• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/08/01
  • تاريخ :

عزت‌الله ضرغامی  : چالش با رادیو و تلویزیون‌های دنیا بر سر مسیر پاك برنامه‌سازی

عزت‌الله ضرغامی

عزت‌الله ضرغامی در نشست خبری اجلاسABU مطرح كرد:

چالش با رادیو و تلویزیون‌های دنیا بر سر مسیر پاك برنامه‌سازی

حق پخش مسابقات المپیك 2008 از هم‌اینك خریدار شده

رییس سازمان صدا و سیما در نشست مطبوعاتی صبح امروز 29 مهر ماه كه در آستانه برگزاری اجلاس سالانه اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU در تهران برگزار شد‌، از این اجلاس به عنوان فرصتی مناسب بر طرح ایده‌هایی نو و مترقی از جمله بحث معنویت‌، تأكید بر خانواده و استفاده از محتوای پاك و سالم جهت رشد مخاطبان یاد كرد.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، عزت الله ضرغامی با پیش‌بینی این كه بیش از 300 تن از اعضای هیات‌های مختلف اتحادیه‌ی ABU در اجلاس تهران شركت كنند. از چهل و چهارمین اجلاس مجمع عمومی رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه به عنوان یكی از مهمترین دوره‌های این اجلاس طی سال‌های اخیر یاد كرد.

رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان كرد: اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه با 170 عضو یكی از مهمترین تشكل‌های رادیو و تلویزیونی در سطح جهان به شمار می‌رود و با مخاطبی حدود 3 میلیارد تن، گسترده‌ترین تشكل رادیو و تلویزیونی دنیا محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: از سال 1342 شمسی كه ABU راه‌اندازی شده است، كارهای بزرگی انجام داده و در جهت ارتقای فعالیت‌های رسانه‌یی در سطح آسیا نقش مهمی را برعهده داشته است.

عزت‌الله ضرغامی فعالیت‌های ABU را با هدف همكاری فعالیت‌های مشترك و رایزنی در زمینه برنامه‌سازی رادیو و تلویزیونی ورزشی و حقوقی خواند و افزود: سازمان صدا و سیما نیز با برخورداری از بیش از 100 شبكه رادیویی و تلویزیونی در سطح ملی و بین‌المللی از اركان تاثیرگذار این اتحادیه است.

وی با بیان این كه نایب رییس این اتحادیه – مرحوم هنردوست – فردی ایرانی بوده است. ادامه داد: مرحوم هنردوست بیش از 3 سال در این اتحادیه فعالیت داشت. هم‌چنین در كمیته تبیین استراتژی‌های ABU صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی دارد.

ضرغامی با ابراز خرسندی از میزبانی چهل و چهارمین اجلاس مجمع عمومی ABU این مساله را به دلیل جایگاهی دانست كه صدا و سیمای ایران در این اتحادیه دارد.

سیدعزت الله ضرغامی، فعالیت‌های چهل و چهارمین اجلاس مجمع عمومی رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه را در سه كمیته، برنامه‌یی، فنی و ورزشی تقسیم كرد و افزود: ما در این سه بخش بحث‌های متعددی داریم كه تمامی این جلسات از هفتم آبان ماه آغاز می‌شود، هم‌چنین نتایج نهایی این كمیته‌ها در جلسه عمومی پایانی مطرح خواهد شد.

رییس سازمان صدا و سیما، درباره‌ی فعالیت كمیته برنامه‌یی كه در خلال اجلاس ABU تشكیل می‌شود، گفت: در كمیته برنامه‌یی در حوزه رادیو و تلویزیون بحث‌های تخصصی چون فعالیت‌ها و پروژه‌های مشترك، تبادل برنامه‌ها، تشكیل كارگاه‌های آموزشی، تولید برنامه‌های كودك، چگونگی از نگهداری از میراث صوتی و تصویری در سازمان‌های رسانه‌یی از سوی ایران به طرح گذاشته می‌شود.

به گفته وی، طرح موضوع معنویت در سریال‌های تلویزیونی كه طی سال‌های اخیر در صدا و سیمای ایران به شدت دنبال شده از دیگر مواردی است كه با ارایه‌ مقاله‌ای توسط علیرضا برازش مدیر شبكه اول سیما مطرح خواهد شد. هم‌چنین در حوزه فیلم‌های تلویزیونی كه صدا و سیما در سال‌های اخیر فعالیت موفقی داشته است، تجربیات IRIB به شركت كنندگان ارایه می‌شود.

