• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/07/10
  • تاريخ :

از خانه‌به‌دوش تا صاحبدلان

رضا عطاران

چند سالی است كه خانواده‌ها عادت كرده‌اند بعد از اذان پای تلویزیون بنشینند و سریال‌های شبكه‌های مختلف را تماشا كنند؛ درست مثل یك میهمانی كه در آن به همه خوش می‌گذرد.

گاهی این سریال‌ها تلخ و غمگین بوده‌اند و گاهی هم شاد و پر از شوخی اما نكته قابل توجه این است كه همه آنها با مضمون خانوادگی‌شان مورد استقبال قرار گرفته‌اند. مرور كوتاهی بر این مجموعه‌ها می‌تواند خاطرات زیادی را زنده كند. 

سابقه پخش سریال‌هاى ویژه ماه رمضان تقریبا به ۲ دهه پیش بازمى‌گردد؛ سریال‌هایى كه ابتدا به‌دلیل همزمان ‌بودن ماه رمضان و عید نوروز تولید و پخش شد و البته در آن زمان به دلیل كم‌ بودن برنامه‌های تلویزیون به‌شدت هم مورد استقبال قرار گرفت.

«میهمان» (خسرو ملكان) و «نیمه پنهان ماه» (مجید جعفرى) ازجمله آثارى هستند كه حركت در این مسیر را پایه‌گذارى كردند و كارهایى مانند «گمگشته» (رامبد جوان) نشان داد كه چطور این مجموعه‌ها می‌توانند دل تماشاگران را به دست بیاورند.

 تولیدكنندگان این نوع آثار در ابتدا تلاش مى‌كردند با توجه به مسائل دینى و مذهبى و اخلاقى داستان را بازگو كنند اما به تدریج مایه‌هاى كمدى و طنز به پی‌رنگ قصه‌ها اضافه شد؛ تا جایی كه در برخى سال‌ها سریال‌هاى كمدى از كارهاى دیگر پیشی می‌گرفت.نمونه‌هایی كه در پی می‌آید آنهایی هستند كه بیش از بقیه در اذهان‌ مانده‌اند.

او یك فرشته بود

«او یك فرشته بود» قصه‌ای مرتبط با ماه رمضان نداشت اما مضمون دینی آن باعث شد در این ایام پخش شود. بیشتر زمان سریال در شب می‌گذشت و علیرضا افخمی فضایی اسرارآمیز را برای روایت ماجرا انتخاب كرده بود.

 او پیش از این هم مجموعه «تب سرد» را ساخته بود و به‌خوبی در روایت قصه‌ای رازآمیز مهارت داشت. ماجرای او یك فرشته بود از شبی آغاز ‌شد كه مرد متأهلی در خیابان با دختری تصادف ‌كرد. دختر بعد از بهبود در خانه مرد ساكن شد و آرام آرام روابط افراد خانواده را به هم ‌ریخت تا جایی كه مادر مرد سكته كرد، همسرش طلاق گرفت و مرد هم به رشوه‌خواری تن داد.

 تنها در پایان سریال بود كه تماشاگر متوجه ‌شد این دختر همان شیطان است.  بازی‌های خوب حسن جوهرچی، ثریا قاسمی و عبدالرضا اكبری و قصه غافلگیركننده‌اش نشان داد كه این مضامین هم می‌تواند مورد توجه مخاطب قرار گیرد.

صاحبدلان

این مجموعه هم به‌رغم ظاهر رئالش، مضمونی ماورایی داشت. دو برادر یكی مؤمن و دیگری مادی و حریص رودرروی همدیگر قرار می‌گیرند.

زندگی مؤمن به خاطر كارهای برادر نزول خوارش به‌هم‌ریخته، نوه‌اش دزدیده شده، پسرش به دنبال پول دست به هر كاری زده و.... او برای نجات خانواده‌اش اقدام می‌كند اما وقتی ناامید می‌شود كشتی می‌سازد تا خانواده‌اش را در آن جا بدهد. او كسی است كه می‌میرد تا دیگران زندگی واقعی را تجربه كنند.

«صاحبدلان» ساخته محمدحسین لطیفی با این داستان خانواده‌ها را مجذوب كرد. اگرچه جمع بازیگران‌اش هم نقطه قوتی به حساب می‌آمد. محمد كاسبی، حسین محجوب، پوریا پورسرخ و باران كوثری به خوبی از پس نقش‌هایشان برآمدند.

