• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/10/25
  • تاريخ :

‌دكتر دادكان در جمع خبرنگاران

:

پس از دربی تهران لیگ تعطیل می‌شود

نباید با واگذاری لیگ احساسی برخورد كرد

شرایط حضور پروین در تیم ملی مهیا شده است

رییس فدراسیون فوتبال گفت: از آنجایی كه مسوولیت برگزاری مسابقات لیگ برتر را از همان ابتدا تا كنون در اختیار داشته‌ام، با استناد به آمار و ارقام جمع‌آوری شده عنوان می‌كنم كه از بابت تمام مسایل موجود در مسابقات لیگ مانند تماشاگر، داوری و درآمد سیر صعودی داشته‌ایم و این واقعیت فوتبال ماست.

دكتر محمد دادكان با تشریح فعالیت‌های 18 ماهه‌ی فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران افزود: در مدت یاد شده برنامه‌ریزی منظم مسابقات لیگ و رقابت‌های زیر گروه، فعالیت كمیته‌ی پیشكسوتان، كمیته‌ی پزشكی و ضد دوپینگ (كه شاید اولین فدراسیونی باشیم كه در این زمینه فعالیت خود را آغاز كرده‌ایم)، كمیته‌ی فرهنگی، پایگاه‌های استعدادیابی در سراسر كشور برای اولین بار، ایجاد تیم‌های پایه در رده‌های سنی 10، 12 و 13 سال و سرمایه‌گذاری در این بخش، نظارت بر امر پرورش داوران جوان، از جمله فعالیت‌های بارز فدراسیون می‌باشد.

وی ادامه داد: بسیار خرسند هستم كه رییس جمهور در بودجه‌ی سال 83 تقاضای ما مبنی بر چمن شدن 300 زمین خاكی در سراسر كشور را مورد تایید قرارداد و موافقت خود را اعلام كرد كه به عنوان یكی از برجسته‌ترین اقدامات فدراسیون فوتبال محسوب می‌شود. همچنین در بخش مسایل مالی فدراسیون نیز مطابق با برنامه‌های تنظیم شده حركت می‌كنیم و در این جا لازم به یادآوری است كه در 16 ماه گذشته تا كنون مجموعا 3 میلیارد تومان به صورت ریالی و دلاری درآمدزایی داشته‌ایم كه اموری چون خرید ساختمان جدید فدراسیون فوتبال در این راستا انجام شده است و طی یك هفته‌ی آینده به محل جدید واقع در خیابان سئول نقل مكان خواهیم كرد

دادكان ادامه داد: افتتاح پروژه‌ی گل با مساعدت‌های شهردار منطقه‌ی 22، توسط بن همام، فراهم شدن مقدمات لازم جهت خرید اردوگاهی برای تیم ملی در سوادكوه مازندران، عدم وجود حاشیه در رده‌های مختلف تیم‌های ملی فوتبال و رعایت موازین اخلاقی و فنی توام با یكدیگر، تشكیل سه تیم ملی فوتسال در رده‌های سنی بزرگسالان، زیر 23 سال و زیر 19 سال تماما از دیگر اقدامات بارز فدراسیون می‌باشند.

دكتر دادكان با اشاره به اینكه علیرغم بزرگنمایی برخی از شكست‌ها از جمله باخت برابر اردن از سوی مطبوعات اما موفقیت‌های فدراسیون چندان مورد توجه قرار نگرفته است، یادآور شد: قهرمانی در بازی‌های آسیایی بوسان، كسب عنوان قهرمانی در مسابقات آسیا ـ اقیانوسیه، تكرار قهرمانی در فوتسال آسیا و كسب عناوین دیگر همه از دستاوردهای اجرای برنامه‌های مدون فدراسیون فوتبال بوده است كه انتظار می‌رفت بیشتر به آنها پرداخته شود. در حالیكه از سال گذشته تا كنون 42 داور و كمك داور جهت امر قضاوت به خارج از كشور اعزام شده‌اند و از «ممبینی» جهت داوری در مسابقه‌ی تیم‌های ملی ژاپن و روسیه دعوت به عمل آمده است. در زمینه‌ی رده‌بندی فیفا نیز به واقع به دنبال جهش فوتبال كشور هستم و در حال حاضر از رده‌ی 42 جهان برای اولین بار در جایگاه 28 قرار گرفته‌ایم. كسب عنوان بهترین بازیكن سال آسیا، انتخاب مسعود مرادی به عنوان داور سال آسیا و گزینش تیم ملی فوتسال به عنوان بهترین تیم فوتسال آسیا، به همراه انتخاب طرح تحقیقاتی من در فیفا و حضور در فدراسیون جهانی فوتبال به عنوان نماینده‌ی كوچكی از ایران و آسیا جملگی از افتخارات كسب شده می‌باشند

