• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/07/30
  • تاريخ :

نگهبانان زن محله

 

دفاع شخصی

 

اولین گروه از «نگهبان زن محله» در دومین روز از هفته ناجا در حالی آغاز به كار كرد كه بر اساس اظهارات رییس مركز انتظام پلیس پیشگیری نیروی انتظامی، كار اصلی (امنیتی) را آقایان انجام می‌دهند.

 

سرهنگ محمدحسینی در گفت‌وگو با  ایسنا با بیان این كه شكل‌گیری نگهبان محله در نوع خود حركتی بود كه به ارتقای امنیت اجتماعی‌ ــ اخلاقی، كمك مؤثری به محلات كرد، افزود: در ادامه این روند، با توجه به نیاز كشور و تقاضای مردم، بر آن شدیم فعالیت نگهبان زن محله را در سطح كشور شكل دهیم.

 

اما اظهارات این مقام انتظامی، درحالی حكایت از ایفای نقش نگهبان زن محله می‌كند كه این افراد هیچ گونه تخصصی ویژه‌ای در خصوص فعالیت انتظامی ندارند و به محض گزینش از سوی شركتهای خدمات مراقبتی كه زیر نظر مركز انتظام پلیس ناجا هستند، پس از گذراندن یك دوره آموزشی 15 روزه و گرفتن كارنامه قبولی، مشغول به كار می‌شوند.

 

اما پرسش مطروحه این است كه نگهبان زن محله، در واقع چه كاری انجام می‌دهد ؟

سرهنگ حسینی در این باره به خبرنگار «زنان» ایسنا می‌گوید : این زنان در خصوص مبارزه با اراذل و اوباش و مبارزه با مفاسد اجتماعی و اخلاقی، آموزشهای لازم را دیده‌اند. اما وی در پاسخ به محیط كار نگهبان زن محله، ارتباط اصلی این افراد را با زنان عنوان و اظهار می‌كند: این نگهبانان برای جامعه، احساس امنیت به ارمغان می‌آورند و در محلهایی كه تردد خانمها زیاد است، انتظامات را در محل برقرار می‌كنند.

 

در حالیكه نگهبان مرد محلات، مجهز به تجهیزات امنیتی، همچون باتوم، گاز اشك‌آور و دستبند برای مقابله با خطرات احتمالی و مجرمانه هستند، نگهبان زن محلات این تجهیزات را ندارند و رییس مركز انتظام بر این اعتقاد است كه نگهبان زن محلات، كار اجرایی خاصی انجام نمی‌دهد و در واقع در هرجایی كه حضور داشته باشد، مكمل نگبهان مرد محله هستند.

 

این اظهارات، در شرایطی مطرح است كه تعدادی از این نگهبانان زن محلات در «بازار رضا (ع)» كه تردد سارقان، كیف قاپان و جیب‌بریهای حرفه‌ای است، مشغول به كار شده‌اند و اگر در جریان شناسایی سارق قصد درگیری یا دستگیری وی را داشته باشند، به نظر می‌رسد فاقد توانایی‌های لازم باشند.

زمانی كه سرهنگ حسینی در برابر این پرسشها قرار می‌گیرد با تأكید بر این كه دستگیر كردن هر سارقی نیاز به تجهیزات ندارد، اظهار می‌كند: نگهبان زن محله، با بی‌سیم بلافاصله نگهبان مرد را در جریان می‌گذارد و مجرم دستگیر می‌شود.

 

اگر قرار است فلسفه وجودی زن نگهبان محله در این حد باشد، پس به راستی چرا به عنوان عامل ارتقای امنیت معرفی می‌شود؟

سرهنگ حسینی در پاسخ به این پرسش اعلام كرد: نگهبان زن، مجهز به گاز اشك‌آور است و با وجود نگهبان مرد، نیازی به ورود وی به درگیری نیست!

 در حال حاضر 110 تن از نگبهانان زن محلات در تعدادی از شركتها به عنوان نگهبان ورود و خروج و بازرسی بدنی زنان و نظارت، مشغول به كار شده‌اند و رییس مركز انتظام نیز اعلام كرده است تقاضاهای زیادی از سوی ادارات، سازمانها، فروشگاههای زنجیره‌ای برای بكارگیری این نگهبانها وجود دارد كه تا سال آینده به بسیاری از این تقاضاها پاسخ داده می‌شود.

این زنان، در حال حاضر با فرم پوشش مانتو خاكستری رنگ، سرآستین‌های روشن، با مقعنه مشكی مشغول به كار شده‌اند و این احتمال وجود دارد كه فرم پوششان تغییر كند.

البته تا كنون «نگهبان زن محله» تنها در شهر تهران و قم فعال شده است؛ اما سرهنگ حسینی از آغاز دور جدید آموزش 80 متقاضی دیگر طی هفته آینده خبر داده است. این در حالیست كه تا كنون هنوز هیچ یك از این نگهبانان بر خلاف هدفهای تعریف شده پیشین، در محلات به كار گرفته نشده‌اند.

 

 

UserName