمان های غیردولتی (NGO) مختلف و نیز تعاونی ها ارتباط تنگاتنگی داریم. در زمینه دولتی هم با سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری مناطق مختلف، سازمان، بهزیستی كشور، مركز امور مشاركت زنان، شركت فاضلاب تهران و دیگر سازمان ها همكاری می كنیم.

[NGO : Non – Governmental Organization]

·      

هزینه های سازمان، چطور تأمین می شود و آیا شماره حسابی هم برای جلب كمك های مردمی دارید؟○ از طریق پروژه های مختلفی كه می گیریم هزینه آموزشگران را پرداخت می كنیم و اگر چیزی باقی ماند، برای تعاونی سرمایه گذاری می شود. هر چند هنوز چیزی به عنوان سود بین سهامداران تقسیم نشده، اما توانسته ایم یك واحد 30 متری در شهرك غرب خریداری كنیم كه در واقع محل استقرار و دبیرخانه « حامیان نگاه سبز» است. در مورد قسمت دوم سؤالتان باید بگویم ما چون تعاونی هستیم در فكر جلب كمك های نقدی نیستیم. هدف این سازمان ایجاد اشتغال و كسب درآمد از طریق كار است. هر كس می خواهد به ما كمك كند، به ما كار بدهد! ( با خنده)

·      

چه توقعی از مسئولان و مقامات دولتی دارید؟○ چون خودمNGO یی هستم و با نهادهای دولتی همكاری هایی داشته ام. فكر می كنم بایستی نهادهای دولتی ، واقعاً تشكل ها را جدی بگیرند. سازمان های غیر دولتی باید در هر سه مرحله ی تصمیم گیری، سیاست گذاری و اجرا دخالت داشته باشند. بسیاری اوقات این سازمان ها طرح های خوبی را ارائه می كنند. اما چون اجرا در دست دولتی هاست نتیجه كار خوب نمی شود. متأسفانه برخی فكر می كنندNGO ها یك سرباز خانه دارند با سربازانی پر پول و دارای وقت آزاد؛ نیروهای جوان ما جذب سازمان های غیر دولتی می شوند. اما پس از مدتی دلسرد می شوند. یكی از دلایل این است كه سازمان نمی تواند آن ها را تأمین كند و عمدتاً با كمبود بودجه روبه روست.

هرNGOحداقل یك خط تلفن و فكس و نیز یك دستگاه كامپیوتر را كه باید داشته باشد؛ اما در حال حاضر بیش تر این سازمان ها با دست خالی فعالیت می كنند. هر چند استقلال برایNGOها بسیار مهم است. دولت هم باید با كمك به آن ها سطح مشاركت عمومی را بالا ببرد و موجب تشویق و تقویت ایشان بشود.

دیگر این كه فكر می كنم بهتر است تعاونی های زیست محیطی از پرداخت مالیات معاف باشند. زیرا ما كارمان را به بهترین وجه انجام می دهیم. اما  در نهایت هیچ سودی دستمان را نمی گیرد. كار ما به نفع كل آحاد جامعه است؛ برای مثال، تفكیك زباله و ...؛ بنابراین دولت باید تسهیلاتی قائل شود تا این تعاونی ها و به خصوص زنان، بتوانند افكار خود را روی هدف متمركز كنند و دغدغه خاطری نداشته باشند.

·      

در سمینارهای داخلی و خارجی هم شركت داشته اید؟○ عمده فعالیت من در زمینه سمینارهای داخلی بوده  مقالات متعددی هم تا به حال نوشته ام. برای مثال شركت در سمینارهای « اقتصاد چای»، «زن و محیط زیست»، «جهانگردی و محیط زیست» ( در اصفهان) و همایش « زن، صرفه جوئی و محیط زیست» با همكار ی مركز امور مشاركت زنان.