رییس فدراسیون فوتبال در ادامه‌ی نشست مطبوعاتی خود ضمن تشكر از مهندس صفایی فراهانی رییس سابق فدراسیون فوتبال در خصوص دیدگاه بن همام و افتتاح پروژه‌ی گل در كشور یادآور شد: بن همام از طرح استعدادیابی استقبال كرد و پذیرفت كه پروژه‌ی گل2 نیز در كشور انجام شود. در این راستا از اقدام سازمان تربیت بدنی مبنی بر فراهم ساختن تسهیلات لازم در زمینه‌ی اختصاص زمینی به مساحت 15 هزار متر مربع جهت اجرای پروژه‌ی گل تشكر می‌كنم.

پس از صحبت‌های مقدماتی رییس فدراسیون فوتبال وی به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

دكتر دادكان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینكه موضع فدراسیون فوتبال در قبال طرح برگزاری مسابقات لیگ توسط اتحادیه‌ی باشگاه‌ها چیست؟ گفت: متولی فوتبال كشور فدراسیون است اما از هر بخش خصوصی و غیر خصوصی كه قابلیت برگزاری مسابقات را داشته باشد، استقبال می‌كنیم اما در عین حال باید به این موضوع نیز توجه داشت كه در این كار باید جانفشانی كرد و فضایی برای كسب شهرت نیست. در واقع نبایست حرفی را مطرح كرد كه از عهده‌ی آن برنیاییم. كار اجرایی تنها در نوشتن خلاصه نمی‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقات لیگ توسط اتحادیه‌ی فوتبال یا هر بخش دیگر، كار اجرایی بسیار بزرگ و گسترده‌ای است و نمی‌شود با آن احساسی برخورد كرد. در تمام دنیا نیز متولی فوتبال، فدراسیون فوتبال است. البته اتحادیه‌ی باشگاه‌داران در برگزاری لیگ كمك می‌كنند اما تشكیلاتی مجزا از فدراسیون نیستند. باید پذیرفت كه كمیته‌ی داوران و كمیته‌ی انضباطی دو بخش جدا نشدنی از فدراسیون هستند كه مسلما نقش آنها در مسابقات لیگ انكارنشدنی است. نگاهی به مسابقات فوتبال لیگ‌های آلمان، ایتالیا و انگلستان نشان می‌دهد كه تمامی برگزاركنندگان تحت نظر و اشراف كامل فدراسیون فوتبال خود قرار دارند. در نهایت این كه مسایل اجرایی این بخش با درایت كامل انجام می‌شود و خارج از مجموعه‌ی فدراسیون كسی تصمیمی نخواهد گرفت.

رییس فدراسیون فوتبال در توضیح سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینكه چرا فدراسیون فوتبال در مسابقات جام خلیج فارس نماینده‌ای را برای ارزیابی این رقابت‌ها و حریفان احتمالی كشورمان اعزام نكرد، اظهارداشت: اگر می‌توانستیم یكی از مربیان تیم‌های ملی را به این قابت‌ها اعزام كنیم مطلوب بود، اما آقایان فركی و برانكو تمامی مسابقات را به دقت دنبال كرده‌اند، كمااینكه فیلم این رقابت‌ها توسط فركی به طور كامل ضبط شده و حتی برانكو نیز اطلاعات قابل توجهی را نسبت به قطر جمع‌آوری كرده است. توضیح این مطلب را ضروری می‌دانم كه به دلیل برگزاری بازی تیم ملی فوتبال بزرگسالان به فاصله‌ی 14 روز زودتر از اولین بازی رسمی تیم امید، اولویت اول فدراسیون تیم بزرگسالان است و با توجه به اینكه به دلیل بیماری سارس تقویم اجرایی فیفا مطابق با آنچه كه از قبل پیش بینی شده بود عملی نشد، لذا در مقاطعی شاهد مسابقات فشرده‌ای در هر دو رده می‌باشیم كه پس از بازی تیم‌های استقلال و پیروزی در هفته‌ی بیستم لیگ برتر و تصویب هیات رییسه‌ی سازمان لیگ این رقابت‌ها موقتا تعطیل خواهد شد و بازیكنان در اختیار تیم‌های ملی قرار خواهند گرفت