ضرغامی ادامه داد: در حوزه‌ی كودك و نوجوان نیز دستاوردهای انیمیشن سازمان كه به رشد 300 درصدی در سال گذشته منجر شده است، به حاضران ارایه می‌شود.

به گفته رییس سازمان صدا و سیما، در حوزه رادیو با گزارش تخصصی كه معاونت صدا ارایه می‌دهد دستاوردهای سازمان به ویژه در بخش ابتكارات به عمل آمده برای جذب مخاطب مطرح می‌شود.

وی به راه‌اندازی «رادیو تجارت» كه صبح امروز به صورت رسمی راه اندازی شد، اشاره كرد و گفت: با راه‌اندازی این رادیو بر روی موضوعاتی چون صادرات غیر نفتی تمركز می‌شود. خوشبختانه این شبكه با همكاری وزارت اقتصاد و بازرگانی راه‌اندازی شده است و در میان شبكه‌های تخصصی جای می‌گیرد.

رییس سازمان صدا و سیما هم‌چنین از انتخاب برخی مدیران سازمان صدا و سیما برای داوری بخش مسابقه ABU خبر داد و افزود: دكتر نوری و آقای نادر طالب‌زاده افرادی هستند كه در میان داوران بخش رادیو و تلویزیون حضور دارند.

وی با اشاره به بحث‌های محتوایی دیگری كه در اجلاس Abu مطرح می‌شود، گفت: در حوزه نگهداری آرشیو، دكتر بلوریان گزارشی را در خصوص فعالیت‌های سازمان صدا و سیما كه طی دو سال گذشته فعالیت خوبی را در این زمینه داشته است را در اجلاس ABU ارایه خواهد داد. خانم حجی‌زاده گزارشی را درباره جشنواره بین‌المللی رادیو ارایه می‌دهند و برخی برنامه‌سازان ما همانند خانم عذرا وكیلی كه سال گذشته جایزه بهترین برنامه شادی‌بخش رادیویی را از ABU دریافت كرده بود كارگاه آموزشی خواهد داشت.

عزت‌الله ضرغامی

سیدعزت الله ضرغامی با اشاره به فعالیت‌های كمیته فنی، در این باره اظهار كرد: در حوزه فنی بحث‌های تخصصی چهار روزه از این اجلاس را به خود اختصاص داده است و یكی از مهمترین كمیته‌های این مجمع خواهد بود. در این كمیته بحث دیجیتال كردن شبكه‌های رادیویی و تلویزیونی مطرح می‌شود.

به گفته وی، هماهنگی فركانس‌های رادیویی و تلویزیونی از جدی‌ترین بحث‌های كمیته فنی است و مشاوره‌های فنی از دیگر مباحث این كمیته خواهد بود. هم‌چنین معاونت فنی صدا و سیما دو كارگاه آموزشی را با موضوع IPTV و دوبله برگزار می‌كند.

عزت‌الله ضرغامی هم‌چنین از پرداختن به موضوعاتی چون آرشیو پیشرفته و استودیو مجازی كه در بخش‌های خبری صدا و سیما مورد استفاده قرار گرفته، به عنوان دیگر مباحث كمیته فنی اجلاس عمومی ABU یاد كرد.

به گفته وی، در كمیته ورزشی همكاری‌های ورزشی و پوشش مسابقات منطقه‌یی مد نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: خرید حق پخش مسابقات ورزشی توسط ABU و حمایت از منافع رسانه‌های ملی از جمله مباحث مهم در كمیته فنی خواهد بود. هم‌چنین در این كمیته درخصوص حق پخش مسابقات المپیك كه هم اینك توسط ایران خریداری شده، تصمیم‌گیری می‌شود.

سیدعزت‌الله ضرغامی، درباره‌ی شورای 14 نفره اجرایی ABU گفت: اعضای این شورا از میان 170 عضو انتخاب می‌شوند. این شورای اجرایی تصمیم‌گیری در خصوص استراتژی ABU موضوعات كلان اتحادیه ، حق عضویت ها و غیره را جمع‌بندی كرده و برای تصمیم‌گیری‌های نهایی آماده می‌كند.

وی از برگزاری نشست اجلاس عمومی طی روزهای شنبه و یكشنبه 12 و 13 آبان ماه خبر داد وافزود: در این نشست تمامی اعضای شركت‌كننده حضور دارند كه مراسم آن در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.

