• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/07/11
  • تاريخ :

مبادا دل روزه داری بشكند

رمضان

   قلبها مهربانند و سخنها سنجیده  مبادا دل روزه داری بشكند

واژه انفاق ، ایثار و توجه به زیردستان كه بروز و ظهورش به عنوان یك حقیقت در مكتب ولایت متجلی شده است تنها اختصاص به ماه مبارك رمضان ندارد بلكه در این ماه شدت می یابد . ائمه خدا به عنوان بهترین الگوی ایثار و انفاق در هر جامعه ای بوده و هستند. خداوند می فرماید : «اگر بنا دارید انفاق كنید آن چیزی را كه از همه بهتر است انفاق نمائید.»

ماه مبارك فرصتی است برای همدردی و همراهی با نیازمندان ، مستمندان و فقیران . در این ماه دلهای برای كمك كردن و یاری رساندن آماده تر می شود و در این شبها افراد نابسامان زیادی هستند كه صورت خود را با سیلی سرخ نگه می دارند. وظیفه یكایك ما است كه با تحقیق محل زندگی آنان را بیابیم . فراموش نكنیم كه رسالت سنگینی بر دوش یكایك ما قرار داد و بخاطر آن بازخواست خواهیم شد. در این ایام یكایك ما باید شریك و غم و غصه یكدیگر باشیم و به یاری آنان بشتابیم ، با مال و ثروت و امكانات خود به آنان كمك كنیم . حقوق سائل و محروم را بپردازیم و از دادن خمس و زكات اموال خویش دریغ نكنیم .

طبق حدیث شش منزل برای انسانهای خداجو و موحد وجود دارد یكی از این منازل ، منزل كشت و دیگری برداشت است . منزل كشت دنیاست و منزل برداشت هم قیامت است . فردای قیامت یكی از سوالاتی كه خداوند از تك تك ما خواهد كرد، این است : «من خدا گرسنه بودم ، چرا سیرم نكردی؟ »

آنجا بنده خدا می گوید : «سبحان الله . شما و گرسنگی . خطاب می رسد : همسایه دیوار به دیوارت ، پسر عمویت ... وضعیفت خوبی نداشت . چرا كمكشان نكردی ؟ می گویند روز امیرالمومنین (ع) با گرسنگی وارد خانه شد و از همسرش فاطمه زهرا (س) تقاضای طعام كرد. در خانه چیزی نبود . حضرت رفت تا با وجهیه كه در دستش بود غذا تهیه كند.

رمضان

در راه به اولین كسی كه برخورد كرد مقداد بود. یكی از مجاهدین خوب درگاه خداوند و یك شخصیت آبرومند كه هیچگاه از وضعیت مالی خوبی برخوردار نبود. امام ، چهره مقداد را درهم دید وقتی علت را جویا شد متوجه اوضاع بد مالی او گردید. حضرت وجه موجودش را به مقداد داد تا به زندگی آبرومندش سرو سامان دهد.

حالا ببینید در ازای این قضیه چه رخ می‌دهد. خداوند می فرماید:« آیا دلالت كنم شما را در شاهراهی كه شما را نجات بدهد. می گوید اول ایمان به خدا بعد انفاق در راه اقدس احدیت . » حضرت به مسجد می آید با دست خالی . چگونه باید به خانه باز گردد . فورا آن تشكیلاتی كه باید به كار بیافتد، به حركت در می آید . جبرئیل بر رسول اكرم (ص) نازل می شود و می گوید: امروز شما میهمان حضرت زهرا (س) هستید. پیغمبر بزرگوار بعد از آن كه سر از عبادت برداشتند به مولا علی (ع) گفتند كه امروز پیغمبر خدا میهمان شماست . امیرالمومنین سكوت كرد و حرفی نزد . پیغمبر فرمودند : چرا سكوت كردی . مثل اینكه راضی نیستی من به خانه ات بیایم . عرض كرد : خانه ، خانه شماست . من از خودم اختیاری ندارم . وقتی به منزل رسیدند، طبقی از طعام های بهشتی در كنار سجاده فاطمه زهرا (س) قرار داشت .

مولا علی (ع) نگاهی پر معنا به بی بی انداخت . پیغمبر خدا در پاسخ گفت : در عوض آن انفاقی كه تو در راه خدا به آن انسان آبرومند كردی ، به خواست خداوند در درون خانه ات جبران شد.

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName