• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/09/25
  • تاريخ :

اخبار ادبی و هنری 25 آذر ماه 1382

سینما و كاركردهای آن در جامعه

همزمان با برگزاری هفته‌ی پژوهش در نشست «سینما و كاركردهای آن در جامعه» صاحبنظران این حوزه به بررسی تاثیر حضور سینما در تعامل اجتماعی مردم پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در این نشست كه روز گذشته در موزه‌ی فرش(فیلم‌خانه‌ی مستند) برگزار شد، علی معلم، فیلم دیدن را یك آیین اجتماعی دانسته است كه طی آن مردم می‌آموزند چگونه همگام با یكدیگر حركت كنند، از این رو می‌توان سینما را به نوعی مظهر تمدن نامید.

طبق اعلام ستاد خبری هشتمین دوره‌ی هفته پژوهش، در ادامه، علاالدین پوزان، فیلمساز و متخصص جلوه‌های ویژه در آمریكا با اشاره به اینكه در جهان امروز، سینما یك صنعت مهم به شمار می‌رود بر اهمیت پژوهش و برنامه‌ریزی براساس آمار در این عرصه تاكید كرد و گفت: توجه به مخاطب در سینمای امروز از همین منظر بررسی می‌شود. اگر پیشاپیش پاسخ پرسش هایی نظیر اینكه فیلم برای چه كسانی ساخته می‌شود در كجا اكران می‌شود و نیازهای مخاطب در هنگام نمایش فیلم چه چیزهایی است، را در دست داشته باشیم موفقیت یك فیلم تا اندازه ی قابل قبولی تضمین می‌شود.

به گزارش ایسنا، ناصر شفق، مدیرعامل موسسه آلالیا در ادامه نشست به مشكلات سینما در ایران اشاره كرد و گفت: در ایران از بسترهای فرهنگی مناسب برای جذب مردم به سینما استفاده نمی‌شود. این در حالی است كه نباید از یاد ببریم اگر سینما كاركردهای اجتماعی خود را از دست بدهد آسیب‌های بسیار جدی به روابط و نوع تفكر جامعه وارد خواهد شد.

مهرداد فرید منتقد سینما نیز یادآور شد یكی از عوامل موفقیت سینما در هر جامعه‌ای، توجه به مخاطب آن است. در حالی كه سینما در ایران این كاركرد خود را از دست داده و تنها به مخاطب نخبه توجه دارد زمانی در ایران سینمای عرفانی باب می‌شود و زمانی همه فیلم فلسفی می‌سازند بدون اینكه به ویژگی های مخاطب توجه داشته باشند.

این منتقد اضافه كرد: در واقع ما با نوعی كاركرد اجتماعی سینما را فراموش كرده‌ایم، چنان كه مخاطب ایرانی، فیلم خارجی را ترجیح می‌دهد.

گفتنی است در ادامه نشست موضوعاتی همچون تفاوت سینمای ایران با سینمای خارج از ایران، علل عدم گرایش مردم به سینما، عدم اعتماد مردم به سینمای ایران و توجه دولت به سینمای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

UserName