• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/07/25 ساعت 11:19
  • تاريخ :

سیا و تجارت مواد مخدر

سازمان سیا

 

 

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا  (Central Intelligence Agency) سیا، به عنوان سازمان اطلاعاتی آمریکا محسوب می‌شود که وظیفه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره حکومت‌ها، شرکت‌ها و افراد داخلی و خارجی و ارائه گزارش این اطلاعات به حکومت آمریکا را دارد. ولی وقتی پا را فراتر از لغت‌ها بگذاریم، نام‌های دیگری برای این سازمان نه چندان مخفی، پیدا خواهد شد.

وقتی به لغت‌نامه‌هایی مثل ویکی‌پدیا که خود نیز در اختیار سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی سیا قرار دارد مراجعه کنیم، تعریف‌های رسمی و ظاهر فریب بسیاری درباره‌ی این سازمان خواهیم یافت. مثلاً "مرکز سیا" در ایالت ویرجینیا قرار دارد و به مناسبت وجود دستگاه‌ها و تجهیزات فوق پیشرفته، کسی حق ورود به ساختمان آن را ندارد. ولی وقتی به دست نوشته‌های بعضی از نویسندگان و کارمندان سابق این سازمان نگاه کنیم، حقایقی با رویکرد اطلاعاتی کمتر و البته، اهداف اقتصادی بیشتر را از فعالیت‌های آن درمی‌یابیم.

 

"الکساندر چاکبرن" و "جفری کلر" در کتابی 400 صفحه‌ای تحت عنوان "مرگ سفید؛ سیا و مواد مخدر" 50 سال رابطه‌ی سیا با این سازمان‌های جنایی و فروش مواد مخدر را بر روی صفحات کاغذ آورده‌اند.

در فصل فصل این کتاب چاکبرن و کلر جزئیات دقیقی از چگونگی حمل و نقل مواد مخدر به مناطق جنگ‌زده‌ای همچون "ویتنام" و "لائوس" را ارائه می‌کنند و به وضوح بیان می‌کنند که چرا و چگونه یک سرباز آمریکایی می‌تواند به تنهایی و تحت تاثیر داروهای توهم‌زای(LSD) ، زنان و کودکان روستایی دور افتاده در ویتنام، عراق و یا هر جای دیگری از کره خاکی را به خاک و خون بکشد.

پس از حمله آمریکا به افغانستان و اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی، انتظار بر این بود که کشت و تجارت مواد مخدر در افغانستان کاهش پیدا کند؛ اما بر خلاف انتظارات نه تنها کشت مواد مخدر کاهش پیدا نکرد، بلکه با رشد چشمگیری هم مواجه شد. چاکبرن و کلر در این کتاب فعالیت‌های سازمان سیا را در قاچاق مواد مخدر یادآوری کرده و یکی از دلایل حمله به افغانستان را بازگرداندن تجارت مواد مخدر به سازمان سیا و استفاده از منافع اقتصادی بی‌نظیرش را عنوان می‌کنند.

به گزارش کتاب‌نیوز به دنبال بمباران افغانستان توسط آمریکا در سال 2001 میلادی، دولت تونی بلر توسط گروه "هشت" مامور شد تا برنامه ریشه‌کن‌کردن کشت مواد مخدر را در افغانستان اجرا کند. این برنامه ظاهراً این امکان و فرصت را به کشاورزان افغانی می‌داد تا کشت خشخاش را کنار گذاشته و محصولات دیگری را جایگزین آن کنند. اما دولت انگلیس، خارج از مرزهای کابل و در ارتباطی نزدیک با آمریکا و شاید سیا برنامه دیگری را دنبال کرد. و بدین ترتیب از اکتبر سال 2001، کشت تریاک و خشخاش به شدت در افغانستان افزایش یافت. 

 

اقتصاد وابسته به مواد مخدر افغانستان، پروژه‌ی به دقت طراحی شده‌ی سازمان سیا بود که توسط  سیاست خارجی آمریکا حمایت می‌شد و همانطور که تحقیقات ارائه شده در این کتاب نشان می‌دهد، با گذشت دو سال از آغاز عملیات مخفی سیا در افغانستان (1997) سرزمینهای مرزی پاکستان و افغانستان به بزرگترین تولیدکننده‌ی هروئین در جهان تبدیل شده است. بر طبق آخرین آمارها در سال 2003، قاچاق مواد مخدر پس از تجارت نفت و تسلیحات، سومین کالای بزرگ جهانی برای کشورهای جهان سوم است. در حقیقت، سازمان سیا که همه جانبه از تجارت مواد مخدر حمایت می‌کند، تجارتی پیچیده و مخفی را گسترش می‌دهد تا اقدامات قانونی و غیرقانونی به طور روزافزون در هم آمیخته شود و معجون رنگینی در جامعه جهانی ساخته شود که بتواند کارهای غیرقانونی آمریکایی‌ها را با مصوبات به اصطلاح قانونی سازمان ملل! توجیه کند.

چاکبرن و کلر که سال‌های طولانی در روزنامه‌های واشنگتن پست، نیویورک‌تایمز و لس‌آنجلس ‌تایمز فعالیت داشته‌‌اند؛ غیر از این‌که خود منابع موثقی از روابط پنهانی و آشکار سیا و سازمان‌های تجارت جهانی مواد مخدر، در اختیار مخاطب آمریکایی ــ که عادت کرده "سیا" را مثل دیگر سازمان‌های این کشور از روی ساختمان و شاید لوگو و یا نشان آن بشناسد ــ قرار می‌دهند، از دیگر روزنامه‌نگارانی یاد می‌کنند که چندان دل خوشی از سیا و سیاست‌های این سازمان ندارند. کودتای 28 مرداد نمونه‌ای از عملکرد این سازمان در ایران است که گفته می‌شود اسناد مربوط به این کودتا بر خلاف رویه‌ سازمان سیا در انتشار اسناد تاریخی، انتشار نیافته است! برخی از محققان بر این باورند که بخش اعظمی از مدارک مربوط به این کودتا، به بهانه نبود قفسه‌ی کافی! برای نگهداری، نابود شده‌اند.

 

 

UserName