آیین گشایش مفصل خواهد بود و یكی از شخصیت‌های جمهوری اسلامی ایران در این مراسم حضور دارد و سخنرانی می‌كند. سخنرانی رییس سازمان صدا و سیمای ایران و رییس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه دیگر برنامه‌های مراسم افتتاحیه خواهد بود.

به گفته‌ی رییس سازمان صدا و سیما در جلسه مجمع عمومی تصمیمات تمام كمیته‌ها مطرح و به تصویب اعضا می‌رسد و پس از تصویب، این تصمیمات در قابلیت اجرایی خواهند داشت.

وی از برگزاری دو نشست تخصصی با موضوع همگرایی رسانه‌یی و چگونگی تولید محتوا برای رسانه‌های جدید و هم‌چنین دیپلماسی رسانه‌یی و نقش رسانه‌های آسیا و اقیانوسیه در اجلاس مجمع عمومی ABU در تهران خبر داد وافزود: همكاران و مدیران ما در هر دو موضوع سخنرانی‌هایی را ارایه می‌دهند. این اجلاس فرصت مناسبی است تا ایده‌ها نو و مترقی از جمله بحث معنویت، تاكید بر خانواده و استفاده از محتوای پاك برنامه‌سازی مورد بحث قرار بگیرد و در نهایت فرصتی پیش می‌آید تا صدا و سیما رسانه‌هایی كه مسیری غیر از این مسیر پاك را طی می‌كنند، به چالش بكشد.

سیدعزت الله ضرغامی، تبیین جایگاه سازمان صدا و سیما در اتحادیه ABU در حوزه تصمیم‌گیری و مدیریتی ABU ، نایب رییسی اتحادیه و هم‌چنین عضویت در شورای اجرایی اتحادیه و عضویت در گروه استراتژی و طراحی ABU را از جمله اهدافی برشمرد كه صدا و سیما از برگزاری این اجلاس دنبال می‌كند.

وی هم‌چنین ادامه داد: سعی ما در این است تا از طریق برگزاری این اجلاس درحوزه دوم كه حوزه عملیاتی و برنامه‌سازی است شاهد مشاركت برنامه‌سازان ایرانی در اكثر فعالیت‌های مشترك از جمله تولید برنامه‌های مشترك در حوزه كودك و تبادل برنامه های مستند بوده و حضور پررنگ و موثری در شبكه تبادل خبری آسیا ویژن داشته باشیم.

سیدعزت‌الله ضرغامی درباره حضور پر رنگ صدا و سیمای ایران و آسیا ویژن تصریح كرد: تولیدات خبری ما در سال‌های گذشته در آسیا ویژن جایگاه ویژه‌یی داشته و جوایز متعددی را حوزه سیاسی و خبر صدا وسیما دریافت كرده است و سالی نیست كه ما یكی از جوایز آسیا ویژن را دریافت نكنیم. در مجموع IRIB به خاطر سرعت و صحت اخبار یكی از اعضای فعال این اتحادیه بوده است.

وی ابراز امیدواری كرد كه با برنامه‌ریزی‌های مناسبی كه در زمینه برگزاری چهل و چهارمین اجلاس ABU صورت گرفته است، مهمانان رسانه‌یی بتوانند با خاطراتی خوش ایران را ترك كنند و از نظر محتوایی و تصمیم گیری نیز یكی از موفق‌ترین نشست‌های رادیو و تلویزیونی در سطح آسیا برگزار شود.

به گزارش ایسنا، عزت‌الله ضرغامی در ابتدای این نشست یاد و خاطره مرحوم هنردوست نایب رییس اتحادیه ABU را گرامی داشت و گفت: مرحوم هنردوست از چهره‌های آگاه در سطح كشور و بین‌المللی بود و تلاش‌های ارزشمند ایشان در دل و ذهن تمام كسانی كه در رسانه فعالیت دارند، باقی خواهند ماند. خصوصا مرحوم هنردوست در اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه منشاء بركات بسیاری بود و فقدان ایشان لطمات بسیاری را بر این اتحادیه وارد كرد. تسلیت مقامات ABU طی روزهای اخیر حاكی از جایگاه ویژه ایشان در این اتحادیه بوده است.

در پایان این نشست رییس صداوسیما به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت كه در گزارش‌های تكمیلی ایسنا ارسال می شود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

هم اندیشی مدیران مراكز قرآنی

 

UserName