• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/07/25
  • تاريخ :

اولین نشست خبری جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی برگزار شد

جشنواره‌ی تئاتر

معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری گفت: توجه به تئاتر دانشگاهی در شهرستان‌ها از جمله اهداف مهم ماست كه با تأسیس خانه تئاتر دانشگاهی در تلاش هستیم، به این هدف دست پیدا كنیم.

محسن اسلامی كه امروز ـ 23 مهر ماه ـ در اولین نشست خبری جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی هفت ماه پیش از برگزاری آن در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، ادامه داد: در حال حاضر تفاهم‌نامه‌هایی با مدیران كل ارشاد استان‌ها، معاون امور سینمایی، مدیر اداره كل هنرهای نمایشی امضا كرده‌ایم كه به موجب آن همكاری بسیار خوبی در استان‌ها خواهیم داشت، تا از این طریق به شكل سیستماتیك و منظم‌تری به فعالیتهای تئاتری دانشجویان در شهرستان‌ها سر و سامان بدهیم.

وی از كمبود و نبود امكانات تئاتری در بسیاری از دانشگاه‌ها یاد كرد و در ادامه تصریح كرد: در وهله اول استعدادها را شناسایی می‌كنیم تا پس از آن و با تزریق بودجه و تجهیز كانون‌های فرهنگی هنری در سراسر كشور، توجه بیشتری به تئاتر دانشگاهی‌ مبذول داریم و در همین راستا طرح اعزام دانشجویان را به خارج از كشور همچنان در دست اجرا داریم.

در ادامه سعید هاشم‌پور دبیر یازدهمین جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی درباره حامیان این دوره از جشنواره گفت: همچون دوره‌های گذشته مركز هنرهای نمایشی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری و نیز سازمان میراث فرهنگی به فراخور شرایط خود، امكاناتی را برای ما فراهم كرده‌اند، اما متأسفانه از سوی دانشگاه آزاد اسلامی كمكی به ما نشده است در حالیكه پیش از این وعده همكاری و كمك را به ما داده بودند، اما به تعهداتشان عمل نكردند.

وی در عین حال متذكر شد: از سوی گروه‌های شركت كننده و اساتید همكاری‌های خوبی انجام شده است، اما بدنه اصلی دانشگاه آزاد، حمایتی از ما انجام نداده است و اگر این روند به همین شكل ادامه پیدا كند، شاید در برخی از بخش‌ها با محدودیتهایی رو به رو شویم.

به گزارش ایسنا، هاشم‌پور سپس در تشریح بخش‌های گوناگون جشنواره، مهم‌ترین بخش را؛ بخش مسابقه‌ی تئاتر صحنه‌ای برشمرد و گفت: اولویت در این بخش با متون دانشجویی است و درباره‌ی متون خارجی، از گروه‌های متقاضی درخواست كرده‌ایم، طرح خلاقه و شیوه اجرایی خود را همراه با متن ارایه بدهند.

به گفته وی مسابقه‌های تئاتر خیابانی، مدرسان تئاتر دانشگاهی، مسابقه نمایشنامه‌خوانی، مسابقه نمایشنامه‌نویسی ویژه اكبررادی، مسابقه مقاله‌نویسی و ترجمه در كنار مسابقه ماكت صحنه و عكاسی تئاتر و نیز مسابقه پوستر تئاتر، بخش‌های گوناگون این دوره از جشنواره هستند كه از 7 تا 14 اردیبهشت سال 87 برگزار می‌شود.

هاشم‌پور یادآور شد: مسابقه تئاتر خیابانی در دو بخش آزاد و آیین‌ها و سنن اقوام ایرانی، مسابقه نمایشنامه‌خوانی در سه بخش آزاد‌ ترجمه و اقتباس و مرور آثار میلاد اكبرنژاد برگزار می‌شود، همچنین همزمان با برگزاری جشنواره نمایشگاه‌هایی برای آثار سه بخش ماكت صحنه، عكاسی تئاتر و پوستر تئاتر بر پا می‌شود.

او تاكید كرد: امسال توجه ویژه‌ای به جشنواره‌های مناطق داشتیم كه در همین راستا جشنواره‌هایی در تبریز،‌ سبزوار و بوشهر برگزار می‌شود.

هاشم‌پور درباره بخش پژوهش گفت: در این بخش كتاب "راهبردهای جدید نمایشنامه‌نویسی" را در كنار نمایشنامه‌های برتر دوره‌های هشتم تا دهم و همچنین مجموعه مقالات سمینار آسیب‌شناسی تئاتر دانشگاهی منتشر می‌كنیم، علاوه بر این دومین سمینار آیین‌شناسی تئاتر دانشگاهی را برگزار خواهیم كرد.

به گزارش ایسنا، دبیر یازدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی درباره بخش بین‌الملل گفت: علاوه بر نگاهی كه به كشورهای اروپایی داریم، در تلاش هستیم، نگاه ویژه‌ای به كشورهای خاورمیانه هم داشته‌ باشیم.

به گفته وی تاكنون رایزنی با 92 سفارتخانه و 174 فستیوال بین‌الملل انجام شده و 13 استاد متقاضی شركت در جشنواره هستند، كه در همین راستا پیشنهاد اجرای كار مشترك توسط سه كشور فرانسه، ایتالیا و روسیه مطرح شده است.

سپس محسن اسلامی درباره تغییرات این دوره از جشنواره گفت: این تغییرات در جهت رشد علم است كه نمونه آن تمركز بر متون ایرانی است.

وی همچنین درباره فرآیند انتخاب دبیر جشنواره دانشگاهی در پاسخ به سوالی توضیح داد: دبیر از طریق مجمع، انتخاب می‌شود. در عین حال از دانشجویان خواسته‌ایم افرادی با پتانسیل بالا را معرفی كنند و گاه این انتخاب‌ها بر موارد مطرح شده در آیین‌نامه برتری داده می‌شود و تلاش ما بر این است، سیستم بوروكراسی و بی‌نظمی بر فضای برگزاری جشنواره حاكم نشود.

منبع  : ایسنا

 

UserName