·      

لطفاً در مورد پروژه ی « خانه ی اشتغال بانوان شهرك كیان شهر» كمی توضیح دهید.○ این پروژه را چهار سال پیش به شهرداری منطقه 2 ارائه دادیم و مكانی نیز پیدا كردیم، اما به دلیل وجود پاره ای مشكلات به نتیجه نرسیدیم. پس از پیگیری های مستمر با شهرداری منطقه 15 تهران و موافقت شهردار منطقه، مكانی برای اجرای این طرح در اختیار ما قرار دادند كه البته هنوز تكمیل نهایی نشده است. هدف ما از این طرح، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و ایجاد اشتغال است. مدیریت این پروژه به صورت شورایی صورت می گیرد و من و خانم ها بكتاش و پاك نژاد و یك عضو ناظر نیز از سوی شهرداری منطقه در جلسات شركت داریم.

·      

خانه اشتغال بانوان چه بخش هایی دارد و در هر بخش چه فعالیت هایی صورت می گیرد؟○ این خانه كه به نام تالار پذیرایی كدبانو نیز از آن یاد می شود، سه بخش دارد:

1.  بخش آموزشی؛ كه با تشكیل جلسات متعدد برای خانم ها، اموری چون خیاطی، صنایع دستی، بهداشت، تفكیك زباله و مصرف بهینه انرژی آب و برق و سوخت و از همه مهم تر خودباوری و عزت نفس را به آنان آموزش می دهد.

2.  بخش خیاط خانه؛ خانم هایی كه آموزش خیاطی دیده اند در این بخش مشغول به كار هستند. بسیاری از آنان جایی برای نگهداری از كودكانشان ندارند. بنابراین در این جا سفارشات را برش می زنند و در منزل می دوزند. در این بخش سفارشات متعددی داشته ایم؛ برای مثال، سازمان محیط زیست برای روز زمین پاك سفارشاتی داده كه مشغول آماده كردن آن ها هستیم. سفارشات متعددی نیز از سوی سازمان بهزیستی، سازمان فرهنگی – هنری شهرداری و برخی شركت های تولیدی داشته ایم كه با موفقیت انجام شده است.

3.  بخش آشپزخانه؛ این مركز یك آشپزخانه صنعتی مدرن دارد و یك تالار پذیرایی با فضایی حدود 600 متر مربع كه شهرداری در اختیار ما قرار داده و فعالیت آن زیر نظر معاونت فرهنگی ـ اجتماعی منطقه 15 و ستاد شهر سالم است. در این بخش به منظور رفاه حال شهروندان این منطقه، غذاهای سالم و بهداشتی با كیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه می شود. به عنوان مثال، برای روز نهم اسفند سفارش هزار پرس غذا داشتیم.

       پیش از ایام سوگواری ماه محرم نیز توانستیم برای یك زوج جوان كه مادرشان از زنان سرپرست خانوار و عضو این مركز بود. با هزینه كم در همین تالار جشن عروسی برگزار كنیم. این مركز توانایی برگزاری نشست ها و سمینارهای دولتی و غیر دولتی و برگزاری مراسم جشن و ... را دارد . ما اكنون با بسیاری از سازمان ها و نهادها در حال مكاتبه هستیم تا از این بخش برای برگزاری همایش ها استفاده كنند. اشاره می كنم علاوه بر سرو غذا در همین جا، برای هر نقطه ای از شهر كه مایل باشند، غذای مورد نظر فرستاده می شود.

·

       به عنوان كلام آخر چه سخنی دارید؟○ خانم های فعال در این جا به قدری همكاری صمیمانه دارند كه حیرت انگیز است. من امیدوارم این مركز الگو و نمونه ای باشد برای تمامی نقاط شهر و در هر منطقه خانه ای برای اشتغال بانوان تأسیس شود. من روز اول فكر نمی كردم به این موفقیت برسیم. اما اكنون كه تلاش اعضا را می بینم هر روز امیدوارتر می شوم.

UserName