وی ادامه داد: با توجه به برنامه‌ی اعلام شده از سوی كادر فنی تیم امید مسابقاتی دوستانه با ژاپن پیش بینی شده است كه بازی بعدی این تیم نیز احتمالا برابر ویتنام یا اندونزی در اوایل اسفند ماه انجام خواهد شد كه به فاصله‌ی 10 روز پس از آن بازی تیم عازم مالزی می‌شود. ناصر صالح نیز به عنوان یكی از مربیان تیم امید در كنار مایلی كهن قرار خواهد گرفت. برای بزرگسالان نیز برانكو اعتقاد دارد كه مسابقات لیگ برتر بازیكنان را مشخص خواهد كرد. واقعیت این است كه ما در تمامی رده‌های سنی مسابقات تداركاتی را پیش بینی كرده‌ایم از جمله تیم فوتبال نونهالان اواسط اسفند ماه با تیم عربستان بازی خواهد كرد و در زمینه‌ی فوتسال نیز دهه‌ی فجر تورنمنتی بین‌المللی با حضور تیم‌های ایتالیایی انجام خواهد شد.

رییس فدراسیون فوتبال در توضیح فعالیت كمیته‌ی ضد دوپینگ فدراسیون خاطرنشان كرد: آزمایشات دوپینگ مربوط به بازیكنان لیگ فوتبال بارها انجام شده است اما به دلیل منفی بودن آن دلیلی برای طرح آنها در رسانه‌ها نداشته‌ایم در ادامه نیز این كمیته كماكان با قوت كار خود را ادامه خواهد داد.

دكتر دادكان ضمن اشاره به حضور دكتر غفاری مدیر كمیته‌ی روابط بین‌الملل فدراسیون در مراسم قرعه‌كشی مرحله‌ی نهایی جام ملت‌های آسیا كه پنج شنبه‌ی هفته‌ی جاری برگزار خواهد شد در ادامه از آمادگی فدراسیون فوتبال نسبت به حضور علی پروین به عنوان مدیر تیم‌های ملی فوتبال خبر داد و گفت: پروین جدا از فوتبال نیست و فدراسیون نیز همواره خدمتگزاران این عرصه را دعوت به همكاری كرده است. البته قبلا نیز این پیشنهاد را به پروین ارایه داده‌ایم در شرایط كنونی نیز پس از تایید هیات رییسه‌ی فدراسیون و صحبت‌هایی كه اخیرا با پروین داشته‌ام، شرایط حضور پروین در تیم ملی مهیا است و همه چیز بستگی به نظر مثبت خود وی دارد.

رییس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوالی درباره‌ی وضعیت داوری كشور و انتقادات مطرح شده نسبت به داوران یادآور شد: داوران یكی از زحمت‌كش‌ترین اقشار فعال در عرصه‌ی فوتبال هستند و امروز شاهد آن هستیم كه مجموعه‌ای از داوران جوان، تحصیل كرده، بادرایت و شجاع عهده‌دار امر قضاوت هستند كه آینده‌ی فوتبال آسیا متعلق به همین داوران است و حتی كشورهایی چون ژاپن، به منظور قضاوت مسابقات ملی خویش از داوران ما دعوت به عمل می‌آورند. بحث مشكلات داوری همانند حاشیه‌هایی است كه برخی قصد دارند برای فدراسیون ایجاد كنند. مسلما شرایط داور در میدان مسابقه با آنچه كه خارج از میدان و از پای صفحه‌ی تلویزیون با نمایش تصاویر آهسته روبرو باشیم، كاملا متفاوت است و نبایستی شخصیت داوران را با طرح مسایلی از جمله اینكه «چون در فیفا، ایتالیا یا فلان كشور به این شكل عمل می‌شود، لذا قضاوت داور قابل قبول نیست»، تخریب كرد.

