• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1382/10/10
  • تاريخ :

 

یك وقت آزاد برای خود در تقویم قرار دهید

 

 

 

 

زیادی هر چیز ، حتی چیزهای خوب باز هم زیاد است . صرفنظر از این كه چقدر اجتماعی هستید یا چقدر علاقه به وقت گذرانی با دیگران دارید، یك حالت جادویی و آرامش بخش با دیدن تقویم و صفحات سفید آن ( كه هیچ برنامه ای  برای آن در نظر نگرفته اید ) در شما به وجود می آید. وقت آزاد ، زمان رسیدگی به كارهای عقب مانده و یا جبران آن است . مشخص كردن " وقتی" در تقویم كه هیچ تصمیمی برای آن ندارید ، به احساس آرامش شما و این احساس كه وقت كافی دارید ، كمك می كند.

 

چنانچه منتظر فرصتی هستید تا پس از اتمام كلیه كارهای خود ، چنین وقتی را برای خود در نظر بگیرید ، بندرت ( اگر بندرت نیز وقتی پیدا شود ) به آن دست خواهید یافت و به جای آن تقویم و جدول برنامه های شما به طرز عجیبی از تعهدات و خواست های دیگران پر می شود . همسرتان برای شما انجام كارهایی را در نظر دارد. فرزندان شما ( اگر فرزندی دارید) آتش بار خواست های خود را به سوی شما نشانه می روند . همسایگان ، دوستان و خانواده نیز در این امر با آنها همراهند . بعد از آن تعهدات اجتماعی مطرح می شود ( تعهدات نسبت به كسانی كه مورد علاقه شما هستند و آنانی كه بدون هیچگونه تعهدی می خواهید كمكی به آنها بكنید ) . البته از جانب محیط كار و از سوی افراد غریبه ( مثل فروشندگان و بسیاری افراد از طریق تلفن ) نیز تقاضاهایی مطرح می شود . همه و همه به جز خود شما.

 

تنها راه حل این مشكل آن است كه برای خود نیز به همان اندازه كه به قرار ملاقات با پزشك یا بهترین دوست خود اهمیت می دهید در جدول برنامه خود جایی در نظر بگیرید . قرار ملاقاتی با خود بگذارید و به استثناء موارد اضطراری ، حتماً آن را حفظ كنید . می بینید كه جریان كار بسیار ساده است. به نوشته های تقویم و جدول برنامه های خود بنگرید . باید برنامه هایی كه نمی خواهید ، از تقویم خود خط بزنید و برای خود زمانی در نظر بگیرید.

 

 

 

 

به مرور به زمان بندی برای خود نیز عادت خواهید كرد . ممكن است وقتی برای اولین بار شروع به برنامه ریزی زمانی برای خود می نمایید ، نگران آن باشید كه فرصت های دیگری را از دست بدهید و دیگران شما را  خودخواه بدانند. خیلی دشوار است در حالی كه وقت آزادی در تقویم دارید ، بگویید " وقت ندارم" . به هرحال به مرور درمی یابید كه  ارزش این زمان آزاد را دارید.

 

منظور از این وقت گذاشتن برای خود ، این نیست كه اهمیت كارتان كمتر است یا صرف وقت با خانواده مهم نیست. بهتر است این طور بگوییم كه این وقت آزاد ، تعادل لازم را برای تغذیه روحی شما فراهم می آورد و بدون آن كه زندگی به نظر دشوارتر و آشفته تر برسد، تعادلی در آن ایجاد می كند.

 

حال ، از شما می خواهیم كه از امروز به تقویم خود نظری انداخته و یك وقت آزاد برای خود در نظر بگیرید( برای آغاز كار، یك دفعه در هفته یا در ماه ) حتی اگر فقط چند ساعتی باشد . اصلاً نگران نباشید ، با اینكار فردی خودخواه تلقی نمی شوید . در حقیقت می توان گفت خلاف آن صادق است. به مرور كه زندگی خود را از آن خود بدانید ، در می یابید كه بیش از پیش برای تأمین نیاز دیگران سودمند هستید . بالاخره متوجه خواهید شد، وقتی آنچه نیاز دارید ، در دسترس باشد ، به نیازهای دیگران نیز آسان تر می توانید پاسخ دهید.

از کاه کوه نسازید

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان - زهره پری نوش
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName