• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/07/16
  • تاريخ :

 

سهمیه بندی بنزین خودروهای عمومی و دولتی روزانه شد

خودرو

برای پیشگیری از فروش غیرقانونی بنزین ،سهمیه بنزین خودورهای عمومی و دولتی از ابتدای آبان ماه بصورت روزانه در كارت آنها واریز می شود.

سیدناصر سجادی مجری طرح كارت هوشمند سوخت در نشست با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: طی 100 روز اجرای سهمیه بندی بنزین به طور متوسط روزانه 60.5 میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است كه كاهش روزانه 17 میلیون لیتر مصرف بنزین را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

وی افزود: در صورت عدم سهمیه بندی، مصرف بنزین كشور به طور متوسط روزانه بیش از 85 میلیون لیتر می رسید كه با اجرای این طرح، روزانه 25 میلیون لیتر صرفه جویی از این لحاظ صورت گرفته است.

سجادی گفت: متوسط مصرف خودروهای شخصی در این مدت 4.17لیتر بوده كه اندكی بیشتر از سهمیه اختصاصی روزانه 3.3 لیتر می باشد. در این مدت حدود 60 درصد خودروها كمتر از 400 لیتر مصرف كرده اند.

مجری طرح كارت هوشمند سوخت یادآور شد: با اطلاعاتی كه از نیروی انتظامی گرفته شد، 450 هزار كارت برای خودروهای مسافربر شخصی و آژانس صادر شد كه بخشی از آنها هنوز توزیع نشده است.

وی با اشاره به آمار بالای درخواست كارت سوخت المثنی تصریح كرد: تاكنون حدود 720 هزار كارت سوخت المثنی درخواست شد كه قریب به 600 هزار كارت صادر شده است. در این خصوص، ما با حجم زیاد درخواست ها از یك سو و اتمام كارت های موجود از سوی دیگر مواجه شدیم كه همین مطلب باعث تأخیر در صدور كارتهای سوخت المثنی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس وی افزود: تا پایان ماه میلادی جاری، كارتهای خریداری شده وارد كشور می شود كه با این كار، زمان صدور كارتهای سوخت المثنی به 15 روز كاهش می یابد.

سجادی گفت: در مقطعی به خاطر كمبود كارت، مجبور شدیم با اعمال تغییراتی روی كارتهای سوخت موتور سیكلت، از آن به عنوان كارت سوخت خودرو استفاده نمائیم، كه البته مشكلی برای دارنده كارت ایجاد نشده است. كارتهای خریداری شده نیز پاسخگوی نیاز یك سال درخواست كارت جدید، المثنی و گازوئیل خواهد بود. به گفته وی، پرداخت الكترونیك وجه توسط كارتهای هوشمند سوخت تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید و تا ابتدای آذرماه، سیستم محاسبه و حساب و كتاب جایگاه ها از شكل دفتری و دستی به صورت سیستمی تغییر خواهد كرد.

وی یادآور شد: در نظر است براساس مصوبه ستاد تبصره 13، سهمیه تمامی خودروهای غیر از خودروهای شخصی به روز شود. بدین معنی كه این خودروها سهمیه خود را به جای ماهانه روزانه دریافت خواهند كرد كه جدول و میزان سهمیه های روزانه به زودی اعلام و از ابتدای آبان اعمال می شود.

وی هدف از انجام این امر را كنترل بیشتر بر نحوه استفاده بنزین تخصیص یافته برای این گروه ها، عنوان كرد.

وی از دیگر فواید این كار را تخلیه نشدن كامل سهمیه بنزین یك خودرو غیرشخصی در صورت مفقود شدن كارت هوشمند سوخت، مطرح كرد.

به گفته وی، دولت برنامه ای برای عرضه بنزین آزاد ندارد و برای اتمام دوره و زمان سهمیه بندی نیز مهلت خاصی در نظر گرفته نشده است. پیش بینی می شود پس از اتمام مهلت 6 ماهه برای خودروهای شخصی، این زمان مجدداً 6 ماه دیگر تمدید و سهمیه ها تجدید شود. سجادی یادآور شد: سیستم و تلمبه ها به گونه ای طراحی شده اند كه بدون كارت، امكان سوخت گیری وجود ندارد. اینكه خارج از جایگاه ها، بنزین به صورت آزاد فروخته می شود، ناشی از خرید و فروش كارتها و سهمیه بنزین خودروها است.

وی تصریح كرد: در شركت ملی پخش فرآورده های نفتی، گروهی به نام كنترل كیفیت وجود دارد كه به بررسی ونظارت بر كیفیت فرآورده ها از مرحله تحویل به شركت تا تحویل به مشتری می پردازد. لذا عرضه بنزین تقلبی و مخلوط در جایگاه ها مردود است. ولی ممكن است عده ای خارج از چرخه توزیع، به عرضه این گونه بنزین ها بپردازند كه خارج از اختیارات ما می باشد.

سجادی افزود: تجهیزات مربوط به كارت هوشمند گازوئیل در حال نصب و راه اندازی و كارتها نیز در مرحله خریداری و وارد شدن به كشور است. تا پایان سال طرح كارت هوشمند گازوئیل اجرایی می شود. رمزگذاری كارتها نیز در دست اقدام است و تا دو هفته آینده می تواند گفت، از چه زمانی اجرایی و عملیاتی می شود.

 

 

UserName