كمكم كن

بازگشت مرده‌ها به دنیای زنده‌ها همیشه موضوع‌ جذابی برای فیلم و سریال بوده. قاسم جعفری- كارگردان «مسافری از هند» و «خط قرمز»- در سریال ماه رمضان از این ایده بهره گرفت. قصه او درباره آدم‌های مانده در برزخ بود كه از میان خودشان یكی را برای حلالیت طلبیدن انتخاب می‌كنند.

پسر جوان كلاه برداری كه باید به دنبال آدم‌های مختلف بگردد. قصه، فضای تلخ و تاریكی داشت اما به خوبی توانسته بود مضمونی دینی را در قالبی امروزی به تماشاگر ارائه دهد، همین هم باعث شد شبكه دوم در رقابت با كانال‌های دیگر عقب نماند و اثری پرمخاطب در كارنامه خود داشته باشد. در «كمكم‌كن» سروش گودرزی نقش اصلی را بازی می‌كرد.

متهم گریخت

دومین سریال رضا عطاران باز هم كمدی بود. عطاران این‌بار هم به سراغ طبقه فرودست اجتماع رفت و مانند مجموعه «خانه‌به‌دوش» با این قشر شوخى كرد.

شخصیت‌ها و حال و هواى كلى «متهم گریخت» شباهت زیادى به «خانه‌به‌دوش» داشت. شخصیت اصلى این مجموعه هم مثل مجموعه قبلى عطاران، مردى است كه با مشكلات اقتصادى مختلفى روبه‌رو مى‌شود و قصد دارد در دل شهرى بزرگ، گلیم خود را از آب بیرون بكشد. این‌بار هم خانواده پرجمعیت مردی از شهرستان به تهران می‌آیند تا زندگی جدیدی شروع كنند اما این آغاز مشكلات است.

در این سریال سیروس گرجستانی، مریم امیرجلالی و رضا عطاران بازی كردند. تنها نكته اینكه متهم گریخت قصه‌ای خانوادگی را روایت می‌كرد و به همین خاطر هم بیش از انواع دیگر مورد توجه قرار گرفت.

زیر زمین

این مجموعه طنزی بود كه از صدا و سیما برای ایام ماه رمضان پخش شد. چند مرد بعد از به ‌سرقت ‌بردن پول كلانی، آن را در خانه‌ای قدیمی مخفی می‌كنند. بعد از گذشت چند سال و آزاد شدن یكی از آنها، سارقان تصمیم می‌گیرند پول را از زیرزمین خانه قدیمی بیرون بكشند. این دومین سریال علیرضا افخمی بود كه برای ایام ماه رمضان پخش می‌شد.

 ابوالفضل پورعرب، فتحعلی اویسی، بهاره رهنما و سروش صحت بازیگران این مجموعه بودند؛ اثری كه مخاطبان آن خانواده‌ها بودند و همان‌ها هم آن را به عنوان پربیننده‌ترین سریال انتخاب كردند.

خانه‌به‌دوش

در میان سریال‌های جدی تلویزیون، مجموعه «خانه‌به‌دوش» یك اتفاق بود. رضا عطاران برای ساخت این سریال، سراغ طبقه فرودست جامعه رفت. قهرمان داستان راننده‌ای‌ است كه بعد از فروش ماشین‌اش می‌خواهد به مالزی برود اما شخصی پول او را می‌دزدد.

 با این وجود او به خانه برنمی‌گردد و تظاهر می‌كند كه در مالزی كار می‌كند. در كنار این خط قصه، ماجرا‌های فرعی دیگری هم رخ می‌دهد. آشنا شدن او با یك جوان آس و پاس، حرص خوردن از دست باجناق و كار در یك تولیدی كفش باعث به‌ وجود آمدن لحظات خنده‌داری می‌شد كه تمام كسالت روز را از بین می‌برد.

حمید لولایی، رضا عطاران، مریم امیر‌جلالی و غلامحسین لطفی بازیگران خانه‌به‌دوش بودند و ماجراهای آن را رقم زدند. طبق آمار صداوسیما این مجموعه بیشترین طرفدار را (در میان خانواده‌ها) داشت زیرا معضلات خانواده‌ای فقیر باعث همذات‌پنداری مردم با قهرمان‌های ساده‌دل و خانه‌به‌دوش  آن شد.

منبع : همشهری

UserName