• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 717
 • چهارشنبه 1386/7/25 ساعت 13:26
 • تاريخ :

لطیفی: تا 51 سالگی فیلم می‌سازم

محمدحسین لطیفی

باران كوثری: جوایز شرایط را برای انتخاب كار سخت می‌كند

محمدحسین لطیفی كه به همراه عوامل "روز سوم" آخرین ساخته‌ی سینمایی‌اش به دانشگاه تهران آمده بود، از پروژه‌ی اخیر سینمایی‌اش "توفیق اجباری" كه به تازگی ساخت آن را به پایان برده است به عنوان پروژه‌ی نام برد كه قصد داشته است با ساخت به گذشته‌ی فیلم‌سازی‌اش برگردد و یك بار دیگر به خودش و كارنامه‌ی كاری‌اش از ابتدا نگاه كند.

این كارگردان سینمای ایران كه روز گذشته ـ 23 مهر ماه ـ در تالار شهید چمران دانشكده فنی دانشگاه تهران سخن می‌گفت، با بیان اینكه سر ساخت سه فیلم اخیرش "وفا"، "صاحب‌دلان" و "روز سوم" حال عجیبی داشته است، اظهار داشت: بلافاصله كاری به نام "توفیق اجباری" را ساختم تا با این فیلم سراسر طنز به همان سینمایی كه از سالها قبل كار می‌كردم، برگردم و متوجه باشم خیلی باید تلاش كنم تا از آن نداشته‌ها خدا به من بدهد.

لطیفی ادامه‌ داد: بعضی‌ها می‌گویند، "لطیفی" كه "روز سوم" را ساخته است، چرا الان "توفیق اجباری" می‌سازد، اما باید به دوستان بگویم، هر موضوعی جای خودش را دارد و همانطور كه برای تولد بچه‌ام نوحه‌خوان نمی‌آورم، برای فوت پدرم هم كسی را كه شاد می‌خواند، دعوت نمی‌كنم.

او ساخت سریال را در بین فیلم‌های سینمایی وظیفه‌ی خود دانست و ادامه داد: اگر 60 فیلم در سینما ساخته می‌شود، حداقل ساخت 35 تا از آنها به من پیشنهاد می‌شود و یا از 15 سریالی كه در سال تولید می‌شود، فیلمنامه 8 تا از آنها به خانه ما می‌آید و به خاطر آن خانواده‌های كه پول سینما رفتن ندارد، وظیفه دارم سریال هم كار كنم.

این كارگردان در پاسخ به سوالی درباره اینكه اگر آن اتفاقی كه در خرمشهر افتاد امروز رخ می‌داد باز هم همان مردم به

پا می‌خواستند اظهار داشت: همین امروز كافی است، تنها امروز احساس اشغال كنید، مطمئن هستم در پایان "روز دهم" همه مثل همان‌ها خواهیم شد و نمی‌توانیم غیر از آن عمل كنیم و در واقع لحظه‌ای است كه باید در آن موقعیت قرار بگیریم.

در بخش دیگری از جلسه لطیفی آموخته‌هایش را از سینما بسیار زیاد دانست و گفت: من از 51 سالگی به بعد دیگر فیلم نخواهم ساخت و امیدوارم خدا عمری به من بدهد تا آموخته‌هایم را به جوانان منتقل كنم.

بنا بر این گزارش، محمد حسین لطیفی متولد 1341 است و در حالی می‌گوید كه تا 51 سالگی بیشتر فیلم نخواهد ساخت كه اكنون 45 سال دارد.

به گزارش ایسنا، باران كوثری بازیگر "روز سوم" نیز كه لطیفی را همراهی می‌كرد، بازی در صحنه زیر خاك را از سخت‌ترین قسمت‌های این فیلم دانست و گفت: در آن صحنه خیلی اذیت شدم و جزو كارهای سخت و مشكلی بود كه تا به حال انجام داده‌ام.

وی درباره دریافت جوایز مختلف و تأثیر آن‌ها در روند بازیگریش اظهار داشت: این جوایز تنها شرایط را در انتخاب كارها برای من سخت كرده وگرنه برای من مهم و ایده‌آل نیست و معتقدم نظر داورانی بوده است و اینكه تصور شود، دریافت جایزه اوج یك بازیگر است به نظر من اینگونه نیست.

محمد آخوندی تهیه كننده فیلم نیز تمام اتفاقات و وقایع روز سوم را كاملاً واقعی خواند و گفت: همه اینها وجود خارجی داشته و زایده فكر فیلمساز نیست.

او همچنین درباره تصنعی بودن صحنه بوسیدن عكس حضرت امام (ره) توسط كاركتر مهندس كه توسط یكی از دانشجویان مطرح شد اظهار داشت: این صحنه پیش زمینه‌ای داشت كه متأسفانه بعد از اتفاقاتی كه در پرواز هلی كوپتر برای مهدی صبایی رخ داد و باعث مجروح شدن او شد، نتوانستیم آنها را بگیریم و اگر آن یك صحنه را هم حذف می‌شد در حق امام (ره) جفا می‌كردیم.

محمد جلالی دیگر تهیه كننده این فیلم هم با انتقاد از مشخص نشدن وضعیت جوایز جشنواره فیلم فجر گفت: متأسفانه سمندها هنوز بلاتكلیف است و ما پیگیر این موضوع هستیم تا همانطور كه اعلام كردیم آنها را به خانواده شهید امان‌الهی و یك جانباز اهدا كنیم.

در پایان این جلسه كه توسط كانون نمای نو وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشكده‌های فنی دانشگاه تهران برگزار شد، تندیس‌هایی به عوامل فیلم "روز سوم" اهدا شد.

منبع : ایسنا

 

UserName