وی در عین حال تصریح كرد: نمی‌گویم كه داوری ما ایراد ندارد و حتی محرومیت‌های متعددی را نیز برای داوران خاطی در نظر گرفته‌ایم اما این واقعیت نیز باید بپذیریم كه داوری امروز ما كاملا مستقل است و تحت تاثیر هیچ مرجعی قرار نمی‌گیرد. با این حال اشتباهات داوری در تمامی دنیا اجتناب ناپذیر است. كسانی كه انتقاد می‌كنند اگر مسابقه‌ی پیشكسوتان و یا حتی نفرات بالای 60 سال را قضاوت كنند خواهند دید كه تا چه حد مرتكب اشتباه می‌شوند. كسانی كه از فوتبال كنار مانده‌اند باعث ایجاد برخی مشكلات می‌شوند و من در اینجا اعلام می‌كنم كه تحت هیچ شرایطی سازش نخواهم كرد. آیا افرادی چون دانشور و نوآموز فوتبال را متوجه نمی‌شوند اما آن كسی كه قلم می‌زند به طور كامل به فوتبال اشراف دارد؟ حتی فاروق بوزو رییس كمیته‌ی داوران كنفدراسیون فوتبال آسیا مدت‌ها پیش از انتخاب مسعود مرادی به عنوان داور برتر آسیا در حضور من و نوآموز گفت كه داوری شما در آسیا حرف اول را می‌زند و من از داوران شما دفاع خواهم كرد. ما نیز در داخل حقوق و مزایای داوری را به 60 هزار تومان برای قضاوت هر مسابقه افزایش داده‌ایم و در هر بازی نیز داوران با هواپیما به شهر مورد نظر اعزام می‌شوند.

وی ادامه داد: اگر در اختیار من بود جوان‌ترین داور لیگ برتر را برای مسابقه‌ی تیم‌های پیروزی و استقلال انتخاب می‌كردم اما این را هم بپذیریم كه حواشی موجود پس از قضاوت یك داور داخلی در این مسابقه به حدی است كه ترجیح می‌دهیم از داوران سرشناس خارجی استفاده كنیم و حتی كشورهایی مانند فرانسه یا تركیه نیز در مسابقات حساس خود از كولینا استفاده كرده‌اند.

دكتر دادكان در خصوص ارزیابی خویش از عملكرد مطبوعات در 18 ماه گذشته تصریح كرد: از اركان اصلی خدمتگزار به ورزش كشور از جمله فوتبال، مطبوعات هستند كه از تمامی آنها سپاسگزارم و اكثرا نقدهای درستی را انجام داده‌اند اما به هیچ كس نان قرض نخواهم داد تا از من یك خط مطلب بنویسد. از آن‌هایی هم كه با من مشكل دارند تقاضا دارم تا با فوتبال مشكل نداشته باشند، زیرا همگی ما باید به دنبال خودسازی باشیم

رییس فدراسیون فوتبال در بخش پایانی نشست مطبوعاتی خویش در توضیح تصمیمات كمیته‌ی انضباطی فدراسیون فوتبال و عدم رعایت كامل برخی آیین نامه‌ها گفت: قانون همواره به صورت یكسان اجرا می‌شود اما برخی از انعطاف‌ها به دلیل شرایط خاص می‌باشد. به عنوان مثال فدراسیون فوتبال امیر قلعه نوعی را یك جلسه محروم می‌كند اما وی با ارسال نامه‌ای ضمن ابراز ناراحتی خویش ندامت خود را نیز عنوان می‌كند لذا در این شرایط هیچ عقل سلیمی محرومیت این مربی جوان و موفق را نمی‌پذیرد و لذا در شرایط جدید محرومیت وی را به صورت تعلیق درمی‌آید. بازیكنانی چون نیكبخت واحدی و علی دایی نیز با ابراز ندامت و پی‌گیری‌های مسوولین باشگاه به حركت نادرست خود پی برده‌اند و لذا در مورد آنها نیز انعطاف‌پذیری انجام شده است. در مجموع كمیته‌ی انضباطی هرگز از قوانین تخطی نمی‌كند و انعطاف‌پذیری در اجرای قوانین به دلیل شرایط می‌باشد. از جمله پس از حادثه‌ی زلزله‌ی بم و شرایط خاص كرمان پس از بررسی درخواست آنها، خاطیان مسابقه‌ی مس كرمان را به صورت تعلیقی بخشیده شدند.

UserName