• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1820
 • سه شنبه 1386/7/10
 • تاريخ :

قیمتی ترین ماه خدا

ماه رمضان

     حكیمی را پرسیدند، كامل ترین "كلام" چیست؟ گفت: "كلام خدا". گفتند: قیمتی ترین مـاه كدام است؟ فرمود ماه خدا كه "رمضان" است. پس سبب قیمت و منزلت ایـن مـاه پرسیـدند. گفـت: كامل ترین كلام و سخن هستی كه از آن خدا و در "قرآن مجید" است در "لیله القدر" ]شب قدر[  این ماه نازل آمد و "لیله القدر" را خدا قیمت داده است به هزار ماه! پس كدام ماه است كه یك شب آن از هزار ماه نیكوتر و پرفضیلت تر باشد؟!

     تمامی مسلمانان جهان تا یكی _دو روز آینده میهمان خدا خواهند بود. میهمان خدا از آن جهت كه "حكم الهی" و "فریضه روزه" توسط مسلمانان اجرا می گردد وگرنه انسان در تمامی سال و در هر لحظه میهمان خداست و از نعمت های او متنعم است!

     قدر و منزلت ماه مبارك رمضان با واژه های مصنوعی و اعتباری آدمیان، ناگفـتنی اسـت. تنها یك شب آن كه شب قدر باشد، نیكوتر از هزار ماه است. عمیق ترین و عارفانه ترین "نماز" در این ماه خوانده می شود كه "نماز علی علیه السلام" است. كامل ترین "نـماز عشق" در این مـاه به ثبت می رسد كه نماز علی علیه السلام است; و جاودانه ترین خون در این ماه جـاری می گردد كه خون علی علیه السلام است.

     به روایتی، عمر آدمی در این ماه تمدید می شود. شاید نخستین عملی كه در آستانه حلول ماه مبارك رمضان بر ما فرض گردد به جـا آوردن "سجـده شكر" باشـد و بـاید كـه چنـین باشد. سجده شكر از آن جهت كه خداوند مهربان بر ما منت نهاد كه امسال نیز در ماه پر خیر و بـركت خود، میهمان او باشیم و به ما عمری داد تا بار دیگر "شب قدر" را درك كنیم.

ماه رمضان

     از آداب بسیار گرانقدر این ماه، قرائت قرآن و ختم یك دور آن است. مـردم مسلمان ایران در مساجد و حسینیه ها و هیئت های دینی با بر گزاری جلسات منظم قرآن و با خواندن "یك جزء قرآن" در هر روز از ماه مبارك رمضان، می كوشند تا ضمن ترویج شعائر اسلامی، از كامل ترین سخن هستی درس سعادت و جاودانگی بیاموزند.

     "افطاری دادن" از دیگر اعمال قیمتی این ماه است. مردم مسلمان در این ماه با جان و دل    می كوشند تا در خدمت یك روزه دار باشند. آنان با این كار، سنت حسنه اطعام را كه حكمی الهی است و از اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام به یادگار مانده است، گسترش می دهند و همدلی و توجه به نیازمندان را می آموزند.

     ماه رمضان، قیمتی ترین ماه خدا، در پیش است. این ماه با تلاوت قرآن آغاز می شود با "قرآن بر سر نهادن‏‏‎» ادامه می یابد و با ختم قرآن به پایان می رسد. در این مـاه "خوابیدن" را نیز عبادت می دانند. هیچ روزه داری نمی تواند دروغ گوید، غیبت كند و نگاه شهوت آلود بیفكند. در این ماه، دل ها مهربان اند و سخن ها سنجیده! مبادا دل روزه داری بشكند و غصه دار گردد.

     لحظه، لحظه این ماه قیمتی است. ماه مبارك رمضان آسان و ارزان به دست نمی آید، آن را راحت و ارزان از دست ندهیم!

 

محمد صادق مؤمنی

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
ماهی برای گشایش درهای آسمان!

ماهی برای گشایش درهای آسمان!

درهاى آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده مى‏شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد ...
موهایت نیز باید روزه‌دار باشند!!

موهایت نیز باید روزه‌دار باشند!!

امام صادق علیه السلام فرمود: آنگاه كه روزه مى‏گیرى باید چشم و گوش و مو و پوست تو هم روزه‏دار باشند.
دعای روزهای ماه رمضان

دعای روزهای ماه رمضان

دعاى روز اول ماه مبارك رمضان بسم الله الرحمن الرحیم اللهمَ اجْعلْ صِیامی فـیه صِیـام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا عافیاً عنِ المجْرمینَ...
UserName